Drętwienie rąk w ciąży

Drętwienie rąk w ciąży

Organizm kobiety w ciąży bardzo intensywnie się zmienia czemu towarzyszą nieraz nieprzyjemne objawy. Jednym z nich jest dokuczliwe drętwienie rąk. Dlaczego ręce przyszłych mam drętwieją i co robić w takiej sytuacji?

Nieprzyjemne objawy

Drętwienie rąk inaczej określane cierpnięciem, jest dosyć częstą przypadłością u kobiet w ciąży. Drętwienie najczęściej objawia się początkowo łaskotaniem, opuchnięciem, pieczeniem lub tępym bólem palców. Często odczucia te przechodzą na nadgarstek, łokieć, a nawet ramię. Takie objawy mogą być początkiem zespołu cieśni nadgarstka. Objawy są najbardziej dokuczliwe w nocy, potrafią nawet wyrwać kobietę ze snu. Bóle nasilają się też podczas podnoszenia rąk w górę. Zazwyczaj powijają się w obydwu rękach jednocześnie w drugiej połowie ciąży i ustępują niedługo po porodzie.

Przyczyny drętwienia rąk w czasie ciąży

Zespół cieśni nadgarstka tak jak wiele innych dolegliwości ciężarnych wywołany jest burzą hormonów w tym okresie. Organizm kobiety wykazuje wtedy silną tendencję do zatrzymywania wody co prowadzi do obrzęku torebek stawowych w dłoniach (i nie tylko, częste są też objawy tego typu w stopach). Opuchnięte stawy wywierają ucisk na delikatne nerwy w dłoni, które zaczynają reagować łaskotaniem i mrowieniem, a później bólem. Ucisk nerwów dłoni często promieniuje aż do ramienia.

Łagodzenie objawów

Wiadomo, że w ciąży branie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem jest zabronione, czasem jednak wystarczy zmiana przyzwyczajeń aby przynieść sobie ulgę. Jeżeli prześladują nas nocne bóle i drętwienie rąk, ulgę może zapewnić opuszczenie rąk na podłogę. Co zrobić gdy odczuwamy bóle w ciągu dnia? Zalecane są jak najczęstsze przerwy w codziennych czynnościach np. w pisaniu, pracach kuchennych, szyciu i innych typowo manualnych zajęciach. Należy też oszczędzać nadgarstki tzn. unikać dźwigania ciężarów, odciążać ręce w miarę możliwości, unikać ucisku na ręce oraz starać się trzymać dłonie na kolanach. Również gimnastyka dłoni i nadgarstków jest pomocna gdyż uelastycznia stawy. Dodatkowo zaleca się wyeliminowanie z diety używek takich jak kawa i herbata (inne używki są wykluczone z uwagi na sam fakt ciąży), a w zamian wzbogacać dietę w magnez i witaminy z grupy B. Bardzo bogatym źródłem witamin z grupy B są: ryby, drób, mleko, ziemniaki, orzechy, słonecznik oraz warzywa strączkowe. Bardzo dobrym źródłem magnezu oprócz (jakże lubianej) czekolady są również pestki dyni, kakao, koper, natka pietruszki, a także biała fasola. Dobre efekty daje również zażywanie suplementów diety z witaminami z grupy B i magnezem ale to należy skonsultować z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here