Anemia to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którymi zmagają się kobiety w ciąży. Lekarze zaznaczają, że anemia dotyka prawie połowy przyszłych mam. Jak walczyć z anemią? Co jeść? O jakie produkty wzbogacić dietę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Co to jest anemia?
Anemia, inaczej niedokrwistość, spowodowana jest zazwyczaj niedoborem żelaza w organizmie. Przyczyną może być dieta uboga w ten pierwiastek, ale również jego słaba przyswajalność czy zbyt duże wydalanie go z organizmu. Przyszła mama najczęściej dowiaduje się o anemii podczas kontrolnych badań krwi, które powinno wykonywać się, co miesiąc. Im wcześniej zostanie anemia wykryta, tym szybciej można podjąć działania zapobiegające niedoborom żelaza, które są niebezpieczne dla rozwoju dziecka w łonie matki.
Dlaczego żelazo jest takie ważne?
Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem, który uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek, erytrocytów. To dzięki nim i zawartej w nich hemoglobinie tlen transportowany jest z płuc do każdej komórki ciała. Jeśli w organizmie jest za mało żelaza, to brakuje w nim także erytrocytów i hemoglobiny a do komórek transportowana jest bardzo mała ilość tlenu. Dlatego też bardzo ważne w czasie ciąży są badania morfologiczne, dzięki którym można szybko zdiagnozować anemię. Ponadto towarzyszą jej również inne objawy, między innymi, blada cera, brak energii, senność, kłopoty z koncentracją, zmniejszona odporność, zajady, rozdwajanie włosów i paznokci czy kiepski nastrój. Oczywiście wszystko to wpływa również na dziecko, które przy nieleczonej anemii może urodzić się słabsze i z niższą wagą urodzeniową.
Anemia w ciąży
Jak już wcześniej zaznaczaliśmy anemia jest dość niebezpieczna dla rozwoju płodu. Dlatego przyszła mama powinna dostarczać żelazo do swojego organizmu z zewnątrz, czyli wraz z przyjmowanym pokarmem. Lekarze zaznaczają, że kobieta potrzebuje około 14 miligramów żelaza na dobę, w przypadku kobiet w ciąży zapotrzebowanie organizmu na żelazo wzrasta prawie dwukrotnie i wynosi około 26 miligramów. Gdy kobieta oczekuje dziecka w jej organizmie zachodzą różnorodne zmiany, które dotykają także układu krwionośnego. Krew rozrzedza się, zwiększa się ilość osocza i spada poziom hemoglobiny. Jeśli spadnie poniżej 11g/dl oznacza to anemię. Oczywiście także maluszek w brzuchu korzysta z żelaza dostarczonego do organizmu mamy, przez co zapasy tego pierwiastka musza być stale uzupełniane.
Dieta przy anemii
Kobieta w ciąży musi pamiętać o odpowiedniej diecie, która powinna być bogata w żelazo. W ten sposób nie doprowadzi ona do powstania czy nasilenia się anemii. Żelazo powinno być dostarczane do organizmu przyszłej mamy zarówno z produktów pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Bogate w żelazo są między innymi zielone warzywa liściaste, czerwone mięso ( należy pamiętać, aby było chude), suszone morele, razowe pieczywo, jajka czy sardynki. Przyswajanie żelaza przez organizm kobiety w ciąży jest możliwe tylko przy odpowiedniej ilości witaminy C, B6 i B12. Kobieta w ciąży powinna pamiętać także o przyjmowaniu kwasu foliowego, który jest niezbędny w prawidłowym rozwoju każdego dziecka. Ciecierzyca, brązowy ryż, brokuły, szparagi i ciemne pieczywo są naturalnymi źródłami kwasu foliowego. Oczywiście najlepiej swoją dietę skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który może zalecić przyjmowanie suplementów, uzupełniających niedobory witamin i minerałów. Przypominamy, że stosowane ich na własną rękę może być szkodliwe. Podczas ciąży warto ograniczyć kawę i czarną herbatę, które negatywnie wpływają na wchłanianie się do organizmu żelaza. Napoje te najlepiej zastąpić świeżymi sokami owocowymi. Szczególnie polecamy sok żurawinowy, który nie tylko zawiera żelazo, ale dba także o drogi moczowe przyszłych mam.
Produkty bogate w żelazo, które powinny znaleźć się na stałe w jadłospisie przyszłej mamy:
- jajka, szczególnie żółtka;
- chude czerwone mięso (wołowina, cielęcina);
- wątroba, podroby;
- ryby, ale nie tłuste, na przykład tuńczyk;
- natka, świeżej pietruszki;
- warzywa liściaste, szczególnie te żółte i zielone;
- rośliny strączkowe;
- botwina;
- szpinak;
- razowe, ciemne pieczywo, gruboziarniste kasze, mąka pszenna- czyli wszystko to, co zawiera nieprzetworzone ziarna zbóż;
- kakao;
- twaróg;
- suszone morele, śliwki, rodzynki;
- sezam;
Przykładowy jadłospis dla kobiety w ciąży, która ma anemię:
Śniadanie:
- Trzy kromki pełnoziarnistego pieczywa;
- Pasta z tuńczyka z białym serem i pietruszką;
- Pomidor;
- Szklanka soku owocowego, na przykład: żurawinowego;
Drugie śniadanie:
- Garść suszonych moreli;
- Grzanka z pieczywa pełnoziarnistego;
- Herbata z pokrzywy;
Obiad:
- Zupa brokułowa;
- Kasza gryczana;
- Bitki wołowe;
- Surówka z kiszonej kapusty i jabłka:
- Szklanka soku żurawinowego;
Podwieczorek:
- Jogurt naturalny ze świeżymi owocami;
Kolacja
- Wątróbka z warzywami;
- Trzy kromki pieczywa pełnoziarnistego;
- Herbata owocowa;