Picie mleka jest zdrowe dla organizmu przyszłej mamy i dziecka. Jeśli jednak cierpi ona na alergię lub nie toleruje laktozy powinna je wyłączyć ze swojej diety. Spożywanie go w ciąży tylko dlatego, że jest zdrowe może prowadzić do poważnych komplikacji. Mleko krowie można zastąpić innymi zdrowymi produktami, na przykład mlekiem kozim, sojowym, kokosowym czy innym. Ważne by w przypadku jakiejkolwiek alergii pokarmowej przyszłej mamy dietę skonsultować z lekarzem.
Osoba, która ma alergię na mleko po jego wypiciu może mieć biegunkę, wymioty oraz wysypkę. Taka reakcja organizmu przyszłej mamy może zaszkodzić maluszkowi. Alergia najczęściej spowodowana jest przez kazeinę i laktoglobulinę- białka, które wywołują ostrą reakcję układu immunologicznego. Zamiast mleka krowiego w diecie przyszłej mamy powinny pojawić się inne produkty bogate w wapń, na przykład natka pietruszki czy otręby pszenne. Słodkie mleko można zastąpić także kefirami, jogurtami, maślankami czy chudym serem. Przyszła mama może cierpieć także na nietolerancję laktozy, czyli cukru znajdującego się w mleku. Spowodowane jest to brakiem enzymu- laktazy, który odpowiada za trawienie tego cukru. Nietolerancja laktozy powoduje zakwaszenie organizmu i może prowadzić do wzdęć, nudności i biegunek, które mogą być niebezpieczne w czasie ciąży.
Czym przyszła mama z alergią lub nietolerancją mleka może je zastąpić? Jak się okazuje jest wiele zamienników, wśród nich mleko kozie, kokosowe, ryżowe, sojowe czy gryczane oraz różnego rodzaju jogurty, sery i maślanki. Mleko kozie jest na przykład chudsze od krowiego i lekkostrawne. Zawiera także sporo wapnia. Mleko sojowe, otrzymywane z ziaren soi również jest źródłem białka i wapnia. Nie zawiera laktozy podobnie jak mleko kokosowe, produkowane z miąższu orzechów kokosowych. Mleko kukurydziane podobnie jak gryczane nie zawiera kazeiny. To drugie wytwarzane jest z nasion soi i gryki. Nie zawiera laktozy i glutenu. Do diety można także włączyć mleko ryżowe, z brązowego ryżu, które zawiera węglowodany, nie dostarcza jednak do organizmu wapnia i białka. Często można jednak zakupić produkty z mleka ryżowego wzbogacone o witaminy i niezbędne minerały.