Jak nosić niemowlę

Młodzi rodzice często czują pewną obawę przed noszeniem niemowlaków na rękach. Zwłaszcza, gdy jest to ich pierwsze dziecko. Noszenie takiego maleństwa na rękach wcale nie jest jednak tak trudne jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku zasad, a nikomu na pewno nie stanie się krzywda.

Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się wziąć niemowlę na ręce, pamiętaj, że nie możesz tego robić nagle, znienacka. Zwróć uwagę na to, że jeszcze niedawno naturalnym środowiskiem maleństwa był organizm jego matki, dlatego też wszelkie gwałtowne usiesienia dziecka, to dla niego naprawdę ogromny wstrząs. Dla maluszka już sama trasa z łóżeczka w Twoje objęcia, to niesamowita podróż. Unikaj więc tego typu manewrów oszczędzając przy tym dziecku niepotrzebnego stresu i lęku. Postaraj się najpierw mu pokazać siebie, spojrzeć mu w oczy, uśmiechnąć się, dotknąć, dać mu jakiś pozytywny sygnał. Następnie, jeżeli lezy na brzuszku, to obróć go na plecki lub boczek, wsuń dłoń między jego nóżki aż pod bark, tak, aby całe jego ciało znajdowało się na twojej ręce. Drugą dłoń włóż pod jego główkę. Dziecko podnoś powoli, koniecznie bokiem do podłoża, w ten sposób malec będzie mógł obserwować co się z nim dzieje. Pamiętaj, że najważniejszą zasadą przy samym podnoszeniu dziecka jest to, aby główka i tułów ułożone były wzdłuż jednej, poziomej, osi.

Najczęściej polecaną i najbezpieczniejszą pozycją noszenia niemowlaka jest tzw. „fasolka”. Ułóż maleństwo na przedramieniu jednej ręki, drugą natomiast wsuń pod lekko zgięte nóżki i podtrzymaj pupę. W tej pozycji główka bezpiecznie leży w zgięciu łokcia, tułów jest podtrzymywany z jednej strony przedramieniem, a z drugiej jest wsparty na twoim brzuchu, dzięki czemu maluch nie może odchylić się do tyłu. Ta pozycja daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a równocześnie pozwala na swobodę ruchów. Maluch może swobodnie poruszać nóżkami, a sam chwyt wystarczająco zabezpiecza stawy biodrowe.
Kolejnym polecanym sposobem noszenia maleństwa jest tzw. pozycja „na tacy”. Samo ułożenie rąk jest w tej metodzie takie samo jak to opisane powyżej. Tym razem obracamy jednak niemowlę na bok, tak, by plecami opierał się o nasz brzuch. Główka powinna znaleźć się w zgięciu ręki, nóżki są lekko odwiedzione i zgięte. W tej pozycji dziecko może leżeć zarówno tyłem, jak i przodem do ciebie. Rękę, na której leży główka, możesz także ułożyć zarówno pod tułowiem i pupą dziecka, jak i między nóżkami.
Powyżej 3. miesiąca życia można zacząć nosić niemowlę już w pozycji „jak na fotelu”. Tyle, że należy pamiętać, aby stworzony z twoich dłoń „fotel” był bardzo odchylony do tyłu. W ten sposób nie przeciążysz słabych stawów i kręgosłupa dziecka. Drugą ręką asekuruj malca, aby uniknąć przechylania się na boki. Dzięki tej pozycji twój podopieczny może swobodnie obserwować świat, dlatego też cieszy się ona takim powodzeniem. Pamiętaj jednak, że jeżeli główka wciąż mocno się chwieje na boki, to jest to znak, że jest zbyt wcześnie na takie noszenie.
Warto wtedy wrócić do pozycji pożądanej dla najmłodszych, ciekawskich świata. Nosząc maleństwo na ramieniu, może ono także swobodnie obserwować świat nie obciążając przy tym organizmu. Główka wsparta jest na ramieniu, rączki opadają swobodnie aż na twoje plecy. Nieco wypiętą pupę podtrzymuj ręką, by mały obserwator nie mógł się odchylić do tyłu. Asekuruj malucha także drugą ręką. Pamiętaj, abyś nie chwytał go jednak przy tym za szyję ani nie przyciskał jego pleców.
Podczas noszenia maluchów ważne jest także, aby często zmieniać ręce, na których je nosisz. Noszenie niemowlaków raz na jednej, raz na drugiej zapobiegnie asymetrii, która często rozwijają się u małych dzieci. Podczas samego podnoszenia malucha nie przestrasz się także tzw. „odruchu moro”, czyli momentu kiedy niemowlę gwałtownie wypręża całe ciałko i rozkłada rączki, a następnie raptownie przyciąga je do siebie. To zjawisko, to naturalna reakcja noworodków na niespodziewaną zmianę pozycji.Kiedy dziecko poczuje twoje ciepło, rozluźni się i uspokoi. Warto też mieć na uwadze to, aby nie ograniczać się tylko do jednej ulubionej pozycji. Stosując chociażby na zmianę pozycje wymienione w tym artykule, umożliwisz dziecku kierowanie wzroku w różne strony i rozwijanie przy tym różnych grup mięśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here