Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży

21. tydzień to bardzo ważny moment ciąży, gdyż Twój maluszek zwalnia swoje tempo wzrostu, ale rozpoczyna intensywne doskonalenie swoich narządów wewnętrznych.

Co słychać i dziecka?

Waży on już około 300-400g i ma 19-23 cm długości. Główny narząd układu krwionośnego, czyli serce pracuje coraz silniej, jeżeli się wsłuchasz możesz je już usłyszeć bez specjalnej aparatury. Jego tętno jest dwa razy szybsze od twojego, maluch jest coraz bardziej ruchliwy. Powoli zaczyna on ćwiczyć i rozwijać wszystkie możliwe już mięśnie, poprzez dotyk poznaje już swoje ciało. Dotyka nóżek, swojej twarzy, wkłada malutkie rączki do buzi. Odróżnia już podstawowe smaki: słodki, kwaśny, gorzki, słony. Połykając niewielkie ilości płynu owodniowego, jego jelita zaczynają swoją pierwszą pracę. Jego wątroba, która do tej pory produkowała krwinki, otrzymuje wsparcie od szpiku kostnego, który dojrzał już do swojej roli.  Twoje dziecko ma już dobrze rozwinięty system odpornościowy, by w przyszłości mogło dzielnie radzić sobie z infekcjami jakie napotka na swojej drodze.  W zależności od płci, bobas ma już w sporej części rozwinięte narządy rozrodcze. Skóra dziecka jest coraz grubsza. Ma ono już swój cykl dnia, pory spania wyznaczają mu jednak twoje przyzwyczajenia, zazwyczaj gdy ty jesteś aktywna ono śpi, gdyż traktuje to jak kołysanie, natomiast gdy przyszła mam odpoczywa ruchliwość dziecka wzrasta

Zmiany u mamy

Przyszła mama zaczyna coraz bardziej odczuwać dolegliwości związane ze zmianą wagi ciała. Wraz z rosnącym brzuchem, zmienia się środek ciężkości i twój kręgosłup jest bardziej obciążony, dlatego jeżeli tylko masz okazje, powinnaś korzystać i odpoczywać z nogami uniesionymi w górę. Pomoże to także im odpocząć, bo również drastycznie odczują tą zmianę. Jeżeli obrzęk na nogach jest bardzo uciążliwy, skontaktuj się ze swoim lekarzem, gdyż może to świadczyć np. o tworzących się zakrzepach. Hormony jakie wytwarza teraz twój organizm, powodują poluzowanie ścięgien i stawów, co ułatwi poród. Bardzo miłą interakcją przyszłej mamy z dzieckiem, może być jej śpiew. Dzidziuś słyszy już bardzo dobrze twój głos i działa on na niego kojąco.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here