Odpowiednia dieta jest jednym z największych zmartwień każdej przyszłej mamy. Co jeść by maluszek rozwijał się prawidłowo? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.
Dobrze skomponowana i zbilansowana dieta jest gwarancją zdrowia. Zasada ta dotyczy także przyszłej mamy i rozwijającego się w jej łonie maleństwa. Jakie składniki muszą koniecznie znaleźć się w jej jadłospisie? Poniżej prezentujemy zestawienie tych najważniejszych i produkty, które je zawierają.
Jednym z najważniejszych składników odżywczych, który odpowiada za prawidłowy wzrost maluszka jest białko. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie się nowych komórek. Najlepiej, gdy jest to białko zarówno zwierzęce jak i roślinne. W diecie przyszłej mamy nie może wiec zabraknąć przetworów mlecznych, chudego mięsa, ryb, jaj, warzyw strączkowych, pełnoziarnistych kasz, makaronów i chleba. Prawidłowy rozwój kości płodu możliwy jest dzięki odpowiedniej ilości wapnia. Jeśli kobieta w ciąży ma go za mało w organizmie, to rozwijający się płód czerpiący z jej zapasów, może powodować osłabienie jej zębów i kości. Aby nie doszło do niedoborów wapnia w organizmie przyszłej mamy powinna ona jeść dużo mleka i jego przetworów. Nie wolno zapominać także o witaminie D, która jest niezbędna w przyswajaniu wapnia. Można znaleźć ją między innymi w migdałach, niektórych warzywach liściastych, na przykład w szpinaku, soczewicy, łososiu czy suszonych morelach.
Wiele kobiet cierpi podczas ciąży na anemię, by do niej nie dopuścić dieta powinna być bogata w żelazo. Anemia jest niebezpieczna zarówno dla matki jak i dziecka. Żelazo bierze udział w powstawaniu krwi maleństwa i jego tkanek. Można go znaleźć w chudym czerwonym mięsie, żółtkach jaj, orzechach, płatkach owsianych, kaszach i zielonych warzywach, na przykład brokułach. Warto pamiętać, że żelazo pochodzenia zwierzęcego jest łatwiej przyswajane przez organizm. Przyswajanie żelaza wspomaga także witamina C, która jest także gwarancją odporności i co ważne od niej między innymi zależy prawidłowy rozwój tkanek dziecka. Witamina C nie jest magazynowana w organizmie, dlatego trzeba ją do niego systematycznie dostarczać. Najwięcej witaminy C znajduje się między innymi w owocach cytrusowych, pomidorach, natce pietruszki i czarnych porzeczkach. W organizmie przyszłej mamy powinno znajdować się także wystarczająco dużo cynku, który wpływa na stan skóry, włosów i paznokci zarówno przyszłej mamy jak i jej dziecka. Sporo cynku znajduje się w kiełkach pszenicy, pestkach słonecznika oraz chudym mięsie.
Dla prawidłowego rozwoju płodu niezbędny jest także kwas foliowy. Jest on szczególnie istotny w pierwszych tygodniach ciąży, które są decydujące o rozwoju układu nerwowego dziecka. Kobieta przyjmująca, nawet jeszcze przed ciążą, kwas foliowy zmniejsza ryzyko chorób maleństwa, takich jak: rozszczep kręgosłupa czy wady serca. Kwas foliowy znajduje się między innymi w szpinaku, brokułach, burakach, bananach, orzechach, kiełkach zbóż, pieczywie, ziemniakach, tłustych rybach oraz soku pomarańczowym. Prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu maleństwa także zależy od diety jego mamy. Musi być ona bogata w wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3, szczególnie w DHA (kwasu dokozaheksaenowy), który buduję korę mózgową. Wyżej wymienione kwasy znajdują się między innymi w rybach morskich- makreli, śledziu, sardynkach i łososiu. Można także za zgodą lekarza skorzystać z suplementów wyprodukowanych na bazie oleju rybiego lub alg morskich.
Warto zaznaczyć, że odpowiednia dieta wpływa nie tylko na rozwój maluszka, ale także stan kobiety w ciąży. Mądrze dobrane produkty mogą sprawić, że ciążowe dolegliwości takie jak zgaga, nudności czy zaparcia nie będą tak uciążliwe. Ponadto przyszłą mama, która mądrze komponuje posiłki, uniknie ciążowych komplikacji- cukrzycy ciążowej czy anemii. Najważniejsze jednak, że bogata i urozmaicona dieta kobiety w ciąży pozwala maluszkowi w jej łonie prawidłowo się rozwijać, uniknąć niebezpiecznych chorób i sprawia, że jego start w życie jest dużo łatwiejszy. Podczas ciąży należy także pić około dwóch litrów płynów dziennie. Powinna być to niegazowana woda mineralna, mleko, kompoty, soki owocowe i warzywne, słabe herbatki owocowe i ziołowe.