Dziecko nie chce iść spać

Dziecko nie chce iść spać

„Mamo przeczytaj mi jeszcze jedną bajkę”, „Tylko zrobię siusiu”, „Jestem głodny”, „Muszę jeszcze powiedzieć tatusiowi dobranoc”- to tylko niektóre dziecięce wymówki, które mają najbardziej jak to możliwe opóźnić znienawidzony moment, położenie się do snu. Maluchy nie chcą iść spać, nie tylko, dlatego że wolą się bawić. Często przyczyny są bardziej poważne. Przyjrzymy się im w artykule. Podpowiemy także, jak zachęcić dzieci do spania.

 Powodów, dla których dziecko odmawia grzecznego ułożenia się do snu jest bardzo wiele. Repertuar pociech w tym względzie jest nieograniczony, podobnie jak metody rodziców, którym marzy się śpiący w swoim łóżeczku maluch i chwila dla siebie. Poniżej omówimy najczęstsze przyczyny, które nie pozwalają dziecku zasnąć. Doradzamy także, co zrobić i czego unikać by maluszek chodził spać regularnie i nie miał ze spokojnym snem problemów.

 Wyspałem się

Rodzice noworodków i niemowlaków przyzwyczaili się, że ich pociechy śpią i budzą się tylko w porze karmienia. Im starsze dziecko, tym mniejsze zapotrzebowanie na sen. Jeśli maluch budzi się w nocy, może warto zrezygnować ze zbyt długich drzemek w ciągu dnia. Potrzeba snu jest indywidualną sprawą każdego człowieka, jedni potrzebują go więcej inni trochę mniej. Dzieci przejmują wiele naszych cech i zachować, dlatego warto przyjrzeć się swojemu sposobowi spania. Być może będzie on dla nas odpowiedzią, czy nasze maleństwo śpi wystarczającą ilość czasu.

Dzień i noc

Odróżnianie dnia od nocy wydaje się nam dorosłym naturalne. Dla dziecka wcale nie musi być to jednak oczywiste. Niektóre maleństwa wysypiają się w dzień i uwielbiają nocne harce. Nie każdy rodzic jest jednak gotowy przestawić swoje życie na tryb nocny. Koniecznie wtedy trzeba zmienić nawyki malucha. Niezbędne jest wtedy wytłumaczenie mu różnicy między dniem-czasem zabawy i nocą- w czasie, której wszystkie dzieci śpią. Pomocne mogą okazać się także rytuały. Drzemka w czasie dnia może mieć miejsce w wózku lub kanapie w salonie. Nie zasłaniaj okien i nie, choć na palcach. Cisza to domena nocy. Kiedy maluszek jest w pidżamce, mama właśnie przeczytała bajkę na dobranoc a światła są zgaszone.

Sowa czy skowronek

Jeśli dziecko jest tak zwaną sową- uwielbia bawić się wieczorem a rano trudno je dobudzić, oczekiwanie, że maluszek zaraz po dobranocce pójdzie spać może okazać się złudne i powodować jedynie frustracje rodziców. Konieczna wtedy jest zmiana przyzwyczajeń. Musi ona następować systematycznie i konsekwentnie. Każdego poranka budź malucha odrobinę wcześniej a wieczorem kładź kilka minut wcześniej do łóżka.

Zmęczenie i nieregularność

Zmęczenie i nieregularność trybu życia, to także powody, które mogą sprawiać, że dziecko ma problemy ze snem. Zbyt zmęczone i rozdrażnione maleństwo może mieć problemy ze snem. Pomocne mogą być wtedy kołysanki i bajeczki. Warto, więc obserwować swoją pociechę i w zależności od wieku i jego potrzeb, tak układać jej plan dnia by wieczorem nie miała ona problemów z zaśnięciem. Nieregularny tryb życia nie sprzyja regularnym porom spania. Nie oznacza to jednak, że stały rozkład dnia ma być żelazną regułą. Jeśli raz na jakiś czas dziecko pójdzie później spać nic się nie stanie. Warto jednak za każdym razem wprowadzać wieczorne rytuały- kąpiel, czytanie bajeczki, kołysanka. Jednego dnia mogą trwać dłużej, innego krócej, ale są one zawsze dla dziecka sygnałem, że już pora na sen.

Przeszkadza mi…

Gdy maluch ma problemy z zasypianiem warto przyjrzeć się miejscu i otoczeniu, w którym śpi. Najmłodszym dzieciom zależy bardzo na bliskości rodziców. Dlatego też pociechy często chcą spać razem z mamą i tatą. Aby nie tracić swojej intymności można umówić się z dzieckiem, że dopóki nie zaśnie poleżysz obok niego na łóżku. W spokojnym spaniu przeszkadzać może także pusty lub zbyt pełny brzuszek. Niemowlęta jedzą nawet w nocy, więc trzeba wstawać do nich i je karmić. Roczne maluchy powinny być odzwyczajane od jedzenia w nocy. Starszym dzieciom warto natomiast przypominać by nie przejadały się przed snem. Po kolacji zamiast słodkiego batonika można głodomorkowi podać owoc lub warzywo. Nikt nie lubi spać w niewygodnej pidżamce, czy na łóżku, z którego wystają sprężyny. Metka drapiąca w szyję, niewygodny materac, za duża poduszka, ciężka kołdra- to tylko niektóre z powodów, które mogą utrudniać zasypianie. Niemowlakom przeszkadza też na pewno przepełniona pieluszka. Problemem może być też zatkany nosek, ciemność, hałas lub cisza. Pokój maluszka powinien być przed spaniem wietrzony a łóżko nie powinno stać zimą przy kaloryferze, gdyż powietrze obok niego jest najbardziej gorące i suche. Rozmowa z dzieckiem na temat tego, co mu przeszkadza w spokojnym zaśnięciu może się okazać najskuteczniejszym lekarstwem na nieprzespane noce.

Nagrody

Przekonanie dziecka o tym, że regularne zasypianie jest niezwykle ważne może się okazać niezwykle trudne. Warto jednak maluszka chwalić, że ładnie i grzecznie chodzi spać. Nie przekupuj jednak zabawkami czy słodyczami. Nie krzycz i nie strasz. W ten sposób sprawisz tylko, że spanie będzie się maluchowi kojarzyło z czymś przykrym i niemiłym. Bądź jednak konsekwentna i nie pozwalaj by to dziecko decydowało o tym, kiedy będzie szło spać. Sprawdzenie wszystkich wymienionych przyczyn niechęci dziecka do zasypiania i zastosowanie naszych porad może się okazać zbawianiem dla rodziców, którzy rano muszą wstać do pracy. Życzymy powodzenia w usypianiu maleństw. Macie doświadczenie z maluchami, które nie chcą spać, podzielcie się swoją wiedza i metodami na usypianie w komentarzach!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here