Dziecko nie chce smoczka – jak je przyzwyczaić

Dziecko nie chce smoczka - jak je przyzwyczaić

Smoczek ma być zamiennikiem piersi. Jak wszystko ma swoje zalety i wady. W artykule podpowiadamy, kiedy można dziecku podać smoczek i jak malucha do niego przekonać.

Do czego dziecku potrzebny jest smoczek? Takie pytanie może zadawać sobie niejeden rodzic. Wszystko związane jest z silnym odruchem ssania, z którym rodzi się dziecko, a który pozwala mu przeżyć. Pozytywne i przyjemne odczucia i emocje, takie jak poczucie bezpieczeństwa, bliskości czy zaspokojenie głodu, towarzyszą maluszkowi podczas ssania piersi matki. Dlatego też bardzo często ssanie smoczka, który może być w niektórych sytuacjach zamiennikiem piersi, może dawać dziecku ukojenie w chwilach szczególnie dla niego trudnych.

Ssanie to dla każdego dziecka sprawa indywidualna. Jednym wystarczy ssanie piersi inne maluchu bardzo ciężko znoszą gorszy nastrój i chciały ssać pierś swojej mamy cały czas, co jak wiemy bardzo często jest niemożliwe. Wtedy pomocny może okazać się smoczek. Nie każde dziecko jest jednak chętne by wymienić pierś mamy na ten gadżet. Są maluchy, które nigdy nie zaakceptują smoczka. Zawsze można jednak próbować je namówić by z niego korzystały, jeśli istnieje taka potrzeba. Dziecko, które jest spokojne lub uspokaja się inaczej niż przy piersi nie potrzebują smoczka. Dlatego warto bardzo mocno zastanowić się nad wprowadzaniem smoczka.

Smoczek może okazać się niezbędny, gdy maluszek ma bardzo silny instynkt ssania, którego nie zaspokaja ssanie piersi. Gdy dziecko jest płaczliwe, zdenerwowane lub rozzłoszczone a nie ma możliwości przystawienia pociechy do piersi. Jeśli maluszek traktuje pierś jak smoczek, co może być uciążliwe dla mamy lub został wcześnie odstawiony od piersi, gadżet ten może być jednym z elementów pomagających się dziecku uspokoić. Może także pomagać dziecku w czasie ząbkowania.

Bardzo istotny jest odpowiedni wybór smoczka. Najlepiej zakupu dokona w aptece lub w specjalistycznym sklepie. Smoczek powinien mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub atest Państwowego Zakładu Higieny. Smoczki powinny być dobrano do wieku dziecka i mieć anatomiczny kształt przypominający brodawkę. Jeśli wybieramy smoczek do butelki trzeba zwrócić uwagę także na otwór w smoczku, przez który ma płynąć pokarm. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można skonsultować się z pediatrą. Smoczki trzeba systematycznie wymieniać i dbać o ich czystość. Dlatego też nie wolno zawieszać smoczka na szyi pociechy, oblizywać go, czy smarować miodem lub czymś słodkim. Smoczek na butelkę nie może zastępować tego do ssania.

Namówienie dziecka na korzystanie ze smoczka, może okazać się trudnym zadaniem dla rodzica, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Maluszek sam decyduje, jaki kształt i materiał, z którego zrobiony jest smoczek, najlepiej mu pasują, dlatego warto mieć kilka wariantów. Smoczek na początku powinien być podawany, kiedy pociecha jest spokojna i najedzona. Wśród płaczu i krzyku wepchnięty do buzi smoczek może wywołać odwrotny do zamierzonego efekt. Nie podajemy dziecku smoczka na siłę, obserwujemy natomiast jego reakcję. Jeśli dziecko się krztusi lub wypluwa smoczek nie robimy nic na siłę. Warto jednak, jeżeli zależy nam na tym by maluch ssało smoczek, spróbować później. Smoczek można podać, kiedy pociecha leży na boczku lub kiedy trzymamy ją na rękach poziomo. Wsuwamy go wtedy powoli do ust maleństwa drażniąc dolną wargę, by w ten sposób maluszek miał szansę zassać smoczek. Można nanieść na smoczek kilka kropel mleka matki albo modyfikowanego lub zanurzyć w ciepłej wodzie. Jeśli pierwsze próby się podania smoczka się nie powiodą można próbować później. Być może maluszek jest jeszcze zbyt mały lub dany model smoczka mu nie odpowiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here