Jak uśpić niemowlę

Usypianie niemowlaka

Noworodek w swoich pierwszych dniach życia przesypia większość doby, budząc się tylko w porach karmienia, jednak z każdym tygodniem ilość czasu, którego potrzebuje niemowlak systematycznie maleje. Dziecko śpi już mniej, zaczyna za to z ciekawością obserwować otaczający świat. Czasem miewa także problemy z uśnięciem. Jak poradzić sobie z takimi problemami? Jest kilka sprawdzonych metod, które z pewnością ułatwią Ci uśpienie Twojego maleństwa.

Przede wszystkim niemowlak, aby mógł usnąć musi tak jak dorosły czuć się komfortowo, czyli musi mieć suchą pieluszkę i być nakarmiony. Przed położeniem dziecka spać dobrze jest go wykąpać
w ciepłej wodzie, taka kąpiel rozluźni i uspokoi niemowlaka. Malec musi być spokojny i odprężony, wieczorem oszczędzaj mu zatem wrażeń i mocnych bodźców, które utrudniają zarówno zaśnięcie jak i spokojny sen. Pilnuj stałych pór kładzenia niemowlaka spać, ustalony rytm dnia i regularność sprawią, że dziecku łatwiej jest zasypiać.

Jeśli, mimo wszystko masz nadal problem z uśpieniem maleństwa możesz także otulić je kocem lub prześcieradłem tworząc „kokon”, dzięki któremu poczuje się bezpieczny. Wiele dzieci lubi być także bujanych, kołysanych lub huśtanych. Rodzice często nawet nieświadomie tak kołyszą dzieci. Pomocne mogą być też urządzenia domowe. Bardzo wiele dzieci uspokaja i usypia szum suszarki lub odkurzacza, możesz także włączyć radio i puścić dziecku szum pomiędzy stacjami radiowymi, istnieją także specjalne aplikacje na smartfony np. Biały szum imitujące szumiące sprzęty. Dzieci lubią takie dźwięki, ponieważ przypominają im okres, który spędzili w brzuchu mamy.

W uśpieniu dziecka może być Ci także pomocny smoczek, to stara i sprawdzona metoda naszych mam i babć na okiełznanie malucha, ponieważ ssąc dziecko także się uspokaja. Starą i znaną wszystkim metodą jest także śpiewanie dziecku kołysanek.

Z kolei amerykański pediatra William Sears jako sposób na zaśnięcie niemowlaka poleca spanie
z dzieckiem. Jego zdaniem usypianie dziecka przy sobie buduje silną więź między rodzicami
i dzieckiem, a także wpływa na jego poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Jeśli mama wciąż karmi dziecko piersią, jest to także spore ułatwienie dla niej, ponieważ nie musi wstawać do nocnego karmienia.

Pamiętaj, że kłopoty ze snem u dziecka mogą być spowodowane różnymi dolegliwościami. Często bywa to kolka, która nie tylko powoduje, że dziecko jest płaczliwe i rozdrażnione ale także nie może usnąć. Aby przekonać się czy to kolka jest przyczyną płaczu i problemów z zaśnięciem malucha przez kilka dni pilnuj dokładnie jego diety. Usypiając dziecko musisz zachować spokój, jeśli będziesz się denerwować, to dziecko od razu to wyczuje a płacz i marudzenie tylko się zwiększą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here