Dlaczego noworodek płacze ?

dlaczego noworodek płacze

Każdy świeżo upieczony rodzic zadaje sobie pytanie czy jego dziecko będzie płakać i w nocy nie da im ani chwili wytchnienia, czy będzie spokojnym aniołkiem. Płacz dziecka jest jego jedyną metodą, przez którą może się komunikować ze światem zewnętrznym. Dopiero z czasem dziecko i rodzice znajdują swój sposób komunikacji. Należy jednak pamiętać, że dziecko nigdy nie płacze bez powodu.

Ból przyczyną płaczu

Jeżeli płacz dziecka jest nagły i długi, który powoduje trudności w oddychaniu to znaczy, że coś je boli, a przyczyn bólu może być wiele. Jednym z nich jest zatkany nosek, przez niego dziecko nie może spokojnie oddychać i przyjmować pokarmów. Przyczyną może być za suche powietrze w domu lub przeziębienie. Inną z przyczyn może być kolka, dziecko najczęściej wtedy jest marudne, nerwowe i kręci się w łóżeczku. Wówczas najlepiej pomasować dziecko po brzuszku albo przygotować ciepły okład. Zapalenie ucha jest częstą bolączką, która dotyka dzieci. Jest to jedna z najbardziej bolesnych infekcji, ponieważ dziecko przez nią nie jest w stanie, ani przyjmować pokarmów, ani spać, a jak dziecko jest głodne i zmęczone to jest bardzo markotne, a od tego do płaczu to już, krótka droga. W takim przypadku trzeba zgłosić się z naszą pociechą do lekarza, gdyż z tego typu infekcją nie ma żartów.

Inne przyczyny płaczu

Płacz dziecka jest nie tylko spowodowany bólem, często płacze z powodów bardziej prozaicznych jak mokra pieluszka. W tym przypadku sprawę płaczu rozwiązuje szybka wymiana na suchą. Senność naszego maluszka może być również powodem do płaczu, wtedy najlepiej dziecko przytulić i spokojnie ukołysać do snu. Częstym powodem płaczu dzieci, jest również głód. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć z dokładnością co do minuty kiedy naszemu maleństwu zachce się jeść, dlatego by nas

poinformować, maluszek po prostu płacze.

Należy uważać

Każe dziecko jest inne i należy je dokładnie obserwować, by rozpoznać w miarę szybko powody jego płaczu. Płaczu samego w sobie nie można lekceważyć, bo owszem naturą dziecka jest, że musi sobie popłakać, ale nie zawsze ten płacz wynika tylko i wyłącznie z jego natury. Gdy płacz dziecka będzie nasilał się przez dłuższy czas i nie będziemy sobie mogli z nim poradzić, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza by przebadał nasze maleństwo.

 Niespokojny noworodek

Nie każde dziecko jest takim aniołkiem jak sobie wymarzyli jego rodzice. Zamiast spokojnego snu dziecko jest markotne, często płacze i jest niespokojne. Trzeba pamiętać, że takie zachowanie może być spowodowane wieloma czynnikami.

Co się dzieje z naszym maluszkiem?

Wraz z przyjściem dziecka na świat, zmienia się całe dotychczasowe życie jego rodziców. Wydawać by się mogło, że jest to tylko stresujące dla samych rodziców, ale przyjście na świat dziecka jest dla niego tak samo stresujące jak dla nas. Pierwsze dni życia to nowe otoczenie i świat, którego nie znamy co jest już wystarczającym powodem do niespokojnego zachowania, szczególnie na samym początku. Jednak gdy dziecko się zaaklimatyzuje, a nadal jest niespokojne to przyczyn trzeba szukać zupełnie gdzie indziej. Objawem niepokoju naszego dziecka jest najczęściej płacz, którego nie należy bagatelizować. Dziecko poprzez płacz właśnie kontaktuje się ze swoimi rodzicami. Mogą to być błahe powody jak mokra pieluszka lub nieodpowiadająca mu temperatura w mieszkaniu, aż po poważniejsze przyczyny jak różnego rodzaju infekcje i bóle. Najczęstszymi przyczynami niepokoju noworodków jest zatkany nosek, zaparcia lub odparzenia. W pierwszym przypadku zatkany nosek nie jest koniecznie objawem choroby dziecka, jeśli nie gorączkuje to może to być zwykły katar, który maluszkowi utrudnia oddychanie lub przytkany nosek np. drobinami kurzu, które skutecznie blokują dziecku nosek. Drugą z wymienionych przyczyn są zaparcia. Są one skutkiem najczęściej niewłaściwej diety mamy lub źle przyrządzanego mleka modyfikowanego. Dziecko ma wtedy napięty brzuszek, nie może się dłuższy czas wypróżnić i nie ma apetytu. Odparzenia są wynikiem zbyt rzadkiej zmiany pieluszek dziecku lub zmianie jego diety. Należy uważnie obserwować swoje dziecko by nie okazało się, że dziecko nabawiło się jakiejś infekcji, która może być przyczyną jego niepokoju, a my to przeoczyliśmy.

Bez paniki

Częsty płacz dziecka i jego niepokój nie od razu musi być spowodowany infekcją. Najważniejsze jest by być spokojnym i nie panikować. Dziecko odczuwa zachowanie i emocje rodziców i wraz ze wzrostem stresu dorosłych wzrasta stres naszego dziecka. Musimy pamiętać, że przez pierwsze miesiące dziecko rozwija się bardzo dynamicznie, nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie. Nabiera najzwyczajniej w świecie charakteru. Płacz nie tylko sygnalizuje, że coś złego się dzieje dziecku, musimy pamiętać, że to jest język dziecka i ono się nim z nami komunikuje. Przez płacz i niespokojne zachowanie może wyrażać znudzenie, tęsknotę za rodzicami albo, że jego ubranko go uwiera. Po pewnym czasie każdy z rodziców jest już w stanie rozpoznać po zachowaniu dziecku czy jest głodne albo czy mu się najzwyczajniej w świecie nudzi.

Bliskość lekiem na niepokój

Gdy już zadbamy o to by pielucha była sucha, a brzuszek naszego dziecka pełny, a ono nadal będzie niespokojne i będzie płakać to może też znaczy, że chce poczuć bliskość ze swoim rodzicem. Należy dziecko przytulać do siebie, tak by czuło ciepło naszego ciała i bicie serca, to pozwoli mu się uspokoić. Wieź dziecka z rodzicami jest bardzo ważna dla jego samopoczucia, trzeba do niego mówić, nosić je na rękach, masować, dzięki temu dziecko będzie czuło się pewnie i bezpiecznie, co dla niego jest bardzo ważne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here