Niezależnie czy jesteś rodzicem niemowlaka czy starszego dziecka może się zdarzyć, że twoja pociecha nie będzie chciała pić. Ile dziecko powinno dziennie wypić by się nie odwodnić? Co robić by zachęcić dziecko do picia? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Podstawą żywienia niemowlaka jest mleko z piersi, które zastępuje zarówno jedzenie, jak i picie. Taki stan rzeczy utrzymuje się zazwyczaj do szóstego miesiąca życia maluszka. Później wraz z wprowadzaniem do diety nowych produktów, organizm dziecka nawadnia się podczas jedzenia różnego rodzaju zupek czy owocowych przecierów. Niechęć do picia innych napojów niż mleko z piersi może być spowodowane nieakceptowaniem sposobów jego podawania. Jedne dzieci wolą pić z butelki inne z kubeczka a jeszcze inne łyżeczką. Warto sprawdzić, w przypadku starszych dzieci, jaka farma podawania napoju najbardziej im odpowiada.
Rodzice bardzo często zastanawiają się, kiedy powinni zacząć martwić się tym, że dziecko nie chce pić. Zazwyczaj maluch odmawia przyjmowania napojów, gdyż pragnienie zaspokaja innymi produktami. Dziecko ważące 10 kilogramów powinien przyjmować około litr płynów dziennie, zaznaczyć warto, że w różnej postaci. Jeśli dziecko waży więcej to na każdy kolejny kilogram powinno pić około 20-50 mililitrów więcej. Maksymalna ilość przyjmowanych płynów dla dziecka do pierwszego roku życia nie powinna przekraczać półtora litra dziennie. Jeśli niemowlę karmione jest piersią na żądanie to dodatkowe podawanie dziecku napojów bardzo często jest zbędne. Dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym po czwartym miesiącu życia powinny dostawać również inne napoje.
Niechęć do przyjmowania napojów może być spowodowana także tym, że dziecku po prostu nie smakuje podawany soczek czy ziołowa herbatka lub musi się przyzwyczaić do nowego smaku. Nie wolno jednak dosładzać podawanych dziecku napojów. Gdy dziecko przyzwyczai się do słodkiego smaku trudno będzie je odzwyczaić, co może być szkodliwe dla ząbków i zdrowia pociechy. To ile dziecko wypije w ciągu dnia zależy od wielu czynników, między innymi od wieku pociechy, pogody, pokarmów, które spożywa oraz aktywności, jaką wykonuje. W gorące dni czy podczas intensywnej zabawy organizm dziecka potrzebuje większej ilości płynów. Najlepiej w takich momentach pragnienie ugasi woda.
Jeśli dziecko nie ma żadnych niepokojących objawów. Regularnie oddaje mocz, nie ma zaparć czy zatwardzenia, normalnie przybiera na wadze nie trzeba zmuszać maluszka do picia. Widocznie taka ilość płynów, jaką dostaje jest dla niego wystarczająca. Warto jednak od czasu do czasu proponować mu coś do picia lub podawać jakiś nowy napój do skosztowania. Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy dziecko ma objawy odwodnienia. Pociecha rzadko oddaje mocz czy ma problemy z wypróżnianiem. O podawaniu płynów należy także pamiętać wtedy, gdy dziecko jest chore lub ma gorączkę.
Rodzic może zastosować także kilka sztuczek zachęcających dziecko do picia. Starszym dzieciom wodę można przemycać w jedzeniu, przygotowując bardziej rzadką kaszkę czy podając częściej zupki. Można także nieco przesolić podawane dziecku jedzenie, co może zwiększyć jego pragnienie. Warto pamiętać także o tym, że nic tak dobrze nie działa na dziecko jak zabawa. Jeśli ulubiona lalka, zabawka maluszka będzie podczas zabawy popijała soczek z kubeczka, wodę łyżeczką pociecha może sama także zacznie naśladować swoją maskotkę i pić różne napoje z większą ochotą. Dzieci uwielbiają być samodzielne. Pozwól twojemu maluszkowi by samo piło łyżeczką bądź z kubka. Pozwól mu wybrać smak soku, kubek czy łyżeczkę. Nawet, jeśli więcej napoju zostanie na koszulce niż w brzuszku to zawsze będzie to sukces.
Istotne jest nie tylko to by dziecko piło, ale także to, jakie napoje mu się podaje. Poniżej podpowiadamy, co dziecko może a czego raczej nie powinno pić. Jeśli czarna herbata to tylko słaba i gorzka. O negatywnych skutkach słodzenia napoi pisaliśmy już wcześniej. Mocna herbata zawiera kofeinę, wypłukuje także wapń i magnez oraz hamuje wchłanianie żelaza. Lepsze są herbaty owocowe i ziołowe, które oprócz swoich zalet zdrowotnych są także bardzo smaczne i pachnące. Z diety małego dziecka należy stanowczo wyrzucić wszystkie napoje gazowane. Nie mają one żadnych wartości odżywczych, zawierają bardzo dużo cukru i kwasu fosforowego, który psuje zęby i negatywnie wpływa na rozwój kości. Kofeina zawarta w takich napojach może być przyczyną rozdrażnienia. Zamiast bezwartościowych gazowanych produktów warto wprowadzić do diety dziecka soki z warzyw i owoców. Zawierają one niezbędne witaminy i minerały. Te przeznaczone dla dzieci nie zawierają konserwantów, barwników czy cukru. Takie soki można także przyrządzać dziecku w domu, ale tylko ze świeżych owoców i warzyw. Trzeba pamiętać jednak, że dziecko nie może pić wyłącznie soków, gdyż są one bardzo kaloryczne i mogą odbierać ochotę na jedzenie. Wśród napojów, które znajdują się w jadłospisie dziecka trzeba wspomnieć także o mleku, które jest najlepszym źródłem wapnia, potasu, fosfory, magnezu, cynku oraz witamin A, D, E i z grupy B. Woda gasi pragnienie najskuteczniej. Dziecku podajemy tylko taką ze sprawdzonego źródła a więc świeżą i czystą. Najlepiej by była ona źródlana lub nisko i średniozmineralizowana.