Jak przekonać dziecko do okularów

Jak przekonać dziecko do okularów

Już wiesz, czemu Twój malec tak często mrużył oczy i płakał i skarżył się, że boli go główka. Jesteście po wizycie u okulisty i okazało się, że to problemy ze wzrokiem są przyczyną takiego zachowania i złego samopoczucia dziecka. Po wizycie u optyka i dobraniu odpowiednich okularów maluch będzie mógł się normalnie bawić i funkcjonować. Wydaje Ci się, że teraz już wszystko powinno być w porządku a wzrok Twojego dziecka zacznie się poprawiać. Co jednak jeśli Twoje dziecko za nic ma sobie zalecenia lekarza i stanowczo odmawia noszenia okularów?

Kiedyś dzieci noszące okulary stawały się często obiektem żartów i kpin, w przedszkolu lub szkole tylko nieliczni nosili okulary i przez to czuli się gorsi, a ich samoocena i poczucie własnej wartości bardzo spadało. Na szczęście te czasy mamy już za sobą, a widok dziecka, nawet najmniejszego, noszącego okulary już nie dziwi tak, jak było to jeszcze kilkanaście lat temu. Mimo wszystko Twoje dziecko ciągle nie chce zakładać na nos okularów. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na to, jak przekonać i zachęcić dziecko do włożenia okularów.

Najtrudniej przekonać do noszenia okularów najmłodsze dzieci, racjonalne argumenty do nich nie trafiają, trzeba więc uciekać się do małych podstępów. Wielu rodziców przyznaje, że przyzwyczajało najmłodsze dzieci do okularów na nosie, kiedy te spały. Dziecko po przebudzeniu dopiero po jakimś czasie zdawało sobie sprawę, że ma założone okulary. Podobnym sposobem jest zakładanie okularów przed wyjściem na spacer. Najlepiej iść na taki spacer we trójkę, wtedy dziecko trzymając oboje rodziców za ręce nie ma możliwości zdjęcia ich z nosa. Podczas takich wyjść, warto także pokazywać i mówić dziecku, że wokół wiele osób tak jak ono nosi okulary. Nie należy zapominać o tym, by często chwalić dziecko, że ładnie wygląda w okularach. Dotyczy to dzieci
w każdym wieku.

U starszych dzieci, mimo, iż rozumieją więcej argumentów, także bywają problemy
z akceptacją okularów. Przedszkolakowi można jednak tłumaczyć, że dzięki okularom będzie lepiej widzieć. Można także na początku umawiać się z dzieckiem, że czynności wytężające wzrok typu: oglądanie telewizji, zabawy na komputerze czy tablecie będą możliwe tylko w założonych okularach. Oprócz tego warto przekonywać dziecko, żeby zakładało okulary do zwykłych zabaw, bo z pewnością widząc wszystko wyraźnie zabawy będą jeszcze bardziej udane. Zakładanie okularów przed jakimiś zajęciami lub zabawą jest dobre także dlatego, że dziecko dość szybko odwraca uwagę od tego, że ma okulary na nosie a skupia się na zabawie.

Jeśli jednak mimo wszystko Twoja pociecha nie chce założyć okularów możesz pokusić się
o zawarcie z nim małej umowy, za noszenie przez określony czas okularów otrzyma nagrodę. Należy jednak pamiętać, by wywiązać się z umowy, bo gdy tego nie zrobisz, maluch poczuje się oszukany
i będzie jeszcze bardziej niechętny do zakładania szkieł. Niektórzy rodzice stosują także metodę „zakazanego owocu”, to znaczy na początku zabraniają dziecku nosić okulary oraz je dotykać. Dziecko działa zwykle na przekór, chcąc tym bardziej poznać przedmiot zakazany. Jeśli kilkukrotnie odmówisz dziecku dania/pokazania okularów w jego oczach ten przedmiot tym bardziej zyska na wartości.

Możesz także przekonać swoją pociechę do noszenia okularów wskazując, że wiele gwiazd dziecięcych także nosi okulary i są z tego dumni. Jako wzór do naśladowania podaj bohaterów bajek czy książek, na przykład Smerfa Ważniaka. Twoje dziecko lubi Harry Pottera? To świetnie, przecież on także nosił okulary!

Pamiętaj także, że dziecko chętniej założy okulary z oprawkami, które to właśnie jemu się podobają. Warto znaleźć optyka, który ma dobry kontakt z dziećmi i który swoimi sprawdzonymi metodami opowie dziecku jak fajnie jest nosić okulary. Pozwól też dziecku samemu wybrać oprawki dla siebie (możesz wcześniej uzgodnić z optykiem zakres cenowy, wtedy będziesz mieć pewność, że dziecko wybierze oprawki, które będziesz w stanie zaakceptować).

Przy przekonywaniu dziecka do okularów podobnie jak w innych przypadkach musisz wykazać się spora cierpliwością. Twój spokój i opanowanie sprawią, że i Twojemu malcowi łatwiej będzie zaakceptować i polubić nową sytuację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here