Mleko modyfikowane jest alternatywą dla karmiących piersią mam. Nie zawsze mogą one karmić maluszka cały czas. Studia, powrót do pracy czy problemy z laktacją sprawiają, że rodzice szukają zamienników dla karmienia piersią. Odpowiednio dobrane mleko modyfikowane sprawi, że dziecko będzie mogło rozwijać się prawidłowo. Co jednak zrobić, gdy pociecha nie chce go jeść? Odpowiadamy w artykule.
Lekarze podkreślają, że pokarm kobiecy jest najlepszy dla noworodków i niemowląt. Gdy jednak kobieta nie może karmić piersią, wraca do pracy albo maluszek nie najada się do syta naturalnym pokarmem można rozpocząć dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Czasami zdarza się, że dziecko nie chce go jeść. Podpowiadamy, co robić w takiej sytuacji.
Po pierwsze wprowadzanie mleka modyfikowanego do diety dziecka musi następować stopniowo. Maluszek musi przyzwyczaić się do jedzenia z butelki. Niezwykle istotny jest odpowiedni wybór zarówno butelki jak i smoczka. Na początku można karmić na zmianę piersią i butelką. W poradniach laktacyjnych specjaliści udzielą porad jak udoskonalić swoją technikę karmienia i przyzwyczajać malucha do mleka modyfikowanego. Jeśli dziecko nie chce jeść z butelki a jest już na tyle duże, można mu podawać mleko modyfikowane łyżeczką z miseczki. Przed podaniem mleka modyfikowanego należy skonsultować się z pediatrą. Pomoże on wybrać takie mleko, które zawiera wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka składniki odżywcze. Warto także upewnić się, czy maluszek nie ma na dane mleko alergii. Jeśli dziecko podczas posiłku płacze, odwraca główkę trzeba zwrócić uwagę na technikę karmienia. Może podawanie mleka łyżeczką, w innej pozycji, miejscu czy za pomocą innej butelki okaże się skuteczniejsze. Należy sprawdzić także czy w buzi dziecka nie ma białego nalotu (pleśniawek) lub uszkodzeń, które mogą przeszkadzać w ssaniu. Podczas ząbkowanie maluszek może również mieć problemy z jedzeniem.
Jeśli karmienie kojarzy się dziecku z piersią, to butelkę z mlekiem modyfikowanym może podawać tata. Dzięki temu jego więź z maleństwem będzie miała szansę jeszcze bardziej się zacieśnić. Karmienie butelką jest umiejętnością, której opanowanie wymaga czasu i cierpliwości. Pozycja do karmienia butelką musi być wygodna zarówno dla dziecka, jaki i osoby karmiącej. Główka maluszka powinna znajdować się nieco wyżej nad poziomem brzuszka. Przed podaniem butelki trzeba nią potrząsnąć, by dziecko nie połykał powietrza. Podrażnienie maluszkowi wargi zachęci go do ssania. Po jedzeniu daj dziecku czas na odbicie. Pociecha rzadko kiedy będzie jadła tak samo duże porcje. Nie jest to powód do niepokoju. Obserwuj maleństwo, jeśli podana porcja mleka jest zbyt mała podaj mu jeszcze trochę mieszanki. Jeśli starsze dziecko nie chce jeść mleka modyfikowanego, do diety trzeba wprowadzić inne produktu nabiałowe, na przykład jogurty, serki czy twarożki. Jeśli wykluczy się wszystkie powyższe zakłócenia w karmieniu a maluszek dalej nie chce jeść mleka modyfikowanego niezbędna jest wizyta u lekarza, który przepisze preparat zastępujący mleko lub rozpocznie leczenie.