Czym jest powietrze dla dzieci 3-4 letnich

Scenariusz zajęć czym jest powietrze dla dzieci 3-4 letnich

Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych w grupie dzieci 3-4 letnich – hospitacja

Prowadząca: mgr Bożena

Data: 24.04.2014

Temat kompleksowy: Powietrze wokół nas

Temat zajęć: Co to jest powietrze?

Podstawa programowa:

Cel główny: prowadzenie badania poprzez doświadczenia i obserwację

Cele szczegółowe:

– wie do czego służy powietrze

– uczestniczy w doświadczeniach/ eksperymentach, oraz samo je wykonuje

– wyciąga wnioski

Pomoce dydaktyczne: płyta CD z muzyką, balon, świeczka, słoik, zapałki, rurki, farba, arkusz papieru, plansza o powietrzu

Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa

Forma: zbiorowa

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie dzieci

Witamy się,

rączką machając

sąsiada witając.

  1. Rozmowa na temat „Powietrza” burza mózgów

Co to jest powietrze? Do czego jest nam potrzebne?

Czy powietrze jest widoczne? Czy możemy je złapać w swoje ręce?

Czy ma zapach?

Jak dmuchacie w swoje ręce co na nich czujecie?

Powietrze otacza cała kule ziemską. Konieczne jest nam do życia, a także roślinom i zwierzętom.

  1. Zabawa ruchowa wiatraczki

Dzieci swobodnie poruszają się przy muzyce po sali. Na przerwę/ dźwięk instrumentu dzieci (wiatraczki) zatrzymują się i obracają, rozkładając szeroko ręce.

  1. Zabawa badawcza.

Obserwowanie powietrza – eksperyment z balonem.

  • Nauczyciel nadmuchuje powietrze do balon, gdy balon już powiększył swoją obecność nauczyciel wypuszcza powietrze a dzieci obserwują wypływ oraz dźwięk wypuszczanego powietrza.
  • Badanie kurczenia i rozszerzania się powietrza pod wpływem temperatury.
    Nauczyciel nakłada balon na wylot butelki i wstawia ją do gorącej wody, a dzieci obserwują, jak balon napełnia się powietrzem, następnie po włożeniu butelki do zimnej wody dzieci obserwują, jak balon traci objętość (kurczy się).

(powietrza nie widać, ale można zaobserwować jego obecność i działanie).

  1. Zabawa badawcza- Czemu gaśnie?

Nauczycielka stawia na stoliku dwa szklane spodki, a na nich świeczki, obydwie zapala. Kiedy płoną jasnym, różowym płomieniem, jedną z nich nakrywa szklanką. Płomień nakrytej świeczki staje się coraz mniejszy, wreszcie gaśnie – dlaczego?
Wnioski: Zabrakło powietrza świeca zgasła.

  1. Praca plastyczna

Na kartkę nakładamy pędzlem kleksy rozcieńczonej plakatówki, następnie dmuchając w rurkę przybliżoną do kleksa dzieci rozdmuchują farbę, w różnych kierunkach. Rozdmuchiwana farba tworzy najprzeróżniejsze ślady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here