Jak się przygotować podczas starania o dziecko

Jak się przygotować podczas starania o dziecko
Planujesz powiększenie rodziny? Podpowiadamy jak się do tego przygotować! Ciąże nieplanowane nie są czymś niezwykłym. Większość par decyduje się jednak na potomka świadomie. Towarzyszą temu zazwyczaj długie rozmowy, bo wiadomo, że nowy członek rodziny to także nowe obowiązki i wyzwania. Także te finansowe. My podpowiadamy jednak nie jak zadbać o finansowe zaplecze rodziny, lecz zdrowie przyszłych rodziców.

W społeczeństwie utarł się schemat, że zdrowi rodzice to zdrowe dziecko. Choć doskonale wiemy, że nie zawsze tak jest, to przypominamy, że zadbanie o swoje zdrowie przed poczęciem dziecka może w przyszłości zaprocentować. Dotyczy to nie tylko przyszłam mamy, ale również taty. Oboje, jeśli pojawi się u nich myśl o dziecku, powinni doprowadzić swój organizm do „porządku” i nie tylko zmienić swoje nawyki żywieniowe czy zrezygnować z używek, ale także wybrać się do lekarza. Dzięki temu stworzą optymalne warunki do rozwoju maleństwa a jednocześnie zadbają o swoje zdrowie. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, nad czym się zastanowić i jak w tym wszystkim nie zagubić radości ze starania o potomstwo.

Najtrudniejszy pierwszy krok…

Pierwszym krokiem podczas starań o dziecko jest decyzja. Musi ona być podjęta przez dwie osoby. To nie może być chwilowy kaprys, czy metoda na poprawienie relacji w małżeństwie. Ciąża, poród, wychowywanie maleństwa nie zawsze usłane są różami. Jeśli czujecie, że nie jesteście na to gotowi, warto chwilę zaczekać, przegadać, doprowadzić do ładu wasze relacje. Wtedy zarówno starania o maleństwo jak i późniejsze etapy rodzicielstwa będą dawały wam obojgu satysfakcję i szczęście. Warto pamiętać także, że szczęśliwe dziecko wychowuje się w rodzinie, w której panuje zaufanie, akceptacja i miłość. Jeśli waszym wspólnym celem jest powiększenie rodziny, jesteście gotowi zaopiekować się, także materialnie, maleństwem można jedynie rzucić hasło: do dzieła!

Kiedy odstawić antykoncepcję?

Jeśli do tej pory stosowaliście środki antykoncepcyjne a podjęliście decyzję o spłodzeniu potomka możecie śmiało zaoszczędzić nie kupując już tabletek czy prezerwatyw a zaoszczędzone środki wydać na seksowną bieliznę czy romantyczną kolację. Ginekolodzy zalecają by zrezygnować z antykoncepcji trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Tyle bowiem przeciętnie cykl menstruacyjny wraca do normy, to znaczy staje się regularny. Jednakże nie jest to regułą. Bardzo często zdarza się, że do zapłodnienia dochodzi zaraz po odstawieniu antykoncepcji. Czasami jednak trwa to nawet kilka miesięcy. Dlatego nie wolno się zniechęcać. Kontrolna wizyta u ginekologa nie zaszkodzi. Pisanie scenariuszy o możliwej niepłodności zwiększy jedynie stres, który także ma wpływ na regularność cyklu menstruacyjnego i jakość seksu.

Zadbaj o zdrowie!

Przyszła mamo. Przyszły tato. Jakość twojego zdrowia wpływa także na zdrowie twojego dziecka a także na sam proces zapłodnienia. Zdrowa, pełna energii i zadowolenia z życia para ma szansę szybciej stać rodzicami niż ta, która stosuje używki, jest otyła a wizytę u lekarza miała podczas badań przed podjęciem pracy. Jeśli chorujecie przewlekle także możecie zostać rodzicami. Należy wtedy jednak ze wzmożoną intensywnością dbać o swoje zdrowie i konsultować się z lekarzem w kwestii podawanej dawki leków czy stosowanej rehabilitacji. W przypadku chorób genetycznych, które występowały w rodzinie jednego z partnerów, warto skonsultować z lekarzem możliwe badania, które przeprowadza się zarówno przed jak i w trakcie ciąży.

Ginekolodzy i położne alarmują także w kwestii szczepień, których nie można wykonać w trakcie ciąży. Przyszli rodzice powinni sprawdzić, na jakie choroby zakaźne zostali uodpornieni szczepionką. Najniebezpieczniejsza dla płodu jest różyczka, która może wywołać poronienie lub poważne wady rozwojowe u dziecka. Przyszła mama powinna zaszczepić się także przeciwko żółtaczce typu B. Kwestia szczepień, co ważne, powinna być uregulowana pół roku przed planowaną ciążą! Przyszła mama powinna także zrobić rutynowe badania morfologię, cytologię, badania hormonalne i te na obecność wirusa cytomegalii oraz odwiedzić ginekologa i stomatologa. Bóle zębów w ciąży nie należą do najprzyjemniejszych.

Używki to toksyny. Im szybciej przyszli rodzice z nich zrezygnują tym lepiej dla ich zdrowia i planowanej ciąży. Nikotyna, alkohol, narkotyki a także kofeina zawarta w kawie i herbacie obniżają jakość zarówno komórek jajowych jak i nasienia, zmniejszają płodność i mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka. Przyszli rodzice powinni zadbać także o kondycję. Nie tylko przyszła mama, której organizm podczas ciąży przeżywa niemałą rewolucję. Także przyszły tata musi zgromadzić energię, która w czasie ciąży i wychowywania maleństwa bardzo się przyda. Kobietom polecamy ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, w czasie ciąży będzie mocno obciążony rosnącym brzuszkiem. Spacery, bieganie, basen, zajęcia fitness poprawią nie tylko kondycję, ale wpłyną także pozytywnie na samopoczucie przyszłych rodziców.

Zmień dietę

Odpowiednie nawyki żywieniowe powinny być nie tylko dla przyszłych rodziców czymś naturalnym. Nie oszukujmy się jednak… Stres, praca, brak czasu, posiłki jedzone w biegu w barach szybkiej obsługi nie zawsze dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zmiana diety nie uda się z dnia na dzień. Musi być wprowadzana stopniowo. Warto zaangażować do tego partnera. Wspólnie dużo łatwiej będzie zmienić nawyki żywieniowe. Wprowadźcie do swojego jadłospisu warzywa bogate w witaminy oraz produkty bez konserwantów czy barwników.


Działaj spontanicznie!

Przygotowania do ciąży nie powinny odbierać parze spontaniczności. Seks tylko z zamiarem poczęcia dziecka może być przyczyną wielu seksuologicznych zaburzeń. Nie biegaj z kalendarzykiem i termometrem za swoim partnerem krzycząc, że masz właśnie dni płodne. Nie koncentrujcie się tylko i wyłącznie na poczęciu dziecka. Najważniejsze to cieszyć się swoją bliskością i seksem. Wbrew ogólnie przyjętym stereotypom na temat mężczyzn zaznaczamy, że odpowiednia atmosfera jest ważna także dla nich. Wymieniliśmy szereg instrukcji i działań, które przyszli rodzice powinni wykonać przed ciążą. Nic jednak na siłę. Same przygotowania do poczęcia dziecka mogą bowiem zniechęcić do dalszych działań i zmęczyć bardziej niż ciąża. Może to także okazać się destrukcyjne dla waszego związku. Dlatego apelujemy. Bądźcie spontaniczni. Ginekolodzy zaznaczają, że przeciętnej zdrowej parze potrzeba rok na zajście w ciążę. Wykorzystajcie ten czas dbając o swoje zdrowie, kondycje psychiczną a przede wszystkim o relacje i uczucie jakie was łączy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here