Scenariusz zajęć w grupie 4 – latków
Data: ……………………..
Prowadząca: …………….. Grupa: 4-latki
Temat: Babcia i Dziadek
Cel ogólny:
– ćwiczenie dużej motoryki oraz koordynacji wzrokowo-słuchowo – ruchowej
– uważne poruszanie się w zabawie – przestrzeganie zasad bezpieczeństwa
– wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie
– Kształtowanie uczuć przywiązania i szacunku dla najbliższych osób.
– Doskonalenie percepcji słuchowej.
Forma: zabawa z całą grupą, praca indywidualna.
Rodzaje aktywności: językowa, ruchowa.
Środki dydaktyczne: zdjęcia babć i dziadków, ławeczka gimnastyczna, tamburyno.
Metody: słowna – wiersza, czynna: zadań stawianych do realizacji,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Zestaw porannych zabaw ruchowych.
– Przeprawa przez śnieg” – dzieci swobodnie biegają, unosząc wysoko kolana.
Udają bieganie po wysokim śniegu.
– ,,Z górki na pazurki” – N. ustawia na środku sali ławeczkę gimnastyczną. Dzieci kładą
się – każde po kolei – na brzuchu i przeciągają się do jej końca.
– ,,Zmarznięte kotki” – dzieci chodzą na czworakach. Co chwilę wykonują koci grzbiet.
„Zdjęcia babci i dziadka” – zabawa słownikowa. Rozpoznawanie swoich babć i dziadków, określanie imieniem. Na tablicy przepite są zdjęcia przyniesione przez dzieci. Dzieci opowiadają, w jaki sposób spędzają czas z dziadkami (zabawa, spacery, wyjazdy).
- Moja babcia – słuchanie wiersza Bożeny Formy
Jestem sobie wnuczka mała,
moja babcia jest wspaniała.
Zna tuziny pięknych bajek,
których słucha się wspaniale.
Gry, zabawy, wyliczanki
różne wiersze, zgadywanki.
Umie z klocków stawiać wieże,
dobrze gra na komputerze.
Zawsze zgrabnie piłkę łapie,
aż się na nią gapią gapie.
Zimą bierze mnie na narty.
Kocham babcię to nie żarty
- Wypowiedzi dzieci na temat: W jaki sposób spędzają czas wolny z dziadkami. N. zwraca uwagę na poprawną wypowiedź dzieci pod względem gramatycznym.
- Podsumowanie zajęć. Nagrodzenie dzieci za aktywność
Materiały do scenariusza zostały zaczerpnięte z różnych źródeł i nie są mojego autorstwa