KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE 5 I 6 LATKÓW
W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DLUGIEM
Temat zajęć: Dokarmiamy ptaki w zimie.
Cele ogólne:
• uwrażliwienie dzieci na trudne warunki życia ptaków zimą,
• uświadomienie dzieciom konieczności systematycznego dokarmiania ptaków,
• rozpoznawanie i nazywanie ptaków: wróbel, sikorka, gil, jemiołuszka, gawron, sroka,
• kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikiem głównym i porządkowymi,
• dodawanie w zakresie 6,
• wykorzystanie nabytych wiadomości i umiejętności do realizacji zadań.
Cele operacyjne: (dziecko potrafi)
• wie dlaczego należy dokarmiać ptaki;
• zna ptaki, które spotykają się przy karmniku;
• wie czym dokarmiamy ptaki;
• potrafi wypowiadać się na zadawane pytania;
• potrafi liczyć liczebnikami głównymi i porządkowymi;
• potrafi rozwiązywać zadania tekstowe na dodawanie w zakresie 6;
• potrafi dzielić na sylaby nazwy ptaków,
potrafi ułożyć pracę z figur geometrycznych,
• potrafi zgodnie współpracować w grupie.
Metody:
podająca, oglądowa – pokaz, praktycznych działań, czynnościowa.
Formy pracy:
Zajęcia z całą grupą, zbiorowa jednolita, zadaniowa.
Pomoce dydaktyczne
obrazki, karmniki, sylwety ptaków (wróbel, sikorka, gil, wróbelek), pokarm dla ptaków, przybory gimnastyczne, prezentacja muzyczna, pokaz multimedialny, tacki, klej, kartki wycięte figury geometryczne z papieru kolorowego, plastikowe kubeczki, karty pracy dla dzieci chętnych;
Przebieg :
1.Pokaz ilustracji „Ptaszki w karmniku”.
Rozmowa z dziećmi – określenie przez dzieci pory roku na ilustracji, próby budowania prostych zdań podczas opisywania sytuacji. Zadawanie pytań przez nauczycielkę w kierunku myślenia twórczego dzieci „Jak myślicie, czy te ptaszki mają co jeść?
2.Prezentacja karmników dla ptaków – wyodrębnienie ich części;
– daszek karmnika
– podłoga karmnika
– podpory karmnika
3.Oglądanie obrazków przedstawiających ptaki zimujące w Polsce: sikorkę, gila, wróbla, wronę). Nazywanie ptaków i krótkie omawianie ich wyglądu. Dzielenie nazw ptaków na sylaby.
4.Zabawa matematyczna „Goście w karmniku”.
Do tablicy przypięte są 4 sylwety karmników w kolorach: czarnym, brązowym, żółtym i czerwonym. Dzieci liczą karmniki (liczebniki główne) i określają, w jakich są kolorach. Nauczyciel pyta dzieci, który z kolei jest np. czerwony karmnik (utrwalenie liczebników porządkowych). Nauczyciel przypina do tablicy po kilka różnych ptaków (3 sikorki, 2 gile, 2 wróble, 1 wronę).
Dzieci dopasowują ptaki do odpowiedniego karmnika na zasadzie skojarzeń kolorów. Dzieci tworzą zbiory ze względu na jedną cechę rodzaj ptaka. Następnie dzieci przeliczają ilość ptaków w poszczególnych karmnikach.
Określają, w którym jest najwięcej, a w którym najmniej, czy jest gdzieś taka sama ilość. Przeliczają, ile jest ptaków we wszystkich karmnikach.
5.Stosunki przestrzenne, działania na dodawanie.
Na tablicy przypięte są 2 karmniki i sylwety ptaków.
Na karmniku Tomka siedzą 3 sikorki, pod karmnikiem słoninkę dziobią dwa gile. Ile ptaków jest w karmniku Tomka? 3 + 2 = 5
W karmniku Oli siedzą 2 gile. Po chwili doleciały jeszcze 3 sikorki i 1 wróbelek. Ile ptaków jest w karmniku Oli? 2 + 4 = 6
6.Zabawa ruchowa „Ptaki w karmniku”.
W sali gra muzyka. Dzieci z emblematami ptaków (wróble, sikorki, gile) biegają po sali, a na przerwę w muzyce podążają do karmnika (kół gimnastycznych w kolorze upierzenia ptaków: sikorki – żółte, gile – czerwone, wróbelki – szare) i naśladują jedzące ptaki – stukają paluszkami o dywan.
7.Pokaz filmu animowanego połączony z pracą plastyczną na temat „Pamiętajmy o ptaszkach”.
Nauczycielka zaprasza dzieci przed telewizor, aby obejrzały przygotowany film, a następnie do stolików, gdzie są przygotowane dla każdego dziecka kartka, klej i tacka z wyciętymi elementami figur geometrycznych różnej wielkości. (Wybierz figury, ułóż karmnik tak, aby miał wszystkie części; daszek, podpory i podłogę. Następnie przyklej zrobioną układankę). Nauczycielka objaśnia demonstrując sposób wykonania pracy i zachęca do własnej interpretacji wykorzystując różne figury.
Dzieci, które ukończyły wyklejankę otrzymują sylwetę ptaka do swojego karmnika jako nagrodę za wykonane zadanie.
Umieszczenie prac na wystawie, wspólne ich oglądanie i zwrócenie uwagi na pomysłowość oraz inicjatywę twórczą dzieci.
8. Zaproponowanie dzieciom wspólnego ubierania drzewka w sąsiedztwie przedszkola przysmakami dla ptaków – przygotowanie niespodzianki dla ptaków.
– Oglądanie zgromadzonego pokarmu na tackach dla ptaków, nazywanie go ( ziarna kukurydzy, pszenicy, słonecznika, dyni).
– Napełnianie kubeczków pokarmem dla ptaków.
– Zaproszenie dzieci do ogrodu przedszkolnego, do przedszkolnej ptasiej stołówki celem zaniesienia
niespodzianki ptakom.
– Ubieranie się w szatni, wspólny przemarsz całą grupą do karmników. )
– Umieszczenie przez dzieci pokarmów na ptasim drzewku.
– Refleksje, rozmowy w toku działania.
– Wspólna fotografia dzieci przy „ ptasim drzewku”.
– Czynności organizacyjne – powrót , przebieranie się w szatni, czynności higieniczne.
- Podsumowanie tematyki zajęć – rozmowa kierowana.
- Pochwała każdego z wychowanków za aktywny udział w lekcji i podziękowanie wszystkim uczestniczącym w zajęciach.
