Drugi miesiąc ciąży

Część kobiet wie już od dawna, że są w ciąży, gdyż w końcu nadszedł dla nich ten długo wyczekiwany moment, a część dopiero uświadamia sobie, że spóźnia im się okres więc coś jest na rzeczy.

Początki są trudne?

Drugi miesiąc ciąży to dobry czas by wybrać się na wizytę do ginekologa i zacząć przyzwyczajać się do myśli, że będziemy mamą. Niektóre kobiety bardzo źle wspominają czas ciąży, ponieważ towarzyszyły im uciążliwe objawy, takie jak mdłości i wymioty. Inne, przeszły to bardzo spokojnie. Niemniej jednak, jednym z kluczowych elementów jest wybór dobrego lekarza ginekologa i położnej. Należy wziąć pod uwagę, że w rękach tych osób będzie spoczywało zdrowie dziecka, które nosisz pod sercem i twój los podczas porodu. Nie idź do pierwszego lepszego lekarza, zapytaj znajomych, rodziny, może znajdzie się ktoś kogo oni ci polecą. Poczytaj opinie na forach i podczas pierwszej wizyty zapytaj lekarza o wszystko co cię nurtuje, sama zobaczysz czy jest to człowiek godny zaufania.

Pierwsza wizyta u lekarza

Nawet gdy idziesz do dobrze znanego ci lekarza, nie omini

e cię grad pytań. Lekarz zapyta cię przede wszystkim o termio ostatniej miesiączki, co pomoże mu obliczyć przybliżoną datę porodu. Oprócz tego przypomnij sobie choroby jakie przeszłaś, jak wygląda twój cykl miesiączkowy, jak wyglądały twoje poprzednie porody, o ile były. Ważne będzie też to gdzie i w jakim charakterze pracujesz, jakie prowadzisz tryb życia itp.

Lekarz przebada ci piersi, płuca, serce, określi wagę ciała i ciśnienie krwi, co na późniejszym etapie cięży będzie służyło do porównania. Poza tym ginekolog zbada twoje narządy rozrodcze, określi wielkość i położenie macicy. Kolejne badania, takie jak USG pomogą również w przebadaniu rozwoju płodu. Poza tym z pewnością zleci ci inne badania, by móc monitorować przebieg ciąży.

Jak duży jest dzidziuś?

W piątym tygodniu zaczyna rozwijać się oś dziecka, która w przyszłości będzie stanowiła jego kręgosłup. Poza tym rozpoczyna tworzyć się układ nerwowy naszego maleństwa, mózg i zaczątki oczu. Zarodek ma już mały układ naczyniowy, w obrębie którego zalążek serca zaczyna przepompowywać krew. Pod koniec 7 tygodnia ma on już około 12 mm długości. Zaczynają tworzyć się narządy wewnętrzne dziecka, chociaż nie pełnią one jeszcze swojej roli. W dziewiątym tygodniu maleństwo ma już około 2 cm. Wyodrębnione są już kończyny, żebra i kręgosłup twardnieje, wykazuje on już wrażliwość na dotyk.

zp8497586rq

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here