Ja i moja rodzina

Ja i moja rodzina

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat tygodnia: Ja i moja rodzina

Temat zajęć: Atmosfera rodzinna

Cele ogólne:

  • rozwijanie umiejętności dostrzegania wartości rodziny,
  • kształtowanie umiejętności mówienia o swoich uczuciach do rodziny,
  • kształtowanie poczucia więzi z członkami rodziny i współodpowiedzialności za atmosferą domu rodzinnego
  • rozwijanie umiejętności plastycznych
  • kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie, integracja grupy

Cele szczegółowe:

Uczeń:

  • potrafi mówić i okazywać uczucia osobom bliskim
  • tworzy dłuższe, wielozdaniowe wypowiedzi na temat rodziny
  • przyporządkowuje pozytywne i negatywne aspekty atmosfery rodzinnej
  • współdziała w grupie
  • rozkłada na grupy postacie bajkowe biorąc pod uwagę które tworzą rodzinę
  • rozwiązuje krzyżówkę
  • estetycznie wykonuje herb rodzinny

Metody :

  • słowna
  • metoda ćwiczeń praktycznych
  • oglądowa

Formy :

  • indywidualna
  • zbiorowa

Pomoce dydaktyczne:

tablica, kreda, dwa domki wykonane z kolorowego papieru, karteczki z hasłami do przyporządkowania, obrazki z różnymi postaciami bajkowymi, krzyżówka, kredki, kartki, pastele, ołówek, gumka, klej.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Wprowadzenie

1. Powitanie uczestników zajęć.

2. Zajęcie przez dzieci miejsc w kręgu.

II Realizacja tematu

1. Burza mózgów: Z czym kojarzy się wyraz rodzina? Przykłady zapisywane są na tablicy.

2. Niedokończone zdania – dzieci siedzą w kręgu, kończą po kolei, czytane przez nauczyciela zdania:

  • W mojej rodzinie najbardziej lubię…
  • Moja rodzina najczęściej…

3. Rozmowa z dziećmi o ich najbliższej rodzinie, znaczeniu rodziny w życiu człowieka, znaczeniu słów „dom rodzinny” (dom jako wnętrze, atmosfera, klimat domu).

4. Nauczyciel przygotowuje dwa domki z kolorowego papieru: jeden smutny (symbolizujący złą atmosferę) i wesoły (dobrą atmosferę). Zadaniem dzieci jest określenie czy karteczka z określoną sytuacją/uczuciem powinna zostać przyklejona do wesołego czy smutnego domku (np. kłótnia, bezpieczeństwo, smutek, miłość).

5.Praca w grupach – dzieci dostają kilkanaście postaci z różnych bajek, ich zadaniem jest je pogrupować w rodziny. Po skończeniu grupy prezentują wyniki swojej pracy.

6. Rozwiązywanie krzyżówki na temat pokrewieństwa w rodzinie. Nauczyciel przywiesza narysowaną na brystolu krzyżówkę, czyta do niej pytania, dzieci znające odpowiedź zgłaszają się i wpisują w kratki krzyżówki.

7. Praca plastyczna:

  • Pokaz przykładu wykonanej wcześniej pracy, instrukcja wykonania pracy (przygotowany na kartce A4 kontur herbu, rysowanie w środku sytuacji lub rzeczy symbolizującej swoją rodzinę).
  • Zajęcie miejsc przy stolikach i praca indywidualna.
  • Rozdanie materiałów; zachęceni do estetycznego wykonania pracy.
  • Obserwacja pracy dzieci i ewentualna pomoc.

III Zakończenie

1. Analiza prac (swobodne wypowiedzi dzieci).

2. Sprzątanie swojego stanowiska pracy.

3. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowała Justyna Czerniakowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here