Dzień Wody

Dzień Wody

Scenariusz z okazaji „Dnia wody”

Miejskie Przedszkole nr 2

Nauczycielki: Anna Dobrzyńska, Aneta Szalińska

Cele operacyjne

– integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie,

– uświadamianie dzieciom, że woda jest niezbędna do życia

– prezentacja doświadczeń z wodą

– utrwalanie postaw proekologicznych

– wdrażanie do oszczędzania wody

– przeliczanie w zakresie 10

– zachęcanie do samodzielnych sądów i wypowiedzi

– wyciąganie wniosków

Podstawa programowa

Ad 1, p. 3

w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;

Ad 4, p. 1

przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);

Ad 4, p. 3

 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

Ad 8, p. 1

śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;

Ad 9, p. 2

umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;

Ad 12, p. 2

 wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);

Ad 13, p. 1

 liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;

Metody

czynna, oglądowa, aktywizująco-twórcza, eksperymentu

Formy pracy

indywidualna, zespołowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne

woda, kubeczki, sól, cukier, mąka, łyżeczki, zagadki, krople wody z papieru, butelki plastikowe po wodzie mineralnej, plakat, farby, klej, mazaki, bibuła,, kolorowy papier samoprzylepny, monety, kasza, oliwa, kwasek, soda, płyn do mycia naczyń, papier, folia aluminiowa

Przebieg

1. Zagadki słowne – dzieci łapią piłeczkę i zgadują zagadki z koszyka.

* Jest w morzu i rzece, w jeziorze i w stawie. Jest także w herbacie
i kawie. (WODA)

* Cieszy się gleba, gdy on spada z nieba. (DESZCZ)

* Mieszkam wysoko na niebie, ale na Ziemi, tam w dole,
gdy tylko mnie zobaczą chwytają za parasole. (CHMURA)

* Spogląda z wysoka na kurki, na wannę,
gdy go używasz, udaje fontannę. (PRYSZNIC)

* Ma na dnie piasek albo kamienie.
Do morza spieszy wciąż niestrudzenie. (RZEKA)

* Tak samo zwie się drobniutki deszcz, jak zupka, którą czasami jesz. (KAPUŚNIACZEK)

* Przypnij łyżwy, rękę podaj!
Po tej wodzie – lecz nie wodzie, będziemy się ślizgać co dzień. (LÓD)

* Zimny, biały z nieba leci, bardzo go lubicie dzieci.
A gdy słońce mocniej grzeje, to się woda z niego leje. (ŚNIEG)

* Zgadnij, jakie kurki pozwalają co dzień płynąć zimnej albo ciepłej wodzie.(KRANY)

2. DOŚWIADCZENIA Z WODĄ


Ile się zmieści?

szklanka, woda, monety

Napełnij szklankę wodą po brzeg Powoli, ostrożnie wrzucaj monety.

Wulkan

woda z sodą, płynem do naczyń i farbą, w drugiej woda z kwaskiem, wlać i wybuchnie.

Łączenie wody z solą , cukrem ,mąką, kaszą oliwą – sprawdzanie czy dany składnik się rozpuści, będzie pływał na powierzchni czy osiądzie na dnie

3. Przeliczanie kropli wody w zakresie 10.

4. WYŚCIGI PAPIEROWYCH ŁÓDEK – Foliowa tafla wody –zawodnicy
z poszczególnych grup na sygnał nauczycielki, popychają łodzie siłą wydmuchiwanego z płuc powietrza.

5. Tworzenie etykiet na butelki po wodzie mineralnej.

6. Wymyślenie hasła zachęcającego do picia wody.

7. Wspólne śpiewanie piosenek związanych z woda np. „Mamo, tato, wolę wodę”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here