Scenariusz zajęć
Prowadząca: mgr Ewelina Jeszke
Grupa: „ Motylki”
Temat zajęć: „ Czy jest powód do zmartwienia?”
Data: 20.04.2015r.
Cele główne:
– doskonalenie percepcji słuchowej
– doskonalenie percepcji wzrokowej
– rozwijanie sfery ruchowej
– rozwijanie mowy
Cele operacyjne:
Dziecko :
– określa, jak powinno zachowywać się w lesie
– uczestniczy w zajęciach
– naśladuje głoskę „sz”
– potrafi wykona
proste ćwiczenia języka i warg
– słucha opowiadania
– odpowiada na pytania związane z utworem
– wykonuje ćwiczenia na karcie pracy
– wykonuje polecenia podane przez nauczyciela
Formy:
– indywidualna
– zbiorowa
Metody:
– czynne
– słowne
– oglądowe
środki dydaktyczne:
-odtwarzacz CD, płyty z nagraniami muzyki, grzechotka, kredki, karta pracy cz.2, nr 19, opowiadanie E. Śnieżkowskiej-Bielak „Zmartwienie Żuczka Błyskotka”, wiersz E. M. Skorek „Szumi las”, kolorowe ilustracje przedst. zachowania dzieci w lesie.
Przebieg zajęć:
Wspólne zaśpiewanie piosenki powitalnej „ Dzień dobry”, „ Wyciszanka” oraz przywitanie zabawą „ Magiczna kula”
Przypomnienie podstawowych wiadomości przed każdymi zajęciami: „ Jaka pora roku”, „ jaki dzień tygodnia”, „ Jaki obecnie mamy miesiąc”- wypowiedzi dzieci, podział na sylaby.
Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Rączki do góry”. Dzieci śpiewają piosenkę z jednoczesnym odzwierciedlaniem ruchowym teksu.
Słuchanie opowiadania E. Śnieżkowskiej-Bielak „Zmartwienie Żuczka Błyskotka”. Rozmowy z dziećmi na temat opowiadania.
Podawanie przez dzieci zasad prawidłowego zachowania się w lesie. Dzieci podają jak wg nich ludzie powinni zachowywać się w lesie, a n-l zapisuje te zasady na kartonie w kształcie drzewa.
Zabawa ruchowo – naśladowcza „Jestem zwierzątkiem”. Dzieci naśladują ruchy i głosy zwierząt, których nazwy podaje n-l.
Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne na podstawie wiersza E. M. Skorek „Szumi las”. N-l czyta wiersz, dzieci wypowiadają głoskę „sz”- naśladując szum lasu.
Odśpiewanie przez dzieci piosenki „Idzie wiosna” wraz z ilustracją ruchową
Oglądanie ilustracji przedst.. różne zachowania dzieci w lesie- omawianie obrazków wspólnie z dziećmi.
Praca indywidualna przy stolikach-kończenie kolorowania figur wg podanego rytmu- karta pracy cz.2, nr 19
Zakończenie zajęć zabawą „ Iskierka radości” –dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Nauczyciel mówi: „ Iskierkę radości wysyłam w krąg ,niech powróci do moich rąk” i lekko ściska rękę dziecka stojącego obok niego. Iskierka jest przekazywana po kolei, aż powróci do nauczyciela.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
