Dwudziesty drugi tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży

Nastał czas wzmożonego ruchu twojego dziecka, jego kończyny są już proporcjonalne do reszty ciała, ćwiczy ono mięśnie w każdy możliwy sposób, będzie nawet próbowało się wyprostować aktywując mięśnie karku, a jeżeli poczujesz drobne wstrząsy w brzuchu, będzie to świadczyło tym iż bobas ma czkawkę, dzięki której trenuje przeponę.

Pierwsze ćwiczenia

Dziecko w twoim brzuchu zaczyna również aktywnie ćwiczyć mięśnie twarzy. Marszczy ono brwi, które w tym tygodniu zarosną białymi jeszcze, gdyż bez barwnika, włosami. Na swoich małych paluszkach ma już wykształcone paznokcie, dokładnie tak jak jego mama, tylko w wersji mini. Często zdarza się, że trzeba obciąć dziecku paznokcie zaraz po urodzeniu, bo ich rozmiar jest dla jego delikatnej skóry niebezpieczny. W tym czasie wątroba zaczyna rozkładać bilirubinę, powstającą podczas rozpadu krwinek, a trzustka produkuje insulinę i glukagon. Jeżeli twój potomek to chłopiec, to właśnie jego jądra przemieszczają się do moszny, a jeśli dziewczynka, to ma ona już w pełni wykształconą macicę. Jedynie 1% ciała dziecka stanowi tłuszcz, dlatego jeszcze nie jest ono w stanie utrzymywać stałej temperatury, lecz od tej pory będzie go już coraz więcej.

Jest lepiej

Mimo, że towarzyszą ci różne dolegliwości, teraz jest najciekawszy moment ciąży. Masz już brzuszek, który dodaje ci skrzydeł i poprawia humor, a jednocześnie nie jesteś jeszcze nim tak obciążona. Warto docenić ten czas i poświęcić go na przygotowania, gdyż potem może być ci coraz trudniej. Na tym etapie mogą pojawiać się skurcze Braxtona Hicks’a, które świadczą o przygotowaniach twojej macicy do porodu. Nie obawiaj się więc jeżeli już teraz poczujesz dziwne bóle, jednak gdy są one zbyt częste (od 4 razy na godzinę), bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, ogranicz spożywaną sól i przyjmuj odpowiednie dawki żelaza, aby uniknąć anemii. W razie potrzeby lekarz z pewnością zaleci ci odpowiedni suplement.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here