Maleństwo za 3 miesiące opuści bezpieczny brzuszek swojej mamy. Każda kobieta czeka na ten moment z niecierpliwością. Zanim jednak nastąpi poród przyszła mama stale musi pilnować swojej diety dla dobra swojego i rozwijającego się pod jej sercem dziecka. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas układania jadłospisu w trzecim trymetrze ciąży.
Tak jak i we wcześniejszych miesiącach ciąży przyszła mama musi przestrzegać wszystkich zaleceń z pierwszego i drugiego trymestru. Ponadto powinna ona zrezygnować z soli w diecie. Jej nadmiar w spożywanych posiłkach może prowadzić do zatrzymywania się wody w organizmie a tym samym do powstawania obrzęków. Aby zapobiec nieprzyjemnym zaparciom a w przyszłości hemoroidom, warto komponować dietę tak by znalazło się w niej jak najwięcej warzyw i ciemnego pieczywa. Należy pamiętać także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Przyszła mama powinna pić około trzech litrów płynów dziennie. Kurczom łydek można zapobiec jedząc produkty bogate w potas (pomidory i ich przetwory, owoce, ciemne pieczywo, makaron razowy, kasze, ciemny ryż), wapń i magnez. Specjaliści radzą by trzecim trymestrze ciąży nie rezygnować z mięsa. Sugerują nawet by jeść go nieco więcej. Wszystko przez zwiększone zapotrzebowanie organizmu matki i dziecka na białko zwierzęce.
W trzecim trymestrze ciąży dziecko szybko rośnie i przybiera na wadze. W tym okresie bardzo intensywnie rozwija się też jego mózg. Oznacza to, że w dalszym ciągu należy prowadzić suplementację kwasami omega-3. Wzrasta także dzienne zapotrzebowanie na energię, o około 450 kalorii. Przyszła mama musi jeść przynajmniej pięć pełnych posiłków każdego dnia. Ważne by zawierały one odpowiednią ilość białka, które jest niezbędne w rozwoju dziecka. W diecie powinny znaleźć się między innymi: mięso, jaja, ryby, twaróg, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Maluszek rosnący w brzuchy wywołuje nacisk na układ pokarmowy. Konsekwencją tego jest zgaga, odbijanie się i wzdęcia. Aby temu zapobiec należy jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając pokarmy i unikać napoi gazowanych. Powstawaniu zgagi sprzyja jedzenie niektórych warzyw, na przykład cebuli, czosnku, pora, pice kawy i mocnej herbaty, oraz jedzenie przed snem lub odpoczynkiem. Przyszła mama musi unikać także ciężkostrawnych, tłustych, smażonych potraw, które zalegają w układzie pokarmowym i mogą powodować uczucie ciężkości, niestrawność, wzdęcia czy gazy.
Przykładowy jadłospis:
Śniadanie:
Razowe pieczywo, masło, pasta twarogowa, sałata, rzodkiewka, szczypior;
Szklanka mleka;
Drugie śniadanie:
Duży banan;
Jogurt naturalny;
Świeży sok pomarańczowy;
Obiad:
Zupa jarzynowa;
Schab pieczony, ziemniaki, marchewka gotowana;
Sok wielowarzywny;
Podwieczorek:
Chleb słonecznikowy;
Sałatka warzywna;
Herbata z nagietka;
Kolacja:
Ciemnego pieczywo, pasta rybna;
Herbata owocowa;