Jak się przygotować do porodu naturalnego

Jak się przygotować do porodu naturalnego

Podpowiadamy jak przygotować się do porodu naturalnego. Na co zwrócić uwagę? Czego unikać? O czym pamiętać? I czym nie zawracać sobie głowy?
Lekarze, położne i same mamy przyznają, że przygotowanie do porodu siłami natury wymaga sporej dyscypliny i samozaparcia. Efekty są jednak nie do podważenia. Podczas porodu siłami natury przygotowana kobieta czuje się bezpieczniej i spokojniej, a sam poród może być łatwiejszy i co najważniejsze -krótszy. My po raz kolejny przypominamy o ćwiczeniach mięśni Kegla oraz innych, bezpiecznych dla kobiet w ciąży, które mogą ułatwić poród i przyśpieszyć powrót do formy świeżo upieczonej mamy. Zachęcamy też do skorzystania z dostępnych na rynku szkół rodzenia, które przygotują na magiczny moment porodu zarówno przyszłą mamę jak i tatę.
Kobieta, która zamierza rodzić siłami natury powinna być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym i położną. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinna ona rozmawiać z nimi na temat przebiegu porodu, możliwych rodzajów znieczulenia czy swoich obaw i wątpliwości. Im bliżej rozwiązania warto skonsultować się, kiedy przyszła mama powinna zjawić się w szpitalu. Bardzo przydatne może okazać się uczęszczanie przyszłych rodziców na zajęcia do szkoły rodzenia. Instruktorzy zazwyczaj omawiają przebieg porodu, mówią o tym, czego można się spodziewać, odpowiadają na pytania, uczą technik oddychania czy radzenia sobie z bólem. Jeśli przyszła mama chce by podczas porodu towarzyszył jej mąż lub jakaś inna bliska osoba powinna to skonsultować zarówno z wybraną osobą jak i położną. Jeśli rodzice mają taką możliwość mogą także zdecydować, w jakiej placówce ma przyjść na świat ich maluszek. Gdy termin porodu coraz bliżej warto skompletować wyprawkę potrzebną do szpitala dla maluszka, mamy i taty. Koniecznie należy pamiętać o dokumentach, wynikach badań oraz karcie przebiegu ciąży. Przyszła mama może zadbać także o okolice intymne, na przykład ogolić w domu krocze.
Dlaczego tak ważne są ćwiczenia mięśni Kegla? Po pierwsze warto zaznaczyć, że pod pojęciem mięśnie Kegla kryją się mięśnie dna miednicy- pochwy i krocza, które odgrywają najważniejszą rolę podczas porodu naturalnego. Im są one bardziej elastyczne tym bardziej odporne na urazy. Regularne ćwiczenie mięsni Kegla może zapobiec pęknięciu krocza i nietrzymaniu moczu po porodzie. Ważna jest także ogólna sprawność fizyczna przyszłej mamy. Kondycja na najwyższym poziomie to nie tylko świetny stan mięśni, ale także dobre samopoczucie, które w ciąży i podczas porodu na pewno przyda się kobiecie. Jeśli to możliwe przyszła mama nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej, oczywiście odpowiedniej dla jej stanu i najlepiej skonsultowanej z lekarzem. Gimnastyka, joga czy zajęcia na basenie z programem przygotowanym specjalnie dla przyszłych mama to doskonały pomysł. Warto zwrócić uwagę także na to, iż aktywność fizyczna przed ciążą i w trakcie ciąży sprawia, że kobiety szybciej dochodzą do siebie po porodzie naturalnym. Warto pamiętać też o odpowiedniej diecie, odpoczynku, unikaniu miejsc zadymionych, chemicznych środków i stresu. Przyszła mama powinna tez przygotować się psychicznie nie tylko do porodu, ale także nowej roli, która już niedługo przed nią.
Uwielbiane przez wszystkich rodziców kompletowanie wyprawki dla maluszka nie powinno walczyć ze zdrowym rozsądkiem. O tym, co kupić maluszkowi i co zapakować do szpitala piszemy w dostępnych na naszej stronie artykułach. Ważne, by spakowana torba do szpitala czekała kilka a nawet kilkanaście dni przed planowanym terminem porodu. Dzięki temu przyszła mama będzie spokojna a moment dotarcia do szpitala znacznie się skróci.
Pary, które spodziewają się swojego pierwszego potomka powinny skorzystać ze szkoły rodzenia. Na zajęciach dowiedzą się, jakie są objawy porodu i jego etapy, rozwieją swoje wątpliwości jak przygotować się do porodu jak dbać o siebie przed w trakcie i po porodzie, jak opiekować się maleństwem czy jak łagodzić ból w trakcie porodu naturalnego. Warto zaznaczyć, że wspólne uczęszczanie na zajęcia może zacieśnić więź między rodzicami. Dodatkowo partner dowiaduje się, co czuje rodząca kobieta i jak może jej w trakcie porodu pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here