Planując dietę na drugi trymestr ciąży kobieta w ciąży powinna stosować się do rad i zaleceń, dotyczących pierwszego trymestru. Ponadto musi pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o około 300 kalorii. W praktyce oznacza to zastąpienie jednej małej przekąski, jakimś pełnowartościowym posiłkiem. W czasie drugiego trymestru przyszła mama, zazwyczaj, nie musi zmagać się z ciążowymi dolegliwościami, takimi jak nudności czy wymioty. Zauważyć można natomiast przyrost masy ciała oraz rosnący każdego dnia brzuszek.
W drugim trymestrze ciąży większość narządów jest już u maluszka ukształtowanych. Intensywnie rozwija się natomiast układ kostny u dziecka. Oznacza to, że w organizmie przyszłej mamy nie może zabraknąć wapnia. Należy wprowadzić do diety więcej nabiału, na przykład kefir, jogurt, maślankę czy biały ser. Niezbędna do przyswojenia wapnia jest witamina D. Zazwyczaj konieczna jest jej suplementacja. Odpowiednią dawkę należy ustalić z lekarzem prowadzącym ciążę. W drugim trymestrze ciąży wzrasta także zapotrzebowanie na żelazo. Naturalnie znajduje się ono w takich składnikach jak: chude mięso, żółtka jaj, nasiona strączkowe, buraki czy zielone warzywa liściaste. Aby uniknąć anemii konieczne jest jednak przyjmowanie żelaza w postaci różnych suplementów. Niestety ma to skutki uboczne. Przyszła mama może cierpieć na zaparcia, dlatego najlepiej przyjmować żelazo w naturalnej postaci. Wchłanianie żelaza wspomaga witamina C. W diecie kobiety w ciąży nie może zabraknąć warzyw i owoców bogatych w tą witaminę- papryki, natki pietruszki, cytrusów czy przetworów z dzikiej róży.
Zaparcia są chyba najbardziej nieprzyjemną dolegliwością kobiet w drugim trymestrze ciąży. Aby im zapobiec przyszła mama powinna wykluczyć z diety ciężkostrawne, smażone potrawy, czekoladowe desery oraz suche przekąski bez dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Do zaparć doprowadza także zbyt duże obciążenie układu pokarmowego. Dlatego lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje. Należy je także dokładnie przeżuwać. Przyszła mama musi także jak najwięcej pić. Minimum to dwa litry pływów dziennie. Zapobiegają one nie tylko zaparciom, ale również odwodnieniu się organizmu. W diecie musi znajdować się dużo błonnika oraz przetwory mleczne z bakteriami pro biotycznymi. Na zaparcia pomagają także namoczone suszone śliwki.
Część kobiet w drugim trymestrze ciąży dowiaduje się także o tym, że mają cukrzycę ciążową. Jest to zaburzenie metaboliczne, którego przyczyny nie są do tej pory znane, a które jest bardzo niebezpieczne dla życia matki i dziecka. Cukrzyca ciążowa, zdarza się nawet tym przyszłym mamom, które nie miały problemów z poziomem cukru przed ciążą. Po porodzie poziom cukru u kobiety zazwyczaj wraca do normy. Zapobiegnięcie cukrzycy ciążowej wiąże się z odpowiednią dietą stosowaną przez przyszłą mamę. Musi ona wykluczyć cukry. Herbata z cukrem, ciasta, lody i napoje owocowe muszą zniknąć z jadłospisu. Najlepiej zastąpić je owocami, których nie należy jednak jeść przed snem. Przerwy między posiłkami nie mogą być dłuższe niż czterogodzinne. Przyszła mama musi zachować aktywność fizyczną, dzięki której zgromadzony w organizmie cukier zostanie zużyty.
Ciąża oznacza olbrzymie zmiany dla organizmu przyszłej mamy. W drugim trymestrze musi ona pomyśleć także o swojej skórze. Odpowiednia dieta może pomóc zachować odpowiedni wygląd skóry i zapobiec rozstępom. Elastyczność skóry zapewniają witaminy z grupy B, zawarte przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych, beta karoten zawarty w marchewce i papryce oraz witamina E, którą można znaleźć w olejach roślinnych i kapuście.
Przykładowy jadłospis:
Śniadanie:
Ciemne pieczywo, masło, szynka, zielona sałata, pomidory;
Kubek kakao;
Drugie śniadanie:
Jogurt naturalny, płatki kukurydziane, suszone morele;
Herbata owocowa;
Obiad:
Zupa koperkowa z ryżem;
Chuda ryba, ziemniaki, surówka z kapusty;
Sok z dzikiej róży;
Podwieczorek:
Sałatka owocowa;
Jogurt naturalny;
Szklanka wody;
Kolacja:
Makaron zapiekany z warzywami;
Herbata z melisy;