Flaga scenariusz zajęć w przedszkolu

Flaga konspekt zajęć w przedszkolu
Scenariusze i konspekt zajęć z flagą

Temat: „Dzień flagi”- scenariusz zajęć w przedszkolu

Cele ogólne:
dziecko zna polskie symbole narodowe;
dziecko uczy się i kształtuje w sobie postawę patriotyzmu;
dziecko wzbogaca swój słownik o nowe pojęcia;

Metody:
Aktywizujące;
Czynne;
Słowne;

Forma pracy:
– praca indywidualna i w grupie;

Pomoce dydaktyczne:
– materiały plastyczne: biała kartka, farby, flaga Polski, puzzle w kształcie flagi;

Przebieg zajęć:
1. Powitanie grupy.
Dzieci siedzą w kole. Razem z nauczycielem śpiewają na melodię „Panie Janie” następującą piosenkę:
„ Witaj ( imię dziecka), 2X
jak się masz? 2X
Wszyscy cię witamy,
wszyscy cię kochamy.
Bądź wśród nas”. 2X

2. Nauczyciel prezentuje dzieciom wiersz Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”.
„Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.

Czerwień – to miłość,
biel – serce czyste…
Piękne są nasze
barwy ojczyste.”
Następnie rozmawia z dziećmi na temat Polski, jej flagi i hymnu. Prezentuje polską flagę i godło.

3. Dzieci dostają gotowy dzielą kartkę papieru na pół i malują ją na biało i czerwono, tak by powstała flaga Polski.

4. Dzieci stojąc na baczność wysłuchują fragmentu Hymny Polskiego. Nauczyciel tłumaczy, dlaczego ważna jest postawa na baczność.

5. Dzieci wspólnie z nauczycielem recytują wiersz „Kto ty jesteś?” W. Bełzy. Nauczyciel pyta, dzieci odpowiadają.

„Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak twój?
Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czym zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Czym ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.”

6. Puzzle z flagi. Każde dziecko dostaje od nauczyciela wcześniej przygotowane puzzle. (Flagę Polski pociętą na pięć części) Zadaniem dzieci jest złożenie części w całość, tak żeby wyszła flaga Polski.

7. Zabawa „Chorągiewki na wietrze”. Dzieci dobierają się parami. Jedna osoba jest chorągiewką a druga wiatrem. Na hasło nauczyciela dzieci, które udają wiatr nadymają policzki i dmuchają z całej siły. Natomiast dzieci chorągiewki z podniesionymi rękami poruszają się na wietrze. Następnie dzieci w parze zamieniają się rolami.

8. Zakończenie zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here