Jak pielęgnować noworodka

Jak pielęgnować noworodka

Kąpiel to czas relaksu, odprężenia i oczyszczenia, ale nie w przypadku noworodków. Po porodzie nie wszystko okazuje się takie łatwe, jak pisali w książkach. Maluch ciągle płacze, a rodzice obchodzą się z nim jak ze szklaną kulą, z obawy przed jakimś „uszkodzeniem”. Czy tak to ma wyglądać?

Przerażająca woda?

Niemowlę również przeżyło ogromy szok, gdy podczas porodu opuściło przytulny brzuszek mamy i zobaczyło inny świat. Pierwsze dni, a nawet tygodnie to czas kiedy musi się ono przystosować, odbiera ono mnóstwo nieznanych mu dotąd bodźców naraz. Kąpiel to również nowe doświadczenie, mimo że w brzuchu mamy „pływało” w płynie owodniowym. W wanience ma dużo więcej miejsca, może nie czuje się ono tam pewnie, a być może temperatura wody jest za wysoka lub za niska. Może to doprowadzić oczywiście do traumatycznego płaczu i wrzasków. Na początku rodzice muszą przełamać własny strach, bo dziecko wyczuwa ich stany emocjonalne. Kąpiel powinna odbywać się sprawnie, tym bardziej gdy dziecko wyraża swoje niezadowolenie płaczem. Przygotuj wszystko przed kąpielą, żebyś potem nie biegać po ręcznik czy śpioszki. Po wyciągnięciu malucha z kąpieli zawiń go w ręcznik, by nie było mu chłodno, mokre ciało inaczej odbiera temperaturę.  Twarzyczkę, oczy i uszy dziecka najlepiej przetrzeć jeszcze przed kąpielą, jeżeli dziecko nie przepada za wieczorną higieną, lub jeżeli jest szansa to po kąpieli, nawilżonym w przegotowanej wodzie wacikiem. Woda w wanience nie powinna być za gorąca! Najlepiej sprawdzić jej temperaturę termometrem przeznaczonym to tego, lub łokciem, skóra jest tam bardzo wrażliwa, dlatego możemy na tej podstawie określić jak odbierze ją delikatna skóra dziecka. Pamiętaj o prawidłowym ułożeniu dziecka, jego główka niech spoczywa na Twoim łokciu, dłonią chwyć niemowlę za biodro, sprawi to że i Ty i dziecko będziecie się czuli pewnie. Pomocne mogą się też okazać specjalne plastikowe lub gąbczaste wkłady do wanienek. Pamiętaj żeby umyć dziecku wszystkie fałdki i zagłębienia, by mogło uniknąć odparzeń i potówek.

Po kąpieli

Dokładnie wytrzyj niemowlę, zwróć szczególną uwagę na wszystkie zakamarki ciała bobasa. Rób to sprawnie, by dziecko nie leżało długo na golasa. W pierwszych dniach przecieraj pępek dzidziusia odpowiednim roztworem, by prawidłowo się goił. Nasmaruj dziecko oliwką, by chronić delikatną skórę dziecka przed otarciami. Na pupę stosuj specjalny krem, a gdy pojawią się odparzenia puder. Spraw by moment wieczornej toalety, kojarzył się dziecku pozytywnie. Dookoła wanienki i leżaczka na którym ubierasz dziecko możesz rozwiesić jakieś kolorowe zabawki, wówczas wizyta w łazience będzie się mu dobrze kojarzyła.

Kosmetyka smyka

Pamiętaj, że na początku życia dziecka, należy smarować mu pupę kremem za każdym razem gdy przewijamy mu pieluszkę. Może to być nieco uciążliwe, tym bardziej, że z początku zdarza się to dość często, ale lepiej zapobiegać odparzeniom, niż potem z nimi walczyć. Po pewnym czasie krem będziesz mogła stosować wybiórczo w ciągu dnia, wówczas wystarczy stosowanie chusteczek nawilżonych. Bardzo istotne jest również smarowanie buźki dziecka, a także innych części ciała które są wystawione na zewnątrz podczas spaceru. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i delikatna, w chłodne dni trzeba chronić ja przed zimnem, a w ciepłe przed słońcem. Oprócz tego, zadbaj i odpowiednio o paznokcie malucha. Zdarza się, że trzeba je obciąć tuż po urodzeniu. Na początku niech dziecko śpi w malutkich rękawiczkach, które pomaga uniknąć ewentualnego podrapania się po buźce, z czasem jednak odpowiednia kontrola paznokci będzie konieczna.

Wcześniak

Gdy rodzi się wcześniak wszystko zaczyna się toczyć wokół jego zdrowia, trzeba pamiętać że wymaga on szczególnej opieki. Zamiast przywitania przez mamę, po porodzie szybko trafia do inkubatora. Jest to miejsce, gdzie przez najbliższy czas będzie nabierał sił.

Wcześniak – kto to taki?

Jest to maluch, który urodziła się przed 37 tygodniem ciąży, a jego masa ciała nie przekracza 2,5 kg. Ma on jeszcze cieniutką skórę, przez którą widać żyły. Nie posiada wiele tkanki tłuszczowej, która pomogłaby mu utrzymać stałą temperaturę ciała. Nie potrafi jeszcze samodzielnie połykać, ani ssać. Często

zdarza się, że nie potrafi jeszcze korzystać z układu oddechowego, pokarmowego, a jego układ nerwowy wciąż się rozwija. Wcześniaki zazwyczaj są bardziej narażone na infekcje niż dzieci, które urodziły się w terminie. Koło drugiego roku życia, różnice między nimi się wyrównują.

Wsparcie potrzebne

Maluch, który nagle przyszedł na całkiem nieznany mu świat, bardzo ciężko może to przeżyć. Nie chodzi tylko o fizyczny rozwój, ale także o jego stan psychiczny. Szpital, aparatura, nowe dźwięki, są dla niego bardzo stresującymi bodźcami. Możesz załagodzić jego wrażenia, mówiąc do niego, on dobrze pamięta głos mamy i taty z życia płodowego i działa on na niego kojąco. Jeżeli jest taka możliwość, dotykaj dziecko, delikatnie je głaszcz, dowiedz się jak robić to by Twój dotyk był dla niego miły. Bardzo dobry wpływ na malca ma także przytulanie do maminej piersi, oczywiście może to nastąpić dopiero wtedy gdy malca można już wyjąć z inkubatora. Ma to na niego bardzo dobry wpływ, ciepło matki, jej bicie serca i dobrze znany maluchowi głos, powodują, że czuje się on bezpiecznie. Zauważono nawet, że dzieci które mają możliwość na taki kontakt z mamą, szybciej przybierają na wadze, co jest dla nich w tym okresie bardzo ważne.

Zbierajcie siły

Gdy na świecie pojawi się wcześniak, wszystko zaczyna się kręcić wokół niego. Rodzice większość czasu spędzają w szpitalu, być może zaniedbując inne sprawy. Pamiętajcie jednak, że trzeba dać sobie chwile oddechu. Możecie czuwać przy maleństwu na zmianę, lub poprosić najbliższą rodziną o pomoc, a wy w tym czasie odpocznijcie i nabierzcie sił. Jeżeli macie starsze dziecko, nie zaniedbujcie relacji z nim, wytłumaczcie czemu braciszek czy siostrzyczka musieli zostać w szpitalu, ale nie obciążajcie go swoimi obawami o jego zdrowie. Może warto zrobić coś wspólnie ze starszym dzieckiem, przygotować coś dla wcześniaka, obrazek, pokoik itp.

Wcześniaki wymagają szczególnej opieki, ale także dużo czułości od rodziców, bo ich stan zdrowie w dużej mierze zleży od tego jaki jest ich stan psychiczny. Głos rodziców, ich dotyk i czułość, potrafią dodać mu otuchy na początku ciężkiej drogi. Maluch urodzony wcześniej, może nieco dłużej zbierać siły, niż inne dzieciaki, jednak gdy osiągnie w pełni swój rozwój z pomocą lekarzy i innych osób, już tu na świecie, ma on takie same możliwości jak inne maluchy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here