Dwudziesty piąty tydzień ciąży

Dwudziesty piąty tydzień ciąży

Dziecko, które znajduje się w łonie kobiety, jest już na tyle rozwinięte, że mogło by z pomocą specjalistycznej aparatury przeżyć poza jej brzuchem. Jednak każdy dzień  w tym „małym świecie” jest dla niego darem, gdyż ciągle się jeszcze rozwija.

Dziecko

Mimo że dziecko jest już ukształtowane, jego układ nerwowy, mózg nadal się rozwija. Fałdy jakie powstają w tym unikalnym narządzie, pozwolą mu w przyszłości myśleć, czuć, magazynować wiedze, poznawać świat. Nozdrza dziecka zaczynają się otwierać, próbuje od „oddychać” płynem owodniowym. Jego skóra jeszcze jest pofałdowana i blada, ale z każdym dniem staje się coraz grubsza. Codziennie przybywa mu mięśni i tłuszczu, dzięki którym będzie mógł się poruszać i utrzymywać stałą temperaturę ciała. Dzidziuś ma już ponad 30cm długości waży średnio 680-750g.

Mama

Niestety rosnący brzuch powoduje nacisk na twoje narządy wewnętrzne. Może on uciskać na jelita, co powoduje zgagę lub  niestrawność, dlatego lepiej jedz małe porcje i takie, z którymi twój układ pokarmowy nie będzie się długo musiał męczyć. Powiększająca się macica, w tym momencie może napierać na przeponą, co powoduje problemy z oddychaniem. Zapamiętaj także dobrze drogę do toalety, gdyż twój pęcherz również nie ma wiele miejsca. Może to być bardzo denerwujące, jednak nie zwlekaj z oddawaniem moczu i staraj się to robić dokładnie, gdyż w ciąży bardzo częstym zjawiskiem są infekcje dróg moczowych, co oczywiście musi być od razu leczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here