Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze
Jazda na rowerze jest równie zdrowa co przyjemna. Aby zarazić nasze dzieci miłością do tego sportu powinniśmy uczyć je jazdy na rowerze już od najmłodszych lat. Pozwoli to cieszyć się ze wspólnie odbywanych rodzinnych wycieczek rowerowych nawet z przedszkolakami.

Pierwszy rowerek

Do jazdy na rowerku nie trzeba dziecka zachęcać. Najczęściej jest tak, że kiedy tylko maluch na niego wsiądzie nie może się oderwać. Możliwość generowania ruchu rowerka poprzez ruch nóżek i zdolność kierowania jest dla niego fascynująca. Często do tego stopnia, że spędza na rowerku kilka godzin dziennie pedałując po domowych korytarzach. Można też zabierać dziecko na przejażdżki na dworze. Trzeba wtedy odpowiednio wybrać teren, po którym będzie jeździć nasza pociecha. Powinien on być płaski, bez wzniesień i dołków oraz być dostatecznie twardy, gdyż rowerki dziecięce nie są dostosowane do jazdy po trawie czy piasku, co więcej nóżki dziecka nie mają aż tyle siły aby dać sobie radę z oporem chropowatej nawierzchni. Teren przejażdżki powinien znajdować się blisko domu, dalsze wycieczki mogą skończyć się niesieniem rowerka przez nas gdy jazda zmęczy albo znudzi nasze dziecko. Przy wyborze pierwszego rowerka powinniśmy też przeanalizować jaki powinien on właściwie być. Przede wszystkim, taki sprzęt musi byś stabilny, wyposażony 3 lub 4 koła, niski tak aby dziecko mogło samodzielnie na niego wsiadać i zsiadać, powinien też mieć dobry dostęp do kierownicy.

Jazda bez kółek – nauka równowagi

Do około czwartego roku życia większość dzieci jeździ na rowerku trzykołowym lub wyposażonym w przyczepiane kółka boczne. Takie kółka skutecznie zapobiegają wywrotkom, ale też ograniczają możliwości ruchu zwłaszcza przy skrętach i nie uczą dziecka utrzymywania równowagi podczas jazdy. Nie powinno się od razu odczepiać kółek, najpierw można je delikatnie podnieć do góry (jeżeli są to kółka odkręcane). Zmusza to malucha do częściowego zachowywania równowagi i balansowania ciałem i zapobiega upadkowi. Nie jest to rozwiązanie na długo, gdyż dziecko nadal nie potrafi jeździć samodzielnie na pojeździe dwukołowym, a o to przecież chodzi. Cześć rodziców decyduje się na odkręcenie kółek lub zakup rowerka dwukołowego (jeżeli kółka były na stałe) i jazdę z kijem przymocowanym do tylnej części roweru. Umożliwia to zabezpieczenie dziecka przed upadkiem i kontrolę prędkości jazdy, ale nadal nie uczy dziecka jeździć samodzielnie. Można w tym celu puścić dziecko na chwilę aby jechało samo. Należy wcześniej uprzedzać o tym pociechę aby nie była przerażona i wytłumaczyć jej, że ma to na celu naukę jazdy. Inną metodą nauki utrzymywania równowagi na rowerze jest jazda bez pedałów. Rodzic powinien opuścić siodełko i odmontować pedały po to, aby dziecko mogło swobodnie poruszać się na stopach po ziemi. Takie ćwiczenie wzmacnia koordynację i kiedy pedały zostaną ponownie przyczepione dziecko powinno już samodzielnie jeździć.

Pierwszy prawdziwy rower
Pierwszy rower bez kółek bocznych, kija itp. powinien posiadać miękkie przełożenie. Chodzi tu o ilość zębów w kole łańcuchowym. Na początku samodzielnej jazdy powinno być ich więcej gdyż ułatwia to ruszenie z miejsca i nie pozwala rozwijać dużych prędkości dzięki czemu skutki upadku będą mniej szkodliwe. Maluch jeżdżący na pierwszym prawdziwym rowerze powinien też skupić się na drodze, a nie koniecznie na obsługiwaniu wszystkich funkcji zamontowanych na kierownicy. Dlatego też zalecane jest stosowanie hamulca generowanego przez wsteczny ruch pedałów, a nie ręcznego i niestosowanie przerzutek. W miarę rozwijanie się umiejętności jazdy u dziecka, w rowerze można zamontować hamulce ręczne i koło łańcuchowe z mniejszą liczbą zębów. Należy też pamiętać o podwyższaniu siodełka i kierownicy wraz ze wzrostem dziecka. Tempo uczenia się jazdy na rowerze jest u każdego dziecka inne, ale możemy mieć pewność, że raz nauczone nie zapomni tej zdolności do końca życia. Zachęcanie dziecka i dawanie mu dobrego przykładu spowoduje, ze już niedługo wybierzecie się ze swoją pociechą na prawdziwą wycieczkę rowerową.

Bardzo fajny i ciekawy filmik. Tutaj mama poleca na początku naukę jazdy bez pedałów w rowerze, jak to wygląda zobaczcie sami.
httpv://www.youtube.com/watch?v=pqgCxgd3l2g

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here