Niemowlę w pierwszych miesiącach życia nie ma zbyt wiele zajęć, albo je albo śpi. Żeby mogło spokojnie oddać się drzemce, niezbędne jest wypełnienie małego brzuszka, ale skąd mama ma wiedzieć, że dziecko się już najadło? Ile i jak często powinien jeść noworodek?
Najedzone dziecko, to szczęśliwe dziecko
Każde dziecko jest inne, dlatego ciężko określić konkretne godziny posiłków u tak małych dzieci. Wszystko zależy do tego jaki maluch ma apetyt i czy za jednym zamachem zjada porcję, która potrafi zaspokoić jego potrzeby. Dziecko w pierwszych dniach i tygodniach swojego życia powinno jeść mniej więcej co 2-3 godziny, co daje nam 8-12 posiłków na dobę. Bardzo ważne jest, żeby nie karmić bobasa rzadziej niż co 4 godziny, nawet jeżeli nie wygląda on na
głodnego.
Jak poznać czy jest głodny?
Maluchy często dają nam jasne sygnały, że są głodne. Zazwyczaj zaczyna się od mlaskania, marudzenia, wiercenia się, a jeżeli mama w porę nie zauważy tych sygnałów, to kończy się na płaczu. Z czasem rodzice potrafią odróżnić płacz dziecka z głodu od innego. Jeżeli nie jesteś pewna czy dzidziuś jest głodny, wystarczy przyłożyć go do piersi, może się zdarzyć że łapczywie zacznie ssać, co oczywiście będzie świadczyło, że było głodne. Innym sposobem jest zbliżenie dłoni do buzi dziecka, jeżeli zacznie ono ja lizać i czegoś szukać, to przekaz również jest dość czytelny. Na początku życia dziecka, także karmienie w nocy jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Do trzeciego miesiąca, należy budzić dziecko na karminie jeżeli ono samo się nie upomni.
Ile, ile, ile?
Jeżeli karmisz piersią, to ciężko jest określić ile dziecko zjada pokarmu. Bardzo ważne jest jednak to, żeby maluch się najadał. Jeżeli zasypia przy piersi, śpi spokojnie, odchyla główkę to znaczy, że zaspokoił swoją potrzebę w odpowiedni sposób. Karmienie piersią powinno trwać od 15 do 20 minut, chociaż często zdarza się, że dziecko „wisi” przy piersi dłużej. Karmienie to wyjątkowe chwile, a maluch potrzebuje Twojej bliskości, pamiętaj jednak żeby nie przesadzać, bo dziecko może się przyzwyczaić do długiego, ale co gorsza nieefektywnego ssania, co na dłuższą metę może być dla Ciebie męczące.
Do szóstego miesiąca, dziecko powinno być karmione piersią, potem można przestawić je na mleko modyfikowane, podając przykładowo 180 ml roztworu. Pamiętaj jednak o tym, żeby obserwować swoją pociechę, podając przez jakiś czas taką samą ilość mleka, zauważysz z pewnością czy dziecku to wystarcza, czy nie. Karmienie butelką odbywać się powinno co 3-4 godziny.
Żeby dziecko było prawidłowo odżywione, a co za tym idzie rozwijało się prawidłowo, jest mu niezbędna odpowiednia ilość pokarmu. Obserwuj ile je i jak często, a także jego wzrost. Prawidłowo odżywione dziecko powinno brudzić 6-8 pieluszek w pierwszych dniach życia, a także robić nawet 2-5 kupek. Jeżeli karmisz piersią, weź pod uwagę, że to co Ty zjadasz, trafia też w pewnym sensie do Twojego maleństwa. Odżywiaj się zdrowo, unikaj alkoholu i papierosów, pij dużo płynów.