Długo oczekiwane maleństwo już jest na świecie, wewnętrznie rozpiera Cię radość i duma, ale boisz się spojrzeć w lustro i przygnębia Cię ciągły ból? Powrót do formy po porodzie zależy tylko od Ciebie i od tego jak spokojnie do tego podejdziesz.
Daj sobie czas
Po pierwsze ważne informacje. Poród to bardzo duży wysiłek, więc nie musisz udowadniać sobie, że jesteś w stanie od razu biegać i sama opiekować się dzieckiem. Nie wstydź się poprosić o pomoc bliskich i nie odmawiaj gdy sami to zaproponują. Musisz zadbać o siebie, swoje zdrowie i nie lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm. W razie niepokojący objawów, przedłużającego się gojenia, obfitego krwawienia, natychmiast udaj się do lekarza.
Bolesne skurcze w dole brzucha to znak, że macica zaczyna się obkurczać. Nasilają się podczas karmienia piersią, ale dobra wiadomość jest taka, że to znacznie przyspiesza cały ten proces. Dlatego pomimo nieprzyjemnych dolegliwości nie rezygnuj z karmienia piersią, bo wyjdzie to na dobre i Tobie i twojemu maluszkowi.
Po porodzie naturalnym
Po porodzie naturalnym, nawet jeśli krocze nie było pęknięte ani nacinane, może być bardzo obolałe, opuchnięte i podrażnione. W aptece możesz kupić gotowe płukanki do podmywania okolic intymnych. Dobrze działają również kilkunastominutowe okłady z gazy nasączonej naparem z rumianku. Ulgę przynoszą okłady z kostek lodu owiniętych w pieluszkę tetrową. Pamiętaj, żeby dokładnie osuszać miękkim ręcznikiem papierowym te miejsca. To znacznie przyspieszy gojenie się ran. Zaleca się raczej krótkie prysznice, a nie kąpiel w wannie, tym bardziej, że polewanie miejsc intymnych na zmianę ciepłą i zimną wodą może przynieść znaczną ulgę. Krwawienie może trwać od dwóch do sześciu tygodni, więc bardzo ważne jest dbanie o higienę. Jeżeli masz taką możliwość często wietrz miejsca intymne, nie noś obcisłych ubrań, a najlepsza będzie bawełniana lekka bielizna. Aby nie podrażniać krocza skorzystaj ze specjalnej miękkiej poduszki w kształcie koła do pływania lub zwyczajnie nadmuchaj takie koło. Zmniejszy to znacznie dyskomfort podczas siedzenia.
Jeżeli oddawanie moczu sprawia Ci ból, możesz to robić podczas kąpieli pod ciepłym prysznicem. Jeżeli pojawiły się zaparcia zadbaj o dietę wspomagającą pracę jelit. Pij dużo płynów, jedz pokarmy bogate w błonnik, pieczywo pełnoziarniste, owoce, warzywa. Na pewno pomoże to przy okazji dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin, które podczas ciąży przekazywał dziecku.
Po cesarskim cięciu
Po cesarskim cięciu rana może pobolewać, a później swędzieć. To dobry znak, że się goi. Przy kichaniu lub kasłaniu przyciskaj ręce do brzucha, by nie nadszarpnąć szycia. Nie schylaj się, tylko uginaj nogi podnosząc coś z podłogi. Najlepiej dziecko karmić na leżąco, ale nie leniuchuj za bardzo, wskazane jest szybkie wstanie po porodzie z łóżka.
Nie denerwuj się nie znikającym jak po zaklęciu brzuszkiem. Niewiele kobiet może się cieszyć powrotem do formy zaraz po porodzie. Zazwyczaj trwa to kilka miesięcy od zagojenia się ran, a nawet do roku. Na ćwiczenia jeszcze przyjdzie pora, co nie oznacza, że już musisz się martwić na zapas męczącymi godzinami na siłowni. Twój maluszek jest najlepszą siłownią. W Internecie możesz znaleźć szereg przyjemnych i dla dziecka i dla mamy przytulanek, które w międzyczasie działają na korzyść Twojego ciała. Zaraz po porodzie nie forsuj się, nie podnoś ciężarów ale już teraz spaceruj z wózkiem, to bardzo dobre dla dziecka, a przy okazji odświeży Twój umysł, powoli rozrusza obolałe mięśnie. Każda pora roku ma swoje uroki, więc spaceruj i ciesz się przyrodą, na pewno Twój maluszek doceni również sen na świeżym powietrzu.
Dbaj o siebie i miej dystans do siebie
Powrót do formy po porodzie to nie tylko kwestia fizyczna, musisz również zadbać o swoje samopoczucie, bo szczęśliwa mama to szczęśliwe i spokojne dziecko.
Korzystaj, że rodzina chce się zająć maleństwem. Na początek najlepszy jest sen. Zregenerujesz siły, uspokoisz organizm. Dla poprawy samopoczucia, nawet w domu nie noś workowatych dresów i ponaciąganych koszulek. Zainwestuj w gamę dobrych kosmetyków do włosów. Są one osłabione po ciąży, a masując głowę pod prysznicem odprężysz się, a przy okazji pobudzisz skórę głowy. Poprawisz wygląd włosów i od razu poczujesz świeżość i chęć do życia. Rano i wieczorem przemyj twarz kilkoma kroplami soku z cytryny rozpuszczonego z wodą. Zwęzi to pory i zniweluje przebarwienia. Po prysznicu wmasuj w skórę odżywczy balsam, ale najlepiej bezzapachowy, bo Twój maluszek najbardziej lubi naturalny zapach mamy. Słuchaj spokojnej muzyki, małe dzieci również to lubią. A poza tym kochaj i ciesz się macierzyństwem – to najpiękniejsze doświadczenia i lekarstwo na całe zło.