Dzień otwarty dla rodziców w przedszkolu

Dzień otwarty dla rodziców w przedszkolu

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

Temat zajęcia: Wiosna na zielonej łące.

Prowadząca: Barbara Łukasińska

Data: 09.04.2015r..

Ilość uczestników:21

Wiek: 5,6 – latki

Cele główny:

  • bogacenie i utrwalenie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie,
  • podnoszenie poziomu sprawności manualnej,
  • rozwijanie poczucia rytmu,

Cele operacyjne, dziecko:

  • wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną,
  • rozwiązuje zagadki,
  • dzieli swoje imię na głoski
  • potrafi zaśpiewać piosenką o wiośnie
  • potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce
  • dodaje i odejmuje w zakresie 10,
  • potrafi prawidłowo trzymać nożyczki i nimi wycinać,
  • odtwarza rytmy,
  • potrafi współdziałać w grupie,

Metody pracy:

-słowne

– problemowe

Formy pracy:

– zbiorowa

– indywidualna

– grupowa

Środki dydaktyczne: płyta CD, sylwety motyli, kolorowy papier, klej, liczmany, kartki papieru, kolorowe krążki

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. „Jak przyjemnie maszerować”

a) Przekazanie sobie „ Motylka przyjaźni”

b) Przeliczenie dzieci w kole

c) Jaki mamy dzień tygodnia

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć.

Dzisiejsze zajęcia związane będą z panującą porą roku. Jaka to pora ( WIOSNA)

– podział słowa „ wiosna” na sylaby, na głoski.

– Kiedy zaczyna się wiosna?

– Po jakiej porze roku przychodzi?

– Jakie pory roku nastąpią po wiośnie?

– Jaki miesiąc teraz mamy?

a) jakie znacie przysłowie z nazwą obecnego miesiąca ( spróbuj wyklaskać to przysłowie).

Obejrzenie filmiku o łące

a ) Jak wygląda łąka?

b ) Jakie owady można spotkać na łące?

c ) Jakie inne zwierzęta żyją na łące?

d ) Jakie rośliny można zobaczyć na łące?

  1. Łąkowe rachunki – zabawa matematyczna.
    N –l przypina pierwszy obrazek ( 5 pszczół)
    Drugi (6 biedronek) ,Trzeci (3 motyle)
    Liczenie pszczół, biedronek, motyli.
    • Na wiosennej łące pszczoły latające. Ile ich jest? Czy wiesz?• Na wiosennej łące biedronki wędrujące. Ile ich jest? Czy wiesz?• Na wiosennej motyle fruwające. Ile ich jest? Czy wiesz?
  2. Wspólne liczenie z rodzicami na suwakach matematycznych
  3. Wspólne śpiewanie piosenki „Kiedy słoneczko ”
  4. Zagadki o mieszkańcach łąki:
  5. „ Co słychać na łące”- rozpoznawanie odgłosów ,które można usłyszeć na łące
  6. Liczenie wyrazów w zdaniu:
  1. Łąka jest miejscem zamieszkania wielu zwierząt.
  2. Zielona łąka zachęca do odpoczynku na świeżym powietrzu
  3. Wiosną na łące kwitną kwiaty pachnące.
  4. Wiosna na łące to ciepłe słońce.
  1. Głoskowanie wybranych wyrazów przez dzieci.
  2. Odniesienie się do wiedzy dzieci o lesie i o tym, że las znajduje się w bliskim sąsiedztwie łąki. Rozkłada obrazki przedstawiające charakterystyczne elementy lasu.

Prowadząca rozpoczyna zdanie a dzieci je kończą:

  • W norce są myszki – w lesie są ….(szyszki)
  • W oknie są szyby – w lesie są ….(grzyby)
  • W domu są schody – w lesie są ….(jagody)
  • Kasia ma ładne zęby – w lesie rosną….(dęby)
  • Tu jest skórka – w lesie skacze ….(wiewiórka)
  • Po rzece pływają łabędzie – w lesie są….(żołędzie)
  • Tu są badyle – w lesie są ….(motyle)
  • Na tarasie stoi ława – w lesie rośnie ….(trawa)
  • Na łące pasie się krowa – w lesie jest ….(sowa)
  • W kuchni stoi lodówka – w lesie jest ….(mrówka)
  • Na stole stoją misy – w lesie biegają ….(lisy)
  • Obok przedszkola jest lodowisko – w lesie….(mrowisko)
  1. Różnicowanie zdań prawdziwych i fałszywych.-Teraz coraz cieplej się ubieramy. (fałsz)
    -Kolor zielony to kolor wiosny? (prawda)
    – Wiosną słońce mocniej grzeje. (prawda)
    -Wiosną jeździmy na sankach? (fałsz)
    -Wiosną topi się śnieg? (prawda)
    -Zimą kwitną kwiaty? (fałsz)
    -Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty (prawda)
    -Latem lepimy bałwana? (fałsz)
    -Wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów? ( prawda) BRAWO!!!
  2. Zabawa przy muzyce- „ Motyle”. Dzieci naśladują lot motyla. Przerwa w muzyce – przysiadają na kwiatku, po prawej, lewej stronie, przed, za kwiatkiem.

10. Zabawa dyktando rysunkowe na kartce papieru .

11. Wyklaskiwanie żabiego rytmu.

12. „Żaba” – praca plastyczna.

13. Na zakończenie dzieci śpiewają piosenkę „ Bociany już przyleciały”.

14. Podziękowanie dla rodziców za udział w zajęciach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here