Egzema u niemowląt.
To określenie zmian powstałych na skórze maluszka w wyniku atopowego zapalenia skóry. (AZS).
Co to jest Atopowe Zapalenie Skóry?
AZS jest chorobą wrodzoną, występującą częściej u dzieci, u których w rodzinie występują tak zwane choroby atopowe, czyli AZS i inne schorzenia takie jak astma i katar sienny. Skłonność do tego typu zapalenia skóry może być dziedziczona, ale duży wpływ na jego powstawanie ma środowisko, w którym rozwija się dziecko. Istota choroby leży w nieprawidłowej budowie skóry, która jest podatna jest na przenikanie substancji wywołujących reakcje alergiczne. U dzieci z AZS głównymi dolegliwościami jest suchość i świąd skory, z tego powodu ta choroba była kiedyś zwana „świerzbiączką”. Egzema niemowlęca na podłożu AZS jest chorobą, która nawraca, lecz zwykle ustępuje bez śladu zwykle po 2 roku życia.
Dlaczego moje dziecko ma AZS?
U dzieci z predyspozycją, we wczesnym dzieciństwie AZS jest związane z alergią pokarmową np. na białko jajek, mleko, pomarańcze, pszenica, czekolada i kakao. Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko ma egzemę, powinno się potwierdzić diagnozę u lekarza. Wykonuje się wtedy specjalne testy diagnostyczne w kierunku alergii.
Jak wygląda AZS?
ASZ zaczyna się zwykle między trzecim a szóstym miesiącem życia i trwa do drugiego roku życia. W postaciach łagodnych zmiany chorobowe obejmują policzki niemowlęcia, czasami mogą rozszerzać się na główkę i czoło dziecka. W cięższych przypadkach zmiany lokalizują się na całej twarzy, głowie i w zgięciach kończyn. W najcięższych postaciach mogą obejmować całe ciałko. Wysypka jest zmienna- początkowo w postaci grudek i pęcherzyków później przechodzi w strupki. W najmniej dokuczliwych przypadkach, u dziecka obserwuje się zaczerwienienie policzków i złuszczanie się skóry a czasem tylko jej szorstkość. Zwykle u najmłodszych dzieci nie ma objawów swędzenia skóry i drapania, raczej stwierdza się ogólne rozdrażnienie i niepokój, czasami problemy z zasypianiem. U dzieci jednorocznych bądź starszych świąd skóry jest już bardzo widoczny.
Jak leczyć AZS?
Zdecydowanie najważniejszą rolę w leczeniu niemowlęcego AZS odgrywa pielęgnacja skóry maluszka, zarówno w okresie występowania zmian, jak i w okresie wolnym od zapalenia. Opiera się ona na stosowaniu kąpieli z olejkami, a po kąpieli, na zastosowaniu środków nawilżających i natłuszczających skórę. W specjalistycznym leczeniu egzemy stosowane są leki hamujące proces zapalny- glikokortykosterydy oraz leki przeciwhistaminowe. Są one podawane w postaci maści i kremów, lecz nie powinny być nakładane na dużej powierzchni ciała małego dziecka. Jeśli wysypka rozprzestrzeniła się lub jest zlokalizowana w różnych miejscach, można podawać dziecku leki w postaci syropów lub tabletek. W przypadku niemowląt musi się to odbywać wyłącznie pod kontrolą lekarza. W cięższych przypadkach, kiedy brak poprawy po leczeniu miejscowym lub gdy zmiany obejmują znaczne powierzchnie skóry, zaleca się stosowanie światłoterapii.
Czy można zapobiegać nawrotom?
Można unikać zaostrzeń i nawrotów zapalenia skóry poprzez:
– usunięcie lub ograniczenie ilości czynników alergizujących z otoczenia dziecka,
-wyeliminowanie pokarmów, na które dziecko jest uczulone,
-zmniejszenie ilości środków działających na skórę maluszka (m.in. mydła, detergenty),
-właściwą pielęgnację skóry,
-ochronę maluszka przed infekcjami.