Dzień Śniegu – konspekt zajęć

Dzień Śniegu - konspket zajeć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

DZIEŃ ŚNIEGU- PADA ŚNIEG, PUSZYSTY ŚNIEG

DATA: 19.01.2015

GRUPA: MOTYLKI, TYGRYSKI, JEŻYKI

PROWADZĄCA: MGR EWELINA JESZKE

Cele operacyjne: dziecko:

– uważnie słucha opowiadania,

– odpowiada na pytania dotyczące czytanego tekstu,

– dzieli wyraz ”bałwan” na sylaby

– wie, jak powstaje śnieg,

– określa cechy śniegu,

– zna etapy lepienia bałwana,

– odtwarza ruchem treść piosenki,

– zgodnie bawi się w czasie zabaw ruchowych

Metody pracy:

– oparte na słowie,

– oparte na obserwacji,

– oparte na praktycznym działaniu

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: tekst opowiadania, ilustracje do tekstu, gazety, papierowe płatki śniegu, odtwarzacz CD, śnieg, szklanka, treść zagadki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  • Powitanie dzieci.

Dzieci siedzą w półkolu. N. prosi aby dzieci, które poczują się powitane pomachały do niego ręką.

-Witam dzieci, które lubią zimę,

-Witam dzieci, które lubią zabawy na śniegu,

-Witam dzieci, które mają na sobie coś białego,

– Witam dzieci, które lubią inne kolory niż biały.

  • Podanie celu zajęć.

Nauczyciel mówi, że na dzisiejszych zajęciach dzieci ustalą co jest potrzebne do ulepienia bałwanka oraz dowiedzą się podstawowych wiadomości o śniegu.

  • Rozmowa na temat aktualnej pory roku.
    Dzieci wymieniają charakterystyczne cechy zimy: mroźno, śnieżnie, zimno, wietrznie itp.

  • Zagadka – dzieci rozwiązują zagadkę tematyczną.
    „Co to za gwiazdeczki,
    pewnie odgadniecie:
    tańczą z wiatrem wesoło
    podczas zimy na świecie?”( śnieg)

  • Zabawa badawcza – dzieci siadają do stolików i dotykają , ugniatają, wąchają przyniesiony przez nauczycielkę śnieg (badanie wielozmysłowe). Ćwiczenie gramatyczne „Jaki jest śnieg” – dzieci wymieniają przymiotniki określające śnieg np.: biały, puszysty, miękki, lekki, zimny, mokry.

  • Zabawa ruchowa „Zaprzęgi” – dzieci reagują na przerwę w muzyce.

  • Zabawa dydaktyczna „ Śnieżynki”- przeliczanie płatków śniegu, segregowanie

  • Odczytanie przez nauczyciela opowiadania pt. „Pan Płatek Śniegu”.

Rozmowa z dziećmi na temat przeczytanego tekstu:

– Co robili chłopcy?

– Jaki pomysł miały dziewczynki?

– Jak wyglądał bałwan ulepiony przez dzieci?

– Jak dzieci nazwały swojego bałwanka?

– Kto zauważył, że z bałwankiem coś się dzieje?

– Dlaczego dziewczynka była smutna?

– Co dziewczynce powiedziała nauczycielka?

  • Zabawa „kula śniegowa”

Nauczyciel rzuca do chętnych dzieci kulę zrobioną z papieru a dziecko stara się dokończyć zdanie:

Lubię zimę bo, …………………

  • Zakończenie zajęć – odśpiewanie poznanych, zimowych piosenek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here