Dlaczego przedszkolak nie słucha

Zdarza się, że dzieci nie słuchają tego co mówią do nich rodzice, jest to częstą przyczyną kłótni i niepotrzebnego stresu zarówno po stronie dzieci jak i samych rodziców.

Czy dzieci robią to specjalnie?

Czy dzieci specjalnie nie słuchają tego co dorośli do nich mówią? Czy może to dorosłym wydaje się, że ich pociechy są na tyle złośliwe, że lubię szargać nerwy swoich rodziców? Jak często ty słuchasz tego co mają ci do powiedzenia inni? Przykład idzie z góry. Musisz pamiętać, że dzieci zupełnie inaczej odbierają świat niż ty. Dla niego większość tego co robi w ciągu dnia, to wielkie wyzwania i przygody, wiązanie sznurówek to walka z wężami, a mycie rąk jest niczym kąpiel w wodospadzie. Czas dziecku płynie inaczej niż dorosłym, my się śpieszymy, podczas gdy dzieci mają na wszystko czas, dlatego cierpliwość u rodziców to jedna z wysoko cenionych cnót. Warto o tym pamiętać, gdy prosimy dziecko o wykonanie jakiejś czynności, a nawet kilku naraz. Zdarza się, że wykona ono jedną rzecz, a resztę jakby nie słyszało. Nie zrobi ono tego specjalnie, po prostu rodzice często wydają komendy dziecku, po kilka na raz, a ono zajmując się wykonaniem pierwszej, jest tym tak pochłonięte, że o innych zapomina lub ich w ogóle nie słyszy. Pamiętaj, że polecenie powinno być jasno sformułowane, krótkie i takie które można wykonać w krótkim czasie, wówczas jest spora szansa, że dziecko wykona nasza prośbę.

Nauka nie idzie w las

Jeżeli prosisz dziecko o coś, a ono nie potrafi się zebrać i tego wykonać, nie daj się pokonać zniecierpliwieniu! Bardzo często zdarza się, że rodzice widząc, że dziecko nie robi tego o co je proszą, robi to za nich. Tylko jaki komunikat otrzymuje wtedy dziecko? Taki, że „to co mówisz to czcze gadanie, bo i tak zrobisz to sama, więc po co mu w ogóle zawracasz głowę?”. Musisz być konsekwentna, powtarzaj swoją prośbą aż do znudzenia, aż dziecko wykona to o co go prosisz. Być może będzie to wymagało od ciebie dużo cierpliwości, a może się też zdarzyć, że zanim dziecko wyprowadzi pas, to zdąży on trzy razy załatwić się w kącie, ale musisz byś stanowcza! Prędzej czy później, dziecko zrozumie, że i tak nie ominie go to o co go prosisz i będzie od razu wykonywać te czynności, żeby mieć to „z głowy”. Zawsze tłumacz dziecku dlaczego ma coś zrobić. Każde zadanie ma jakiś cel, nie możesz argumentować swojej prośby „bo ja ci każe” czy „bo tak”, bo to tylko wzbudzi w maluchu złość. Mimo wieku, dzieci w sporej części potrafią zrozumieć przyczyny i skutki wykonywanych czynności, a gdy widzą sens wykonywania czegoś, robią to chętniej i bardziej świadomie.

Słyszeć, a słuchać

Na pewno zdarza ci się słuchać, ale nie słyszeć tego co ludzi mają ci do powiedzenia, podobnie jest z dziećmi. Nie możemy ich winić, że czegoś nie wykonały, jeżeli nasz komunikat z prośbą zrobienia tego w ogóle do nich nie dotarł. Dzieci, jeżeli robią coś co sprawia im przyjemność lub ich ciekawi, wykonują to z takim zaangażowaniem, że często nie przyjmują bodźców innych niż te podczas wykonywanego zadania. Najlepszym sposobem, żeby uniknąć wygłaszania monologów do siebie, jest spojrzenie w oczy dziecku. Jeżeli widzisz, że jest ono czymś zajęte, podejdź do niego, spójrz mu prosto w oczy i powiedz swoją prośbę, wtedy będziesz mieć pewność, że dziecko otrzymało twój komunikat.

Naucz dziecko słuchać

Czy twoje dziecko słucha cię zawsze z wielką uwagą? Czy zdarzają się raczej sytuacje, gdy czujesz, że to co mówisz trafia jak „grochem o ścianę”? Dzieci bardzo szybko uczą się i kopiują zachowania jakie zauważają w swoim otoczeniu, czyli głównie powtarzają to co zaobserwują u swoich rodziców. Jeżeli sam potrafisz oderwać się od swoich obowiązków, spojrzeć dziecku w oczy gdy coś do ciebie mówi i z uwagą wysłuchać tego co ma ci do powiedzenie, prawdopodobnie i twoje dziecko będzie skłonne do takiego zachowania. Jeżeli jednak zazwyczaj masz tyle na głowie, że dziecko musi za tobą spacerować po całym mieszkaniu, by opowiedzieć ci o tym, że ugotowało dzisiaj obiad dla misia i ulubionej lalki, to nie zdziw się, że gdy ty będziesz potrzebował jego uwagi, ono będzie zajęte gotowaniem posiłków dla swoich pluszowych przyjaciół. Dziecko które, jest wysłuchane czuje się bezpiecznie, zaakceptowane i zrozumiane, staraj się więc słuchać go z uwagą, mimo że kosztuje to czasem trochę wysiłku, to z pewnością odbije się to pozytywnie na waszej więzi i pozwoli budować wzajemny szacunek dziecka do rodziców i odwrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here