Etapy porodu naturalnego

Etapy porodu naturalnego

Każda kobieta zastanawia się jak wygląda poród siłami natury. Narosło wokół niego bardzo wiele mitów, nie zawsze podnoszących na duchu. W naszym artykule chcemy przybliżyć przyszłym mamom etapy porodu naturalnego. Nic bowiem, nie uspokaja tak jak wiedza.
Położne i ginekolodzy zazwyczaj dzielą poród naturalny na trzy etapy. Pierwszy zaczyna się, gdy rozwiera się szyjka macicy, drugi nazywany jest etapem porodu właściwego, podczas trzeciego natomiast rodzi się łożysko. Czasami dodawany jest także czwarty etap, który trwa przez kilka godzin po porodzie. Zbliżający się poród można zaobserwować dzięki różnorodnym objawom. Już około dwa tygodnie przed porodem obniża się macica a kobieta może odczuwać napięcie mięśni macicy i tak zwane skurcze przepowiadające. Regularne, bolesne skurcze macicy są sygnałem, że poród się zaczyna. Dochodzi wtedy do wielu zmian w szyjce macicy, która się skraca i rozwiera. Wszystko po to by maluszek mógł przyjść na świat siłami natury. Wiedza na temat przebiegu porodu może przydać się nie tylko przyszłym rodzicom, ale także osobom, które mogą być świadkiem porodu. Wiedza o etapach porodu może sprawić, że będą wiedzieli jak zareagować.

Etap pierwszy- skurcze

Dziecko decyduje o tym, kiedy jest gotowe przyjść na świat. Jeśli nie ma przeciwwskazań lub zagrożeń dla matki i dziecka poród przebiega zgodnie z rytmem, które wyznacza sam maluszek. Poród naturalny zaczyna się od skurczów mięśni macicy. Na początku są one delikatne i ledwo wyczuwalne. Z czasem stają się coraz bardziej bolesne i regularne. Te książkowe powtarzają się, co dziesięć, trzydzieści minut i trwają około 40 sekund. Skurczom towarzyszy także, tak zwane odejście wód płodowych. Czasami jednak ma to miejsce dopiero w drugim etapie porodu naturalnego. Im dłużej trwa ten okres tym skurcze stają się dla kobiety coraz bardziej bolesne. Pojawiają się także z większą częstotliwością (co 2-3 minuty) i są dłuższe, trwają ponad minutę. Ból, jaki odczuwa w tym etapie porodu naturalnego kobieta, jest spowodowany skurczami mięśni macicy. Obkurcza się i zmniejszanie rozmiarów ścian macicy zaczyna się od szczytu i powoduje jednoczesne rozszerzanie się szyjki macicy. Skurcze trwają do momentu, aż szyjka macicy będzie rozszerzona przynajmniej na 10 centymetrów, które zazwyczaj umożliwia maluszkowi bezpieczne wyjście na świat.
Pierwszy etap porodu naturalnego trwa najdłużej. Kobieta przeżywa podczas niego nie tylko ból spowodowany skurczami macicy, ale także silne emocje. Początkowe podekscytowanie zamienia się w strach i lęk o przebieg porodu i maleństwo. Położne zwracają uwagę, że na tym etapie i później niezwykle istotne jest odpowiednie oddychanie tak zwane torem brzusznym, które sprawia, że dziecko jest odpowiednio dotlenione a ból porodu jest łagodzony. Ważny jest także ruch, który może przyśpieszyć przebieg porodu. Rodzące powinny więc, jak najwięcej spacerować, siadać na worku sako, jeśli jest dostępny, korzystać z wanny czy masażu- który może wykonywać przyszły tata.

Drugi etap- narodziny maleństwa

Samoistne skurcze macicy i skurcze parte sprawiają, że maluch jest wypchany z brzucha kobiety przez kanał rodny. Urodzenie dziecka jest głównym elementem drugiego etapu porodu naturalnego. Zazwyczaj maleństwo rodzi się główką, w przypadku innego, nieprawidłowego ułożenia płodu zazwyczaj wykonuje się cesarskie cięcie, które jest mniej niebezpieczne dla matki i dziecka. Długość tego etapu porodu naturalnego jest indywidualną sprawą każdej rodzącej. Choć przyjmuje się, że u kobiet rodzących po raz pierwszy trwa około dwóch godzin a u rodzących kolejne dziecko około pół godziny to i od tej zasady są olbrzymie odstępstwa. Zaraz po porodzie noworodek, po ustaniu tętnienia pępowiny, zostaje odpępowiony. Czyli pępowina zostaje przecięta i możliwe jest pobranie krwi pępowinowej do banku komórek macierzystych. Położne i ginekolodzy zaznaczają jednak, że etap ten jest najbardziej bolesny dla kobiety i niebezpieczny zarówno dla niej jak i dziecka.

Trzeci etap- poród łożyska

Około piętnaście minut po narodzinach dziecka, kobieta rodzi łożysko. To ostatnie etap porodu naturalnego, podczas którego kobieta traci około 500 mililitrów krwi. Bardzo istotne jest by łożysko zostało wydalone w całości. Jego resztki pozostawione w macicy mogą doprowadzić do poważnych infekcji i krwotoków. Gdy resztki łożyska pozostaną w macicy kobieta pod narkozą zostaje poddana zabiegowi łyżeczkowania jamy macicy.
Pierwsze chwile poza łonem matki są bardzo istotne dla nowonarodzonego dziecka. Musi się ono zaadoptować między innymi do samodzielnego oddychania, przyjmowania pokarmu. Zmiany następują także w jego układzie krwionośnym. Położna ocenia stan zdrowia dziecka według skali APGAR. Oceny dokonuje się zaraz po odcięciu pępowiny, później po kwadransie i po godzinie od porodu.

Czwarty etap porodu

Niektórzy lekarze i położne wyodrębniają także czwarty etap porodu, który trwa około dwie- trzy godziny po urodzeniu maluszka. Etap ten nazywany jest także wczesnym okresem poporodowym. W tym czasie lekarz kontroluje stan świeżo upieczonej mamy, sprawdza, w jakim stanie jest szyjka macicy i pochwa. Pod kontrolą jest także maluszek. W tym czasie, jeśli jest taka konieczność, dochodzi do zszycia naciętego lub pękniętego krocza. Podczas tego etapu kobieta może odpocząć po porodzie i odświeżyć się. Są to także pierwsze chwile z nowonarodzonym dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here