Ile śpi noworodek?

ile spi noworodek ?

Często młodym mamom wydaję się, że po porodzie nie będą już miały na nic czasu. Jednak dziecko w pierwszych tygodniach swojego życia większość czasu śpi lub je, a co za tym idzie świeżo upieczona mama, też może troszkę odetchnąć.

Za mało czy za dużo?

Nie ma ściśle określonej liczby godzin jaką powinny przesypiać noworodki, mówi się że powinny spać one od 14 do 18 godzin dziennie, ale przecież

każde dziecko jest inne. Nie ma powodów do obaw, gdy wasz maluch śpi więcej lub mniej niż się wskazuje, ważne jest by był zdrowy i zadowolony. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jak często i w jakich ilościach je twój dzidziuś. Jeżeli karmisz piersią, to po pierwszym tygodniu i Ty i Twoje piersi wypracują sobie pewną rutynę i pory karmienia będą bardziej przewidywalne. Karmienie butelką, odbywać się powinno nie częściej niż co 4 godziny, więc jeżeli dziecko się najada, to spokojnie ten czas może przespać. Najedzone dziecko, to szczęśliwe dziecko, a wiadomo też że z pełnym brzuszkiem się bardzo dobrze drzemie.

Nie ile, tylko jak!

Tak naprawdę nie jest istotne ile Twoje dziecko śpi, ale w jakiej pozycji. Pamiętaj, żeby uczyć je od początku zasypiania na plecach. Zmniejszy to ryzyko Zespołu Nagłej Śmierci Noworodka (SIDS), która może się zdarzyć nawet do półtora roku po porodzie. Zdarza się, że maluchy nie lubią zasypiać w tej pozycji, jeżeli jest to dla nich aż tak uciążliwe, to pozwól mu zasnąć na brzuchu, ale gdy już będzie spało, koniecznie przekręć go na plecy. Niektórzy sugerują, że w ten sposób nie ćwiczy ono mięśni szyi, jednak pamiętaj, że może to robić w trakcie zabawy.

Kołdra, kocyk, czy pierzynka?

Niemowlęta odczuwają temperaturę podobnie jak jego rodzice, dlatego nie powinno się ich owijać w trzy kocyki i kołderkę, mimo że temperatura w pokoju jest optymalna. Należy zawsze brać pod uwagę to jak my odczuwamy temperaturę i według tego okrywać malucha. Szczególnej uwagi, wymaga jedynie główka dziecka, ponieważ przez nią traci ono najwięcej ciepła. Przez cały pierwszy rok, powinno ono spać w czapeczce, a na spacerach, zwłaszcza w te chłodniejsze dni, najlepiej ubierać mu główkę nieco cieplej.

Jeżeli niepokoi Cię to ile twój maluch śpi, najlepiej skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem, zdarza się bowiem, że nadmierna senność jest objawem jakiejś choroby, ale nie należy się martwić na zapas, porada lekarza zawsze może rozwiać wątpliwości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here