Jak ćwiczyć w połogu?

jak ćwiczyć w połogu

Ciąża to niezwykły czas dla każdej kobiety. Jej organizm i sylwetka przechodzi niezwykłe przeobrażania. Marzeniem każdej świeżo upieczonej mamy jest jak najszybszy powrót do formy. W artykule polecamy kilka niezwykłych ćwiczeń, które można robić prawie zaraz po porodzie.

Poród masz już za sobą. Na widok swojego maluszka wciąż nie możesz ukryć radości i wzruszenia. Wiesz, że przed Tobą bardzo trudne zadanie. Wychowanie malca na dobrego człowieka. Marzysz też o tym by szybko wrócić do formy lub figury sprzed ciąży. Zastanawiasz się, kiedy możesz zacząć ćwiczenia. Spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości w artykule.

Każda mama wie jak istotny jest okres połogu. To czas, kiedy organizm nabiera sił, odpoczywa i regeneruje się po trudnym czasie ciąży i porodu. Zazwyczaj trwa on sześć tygodni po porodzie. Pierwsze dwa tygodnie określane są, jako wczesny okres połogu, kolejne cztery, jako późny okres połogu. Specjaliści zachęcają do tego by ćwiczenia rozpocząć najwcześniej jak to możliwe. Z ćwiczeń należy zrezygnować, jeśli krocze bardzo słabo się goi, doszło do zakażenia połogowego lub zapalenia żył.

Dlaczego należy ćwiczyć zaraz po porodzie? Odpowiedź jest prosta. Zmiany połogowe kilka dni po porodzie są najbardziej intensywne. Macica przez pierwsze pięć dni od porodu kurczy się nawet o połowę! Odpowiednio dobrane ćwiczenia są w stanie polepszyć ten proces a także usprawnić pracę układu krwionośnego. Aktywność fizyczna zapobiega także zakrzepicy kończyn dolnych oraz pobudza pracę jelit i reguluje procesy wydalnicze. Wiadomo także, że nic tak nie poprawia samopoczucie jak ruch.

Ćwiczenia, proste i niewymagające zbyt dużego wysiłku, można zacząć już kilka godzin po porodzie. Oczywiście, jeśli świeżo upieczona mama ma na tyle siły i nie ma żadnych przeciwwskazań. Ćwiczenia nie są wskazane dla kobiet, które podczas porodu miały komplikacje lub przeprowadzane były u nich porody operacyjne. Wtedy moment rozpoczęcia ćwiczeń należy skonsultować z lekarzem. Napinanie i rozluźnianie mięśni nóg pobudzi krążenie. Samopoczucie poprawią na pewno ćwiczenia oddechowe, które usprawnią też mięśnie międzyżebrowe i przeponę. Podczas pierwszych pięciu dni po porodzie warto wykonywać ćwiczenia, które przywrócą prawidłowe napięcie mięśni brzucha i miednicy oraz przyśpieszą powrót do wagi i sylwetki sprzed ciąży. Także w czasie późnego połogu warto wykonywać ćwiczenia oddechowe. Dobrym pomysłem jest tez powrót do ćwiczeń mięśni Kegla. Dzięki nim nie będziesz miała problemu z trzymaniem moczu. Intensywne ćwiczenia lepiej zastąpić spokojnymi spacerami. Po kontrolnej wizycie u ginekologa około szóstego tygodnia po porodzie można zwiększać swoją aktywność fizyczną.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here