Gorączka w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być niebezpieczna dla dziecka i jego mamy. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Jak domowymi sposobami radzić sobie z podwyższoną temperaturą? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w artykule.
Każda przedłużająca się gorączka kobiety w ciąży musi być skonsultowana z lekarzem. Podwyższona temperatura jest sygnałem, że w organizmie rozprzestrzenia się jakaś infekcja. I choć lekko podniesiona temperatura ciała w czasie ciąży nie jest niczym niezwykłym to 38ºC i więcej utrzymujące się przez kilka dni powinno być sygnałem do wizyty u lekarza. Pojawić się mogą pytania. Jaka jest prawidłowa temperatura u kobiety spodziewającej się dziecka? Czemu gorączka jest taka niebezpieczna i jak sobie z nią radzić domowymi sposobami?
Jak zaznaczają ginekolodzy lekko podwyższona temperatura ciała w ciąży nie powinna niepokoić. Standardowo przyjmuje się, że temperatura ciała zdrowego człowieka to 36,6 ºC. Wyższy poziom progesteronu w organizmie przyszłej mamy w pierwszych tygodniach ciąży sprawia jednak, że jej temperatura ciała waha się w okolicach 37ºC. Niepokojąca powinna być temperatura 38ºC lub wyższa, gdyż oznacza ona gorączkę. Podwyższona temperatura ciała jest sygnałem, że w organizmie przyszłej mamy rozprzestrzenia się wirus lub bakteria, na które kobieta w ciąży jest szczególnie narażona ze względu na znacznie obniżoną odporność. Gorączka może być objawem przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli, zatok, anginy lub zakażenia układu moczowego. Nie wolno jej nigdy bagatelizować. Trzeba pamiętać, że w ciąży nawet niegroźne zakażenia typu zapalenie gardła, przeziębienie czy katar mogą powodować poważne komplikacje.
Gorączka jest szczególnie niebezpieczna między czwartym a czternastym tygodniem ciąży. Nieleczona podwyższona temperatura w tym okresie może zaburzyć rozwój zarodka, kształtowanie się ruchów ssących płodu czy kostnienie żeber i kręgów. Wśród zagrożeń, które mogą dotknąć dziecko jest małogłowie, zniekształcenia twarzy, wady kończyn czy opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego. Wysoka temperatura na początku ciąży może nawet prowadzić do poronienia. Podwyższona temperatura jest także niebezpieczna w dziewiątym miesiącu ciąży. Gorączka powoduje obniżenie nastroju, bóle mięśni i stawów, czasami katar lub kaszel. Powikłania po gorączce mogą spowodować przedwczesny poród.
Gdy podwyższona temperatura utrzymuje się dłużej niż trzy dni i towarzyszą jej inne objawy konieczna jest wizyta u lekarza. Nie wolno także przyjmować żadnych leków be konsultacji ze specjalistą, gdyż mogą się okazać niebezpieczne dla dziecka. Jeśli wizyta u lekarza jest niemożliwa można próbować zbić gorączkę domowymi sposobami. Pomocna może okazać się chłodna (nie lodowata) kąpiel lub prysznic, zimne okłady na czoło, nadgarstki czy kark. Jeśli kobieta w ciąży ma gorączkę nie wolno zapominać także o stałym uzupełnieniu płynów. Najlepsze są soki i ziołowe herbatki, na przykład z malin, dzikiej róży czy lipy, które oprócz swoich właściwości nawadniających mogą także obniżyć gorączkę. Jeśli na myśl o ziołowych herbatkach masz mdłości, możesz uzupełniać płyny na przykład ssąc kostki lodu. Na stan podgorączkowy bardzo dobrze działa moczenie nóg w gorącej wodzie i dużo odpoczynku. Leczyć można się także mlekiem z miodem, syropem z cebuli czy jedząc czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem. Kobieta w ciąży nie powinna bagatelizować wahań temperatury ciała. Wizyta u lekarza jest nieodzowna nawet, jeśli leczy się domowymi sposobami.