Dziecko nie chce iść do przedszkola

Dziecko nie chce iść do przedszkola

Dramat na progu przedszkola- maluch mówi, że dalej nie idzie. Lista powodów, które zniechęcają dziecko do przekroczenia progu przedszkola jest naprawdę długa. Niektóre pociechy nie są przyzwyczajone do przebywania bez mamy, innym nie pasuje przedszkolny jadłospis, jeszcze inne mają problemy z zawieraniem przyjaźni. Spróbujemy przybliżyć Tobie Drogi Rodzicu wszystkie znane nam przyczyny niechęci dziecka do przedszkola. Wiemy jednak, że nie jest to lista zamknięta i każdy rodzic mógłby dopisać do niej powód swojego malucha.

 Nowe miejsce to nowe wyzwania, ludzie i problemy, także dla dziecka. Patrząc w ten sposób na przedszkole nie ma się, co dziwić maluchowi, że nie zawsze z entuzjazmem przekracza jego próg. Czasami nam też nie chce się wstać rano do pracy. Potrafimy się jednak zmotywować. Z dziećmi bywa różnie. Co robić, gdy maluch każdego ranka z płaczem i histerią odmawia pójścia do przedszkola? Na co zwrócić uwagę? Jak przekonać dziecko do nowego miejsca? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w artykule.

Daj dziecku czas…

Każdy z nas potrzebuje trochę czasu by zaadaptować się do nowego środowiska. Być może dziecko nie przyzwyczaiło się jeszcze do przedszkola, pań opiekunek, nowych kolegów i koleżanek, porządku dnia, jaki panuje w placówce czy wcześniejszego wstawania i dlatego nie chce iść do przedszkola. Jak zaznaczają specjaliści okres adaptacji dziecka do przedszkola trwa około sześć tygodni. Wiadomo, jedne dzieci przyzwyczają się szybciej inne trochę wolniej. Zależy to przede wszystkim od środowiska, w jakim wychowuje się dziecko i charakteru maleństwa. Jeśli dziecko dopiero poszło do przedszkola i nie chce w nim zostawać to być może nie przyzwyczaiło się jeszcze do nowych warunków, sposobów spędzania czasu czy wspólnych zabaw z innymi przedszkolakami. Jeśli maluch nie chce zostać w przedszkolu bez rodzica, można go w nim zostawać z dnia na dzień coraz dłużej. Warto też wcześniej przychodzić z dzieckiem by miało czas się oswoić z nowym miejscem. Wiele maluchów boi się, że rodzice już po nich nie wrócą i zostaną oni na zawsze w przedszkolu. Dlatego należy dokładnie się z pociechą umówić, kiedy się do niej przyjdzie. Pożegnania musza być krótkie. Nie wolno zapominać o chwaleniu malucha i jego osiągnięć z przedszkola. Dziecko musi chodzić do przedszkola systematycznie, inaczej proces adaptacji nigdy się nie skończy. Jeśli wcześniej z entuzjazmem chodziło do przedszkola i nagle zaczęło marudzić warto się tej sytuacji przyjrzeć bliżej. W takim wypadku przyczyna niechęci do przedszkola jest gdzieś indziej.

 Nieśmiałe dziecko w przedszkolu…

Przedszkole to miejsce, w którym dziecko podejmuje pierwsze samodzielne kontakty społeczne. Jeśli maluch z natury jest nieśmiały to nawiązanie kontaktu z innymi dziećmi może sprawiać mu sporą trudność. Aby przezwyciężyć nieśmiałość przedszkolaka warto współpracować z dzieckiem. Zabierać go w miejsca gdzie są jego rówieśnicy, proponować zabawy z innymi dziećmi na placu zabaw lub wspólnie z maluchem organizować imprezy, na które nieśmiałe dziecko będzie zapraszało swoich ulubionych kolegów. Warto także zwrócić uwagę nauczyciela, by angażował dziecko w różne zabawy z grupą w przedszkolu.

Agresywny kolega

Przedszkole to miejsce, w którym dzieci uczą się współżycia z innymi. Nie wszystkie maluchy są jednak grzeczne i posłuszne. Zdarzają się także „małe rozbójniki”, które terrorem i agresją wymuszają to, czego chcą. Pozostałe dzieci nie zawsze wiedzą jak zachować się w takiej sytuacji. Jeśli dziecko skarży się na agresywnego kolegę porozmawiaj z maluchem o tym skąd bierze się agresja i złość. Nie lekceważ jego skarg dotyczących tego, że któryś z kolegów go bije. W takiej sytuacji warto porozmawiać z wychowawczynią, która najlepiej zna sytuację i jest w stanie stwierdzić czy dziecko jest ofiarą agresji czy fantazjuje. Może dojść także do odwrotnej sytuacji, kiedy to nasze dziecko będzie agresywne i nie będzie chciało chodzić do przedszkola, bo rówieśnicy nie będą za nim przepadać. Koniecznie wtedy należy porozmawiać z dzieckiem i pracować nad jego zachowaniem.

„Pani nie jest fajna”

Wychowawczyni w przedszkolu staje się dla malucha drugą mamą, swoistym autorytetem nie do podważenia. Dzieci przyzwyczają się do swoich ukochanych pań i nie znoszą zmian. Zastępstwa są najgorszą karą, jaka może je spotkać. Może to być też powód niechęci do przedszkola w ogóle. Zalecamy zachować szczególną ostrożność, gdy pociechy narzekają na wychowawczynię. Warto wypytać o powody niechęci, jeśli stwierdzimy, że są one uzasadnione warto spotka ć się z wychowawczynią i z nią spokojnie porozmawiać. Czasami w niektórych przedszkolach można także zobaczyć na nagraniu, co dzieci robiły w trakcie dnia.

Niedobre jedzenie

Nie ma chyba przedszkolaka, który nie grymasi przy jedzeniu. Ten maluch nie lubi marchewki, ten mleka, ten zupy fasolowej, a dania takie czasami pojawiają się na stole w przedszkolu. Jeśli maluch nie jest uczulony powinien jeść to samo, co jego koledzy i koleżanki. Przedszkole jest doskonałym miejscem by dzieci wypracowały w sobie prawidłowe nawyki żywieniowe. Zazwyczaj w przedszkolu udostępnione są jadłospisy na kolejny dzień. Dzięki temu możesz przygotować swoje dziecko na danie, które będzie serwowane. Wspólne zakupy, omawianie produktów, z których przygotowana jest potrawa na pewno zachęcą malucha do spróbowania czegoś nowego. Jeśli jednak twoje dziecko je z apetytem w domu i opis niejadka nie pasuje do niego warto zajrzeć na przedszkolną stołówkę. Być może potrawy wyglądają nieestetycznie, są źle doprawione lub rozgotowane. Niezapowiedziana wizyta w czasie obiadu najlepiej odpowie na wszelkie wątpliwości.

Rada! Rozmowa z wychowawczynią

W twojej głowie kłębią się różne myśli. Martwisz się, że twojemu dziecku dzieje się w przedszkolu krzywda. Zastanawiasz się czy opiekunka lub babcia nie byłyby od przedszkola lepsze niż codzienne walka z maluchem, który nie chce do przedszkola i już! Porozmawiaj z wychowawczynią swojego dziecka. To ona obserwuje dzieci i przebywa z nimi dużą część dnia. Może też znać przyczyny niechęci dziecka do przedszkola i poradzić, co zrobić w danej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here