Dziecko nie je warzyw i owoców

Dziecko nie je warzyw i owoców

Nie pomogły prośby i groźby- choć tych drugich nie polecamy. Starasz się z całych sił by dieta twojej rodziny bogata była we wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Przygotowujesz przepyszne sałatki warzywne i owocowe. Od swojej pociechy słyszysz jednak tylko ciągłe- „Nie zjem tego”. Jak przekonać dziecko, że marchewka i groszek są ważne dla jego zdrowia? Co zrobić by zamiast batonika pociecha zjadła jabłko lub banana? Radzimy w artykule. ć

Dzieci zazwyczaj nie są fanami warzyw i owoców. Czasami buntują się w trakcie jedzenia by zaznaczyć swoją indywidualność. Jest to naturalne dla rocznych maluszków czy dwulatków. Niechęć do jedzenia mija jednak u nich po kilku tygodniach. Co zrobić jednak, gdy wraz z upływem lat coraz rzadziej zjadają jakiekolwiek warzywa i owoce? Martwisz się, że dieta twojego dziecka, uboga w witaminy, może odbić się na jego zdrowiu? Nie wiesz jednak jak zachęcić malucha by na jego talerzyku pojawiły się warzywa i owoce? Przeczytaj i wypróbuj nasze rady! Być może któraś zamieni twojego niejadka w warzywno-owocowego łasucha.

Ograniczmy słodycze

Mamy mają tendencję do dokarmiania swoich pociech. Jeśli dziecko nie zjadło obiadku dostaje batonika by nie było głodne. To bardzo zły nawyk. Jeśli chcemy by dzieci zaczęły jeść warzywa i owoce słodycze powinny prawie zniknąć z jadłospisu dziecka. Owoce też są słodkie i maluch musi się o tym przekonać. Zamiast ciasteczek na talerzyku niech na stole leżą kawałki jabłka, pomarańczy czy różnych sezonowych owoców. Maluch sięgnie po nie z ciekawości i na pewno się w nich rozsmakuje. Owoce można dodać także do deserów, biszkoptów czy jogurtów.

 

Mamo! Tato! Jedźcie owoce!

Rodzice są wzorami dla swoich dzieci. Maluchy obserwują ich zachowania, ale także nawyki żywieniowe. Jeśli pociecha widzi jak codzienni ze smakiem zjadacie warzywa i owoce, są one dodatkami do waszych śniadań, obiadów, kolacji i deserów chętniej po nie sięgnie. Jeśli widzisz, że podczas obiadu dziecko niechętnie dokłada sobie surówki możesz pobawić się w aktora i z przesadzonym zachwytem nałożyć sobie dodatkową porcję i zachwalać jej smak. Dzięki temu zwrócisz uwagę malucha na owoce i warzywa oraz pokarzesz, że ich jedzenie to przyjemność.

 

Nie zmuszaj

Nie tylko dzieci, ale także dorośli nie lubią, gdy wmusza się im coś na siłę. Dlatego podczas posiłków zachowaj spokój. Złość i nerwy mogą przynieść odwrotny skutek i utrwalić dziecku przekaz, że warzywa i owoce to coś, co sprawia, że mama jest zła. Jeśli maluch odmawia jedzenia warzyw, a ty reagujesz wtedy zbyt emocjonalnie, może się okazać, że bunt malucha przeciwko warzywom i owocom jest po prostu próbą zwrócenia na siebie uwagi. Skuteczne może okazać się ignorowanie całej sprawy. Postaraj się wtedy jednak poświęcać dziecku więcej czasu. Róbcie wspólne zakupy warzywno- owocowe, rozmawiajcie o zaletach warzyw i owoców, wspólnie przygotowujcie z nich posiłki. Dziecko nie tylko zachęci się w ten sposób do jedzenia warzyw i owoców, ale także będzie wiedziało, że jest kochane i akceptowane.

 

Gotuj z pomysłem
Zależy ci na tym by dziecko jadło warzywa i owoce. Przemycaj je, więc w różnych potrawach. Dodawaj jabłko do kaszki, buraczki do ziemniaków a kapustkę do mielonego mięska. Pamiętaj by na początku dodawać małe porcje warzyw i owoców. Gdy dziecko przyzwyczai się do nowego smaku, zwiększaj je. Być może z czasem maluszek przyzwyczai się do nowego smaku, zaakceptuje go i zje ze smakiem marchewkę lub banana. Pamiętaj także, że niezwykle istotny jest wygląd podawanych potraw. Brokułowe drzewka na ziemniaczkach, wyglądają estetyczniej niż zmielona zielona breja, która nie zachęca do jedzenia. Zamieniaj potrawy w bajkowe przysmaki, razem z dzieckiem nadawaj warzywom ciekawe nazwy. Krój warzywa i owoce inaczej niż zwykle, podawaj w miseczce lub w kubku a nie na talerzyku. Wprowadź elementy zabawy. Wszystko, co inne i ciekawe na pewno zachęci maluszka do spróbowania nowego przysmaku.

 

Daj wybór

Podczas zakupów pozwól dziecku wybrać owoc lub warzywo, z którego przygotujecie potrawę. Zapytaj także, czy na deser woli jabłuszko czy banana a do obiadu buraczki czy marchewkę. Dzięki temu maluch ma wrażenie, że sam podejmuje decyzję. Czuje się ważny i „duży”. Czasami takie zachowanie może być kłopotliwe – bo trzeba przygotować zawsze alternatywne danie, zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw i owoców jest przecież tego warte.

 

Cierpliwość i akceptacja

Żadne zmiany nie zostają wprowadzane z dnia na dzień. Dlatego najlepszą radą dla rodziców, których dzieci nie lubią warzyw i owoców jest cierpliwość. Najmniejsze postępy dziecka chwal, nie czekaj jednak na to, że z dnia na dzień ze smakiem będzie zajadało się kalafiorem czy pomarańczami. Akceptuj także wybory dziecka. Jeśli przez dwa tygodnie codziennie prosi cię o bananowy deser spełniaj prośbę. Być może za chwilę spróbuje czegoś nowego. Dlatego też nie przestawaj podawać maluchowi innych warzyw i owoców, do których na pewno z czasem się przekona. Nie każdy musi lubić wszystkie warzywa i owoce. Jeśli maluch ma dietę bogatą w warzywa i owoce a nie lubi szpinaku i cytryny nie ma, co panikować. Trzeba to zaakceptować.

 

Masz swoje pomysły na to jak zachęcić dziecko do warzyw i owoców, podziel się nimi z innymi rodzicami!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here