Jak się przygotować do porodu

Jak się przygotować do porodu
Twój wielki dzień nadchodzi nieubłaganie. Co powinnaś zrobić aby odpowiednio przygotować się fizycznie i psychicznie do porodu? Jakie decyzje podjąć i co powinien zrobić Twój partner?

Przygotuj swoje ciało

W czasie ciąży ciało kobiety intensywnie się zmienia. Aby zachować dobrą kondycję i możliwie najlepiej przygotować się do porodu i bycia mamą należy przestrzegać pewnych zasad. Przyszłe mamy powinny zdrowo się odżywiać i nie dopuszczać do otyłości, sypiać minimum 8 godzin na dobę i zaspokajać potrzeby swojego organizmu (tzn. odpowiadać na zachcianki, odpoczywać kiedy jest się zmęczonym). Wzrost masy ciała może utrudniać i zniechęcać do zajęć sportowych. Aby zachować jak najlepszą sprawność fizyczną ciężarne powinny uczęszczać na gimnastykę dla kobiet w stanie błogosławionym i do szkoły rodzenia. To właśnie szkoła rodzenia pozwala przygotować się fizycznie i mentalnie na czas porodu. Uczy się tam ćwiczeń wzmacniających miednicę i kręgosłup ale też relaksacji i obchodzenia się z noworodkiem. Ciężarne powinny też unikać stresów, chemii (w tym leków i kosmetyków) i myśleć pozytywnie.

Zdecydujcie co będzie najlepsze

Obecnie mamy wiele możliwości wyboru związanych z porodem. W przypadku porodów nie obowiązuje rejonizacja, dlatego ciężarna może rodzić w dowolnym szpitalu. Jeżeli natomiast wyrazi taką wolę i nie będzie medycznych przeciwwskazań może urodzić w domu. Wówczas konieczna jest obecność położnej. Nie jest to zbyt popularne w Polsce i większość ciężarnych wybiera jednak poród w szpitalu. Jest to być może mniej komfortowe od zacisza domowego, ale za to grono lekarzy może interweniować w razie jakichś problemów. W niektórych szpitalach istnieje możliwość porodu w wodzie. Metoda ta zyskuje na popularności gdyż uważa się, że dziecko przechodzi wtedy od razu do środowiska podobnego do tego, w którym się znajdowało. Poród w wodzie jest też bardziej relaksujący dla matki gdyż ciepła woda łagodzi skurcze porodowe i rozluźnia.

Zabezpieczcie się na różne ewentualności

Nigdy właściwie nie wiadomo kiedy rozpocznie się poród. Termin wyznaczony przez lekarza jest tylko umowny. Torba do szpitala powinna być spakowana już w 32 tygodniu ciąży. Powinny się w niej znaleźć rzeczy osobiste kobiety, pidżama, szlafrok ale przede wszystkim dokumenty i wyniki badań. Jeżeli kobieta zdecydowała się na poród w domu, przed nim powinien czekać zatankowany samochód. Niezależnie czy ciężarna będzie rodzić w domu czy w szpitalu osoba, która jej pomaga (najczęściej partner) powinna ustalić najkrótszą drogę do szpitala i zmierzyć czas dojazdu. Pomocne będzie też zbadanie okolicy, miejsc parkingowych i przygotowanie pieniędzy jeżeli parking jest płatny. Może to wydawać się przesadzone ale kiedy będzie trzeba szybko dojechać do szpitala przyda się taka wiedza.

Jak rozpoznać początek porodu

Charakterystycznym sygnałem, że rozpoczyna się poród są skurcze. Początkowo są one delikatne, aby stopniowo znacznie przybrać na sile i intensywności. Kolejną oznaką jest odejście wód płodowych. Zwykle w niedługim czasie po tym następuje poród. Czasem jednak nie dochodzi do odejścia wód i otaczająca je błona zostaje przebita w trakcie porodu przez lekarza albo też poród nie następuje jeszcze długo po ich odejściu. Jeżeli tylko pojawiły się skurcze można już jechać do szpitala, tam lekarz lub położna oceni stopień zaawansowania porodu. Jeżeli lekarzu uzna, że to dopiero początek i na właściwą akcję porodową trzeba będzie jeszcze poczekać pacjentka jest wysyłana do szpitalnej sali. Jeżeli natomiast poród jest zaawansowany kobieta trafia prosto na trakt porodowy. Przed porodem kobieta powinna podpisać zgodę na leczenie i na wykonanie znieczulenia. Przed samym porodem lekarz sprawdza też ułożenie i tętno dziecka oraz temperaturę matki. Czasami pomimo wyznaczonego terminu poród nie następuje w kilku kolejnych dniach. Należy się wtedy zgłosić do szpitala i tam doczekać porodu lub jeżeli oczekiwanie będzie się znacznie wydłużać może zostać on wywołany przez lekarza. Czasami poród drogą naturalną wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem dla matki lub dziecka, wówczas lekarz decyduje się na cesarskie cięcie. Jest to zabieg, przy którym podaje się znieczulenie miejscowe. Kobieta dochodzi po nim do siebie około 6 tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here