Ile śpi noworodek


Często zdarza się, że noworodki przesypiają niemal całą dobę i budzą się tylko na jedzenie. Nie spodziewałaś się, że tak mały organizm może tyle spać? Patrzysz na swoje dziecko i pojawiają się wątpliwości: czy maluch nie śpi za długo? Jaka jest odpowiednia ilość snu i ile powinno spać dziecko w kolejnych etapach rozwoju?

Długa ilość snu swojego potomka nie powinna Cię niepokoić. Długi i spokojny sen ma zbawienne skutki dla prawidłowego rozwoju dziecka. W pierwszym okresie czasu po narodzinach maleństwo nie ma jeszcze rozwiniętych w pełni organów i nerwów – dlatego to, co wymaga jeszcze pracy, odbywa się właśnie podczas fazy spoczynku. Podczas snu dziecka mózg uwalnia hormon wzrostu oraz pracuje nad połączeniami nerwowymi, odpowiedzialnymi za prawidłowy rozwój malucha. Każdy senny odpoczynek maleństwa sprawia, że wszystkie umiejętności, jakie nabył w ciągu dnia, są przetwarzane i zapamiętywane. Zbieranie takich informacji jest szczególnie ważne, gdyż jest to czas, gdy noworodek uczy się świata. W tym czasie potrafi przespać nawet 22 godziny podczas doby! Budzi się jedynie na posiłek. Średnio spożywa go ok. 6 razy na dobę, czyli tyle samo razy zasypia w ciągu dnia na ok. 3 godziny. Nie jest dla niego wówczas ważna pora dnia, nie odróżnia poranka, czy nocy, potrafi zasnąć nawet przy rażącym świetle. Jeżeli twój maluch śpi krócej niż 15 minut nie powinnaś się martwić, każdy noworodek śpi tyle, ile jego organizm akurat potrzebuje.
Regularny rytm snu wykształca się dopiero u dziecko ok. 3 miesięcznego. Czas sennego spoczynku przeplata się wówczas ze sporą aktywnością. Na spanie takie niemowlę poświęca ok. 12 godzin dziennie.
Jeżeli wydaje Ci się, że maluch śpi za długo i nie budzi go nawet głód, wówczas zaleca się delikatne wybudzenie dziecka. Za długi odpoczynek wiąże się z nieprzyjmowaniem pokarmów, co skutkuje spadkiem poziomu cukru we krwi i jeszcze większym zmęczeniem oraz sennością. Pamiętaj, że jeżeli dziecko jest karmione piersią, wówczas trawienie trwa ok. 2-3 godzin, jeżeli butelką- ok. 4 godziny. Jeżeli po tym czasie maluch się nie budzi wówczas zaingeruj w jego rytm snu i subtelnie postaraj się go wybudzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here