Co powinien mieć przy sobie każdy uczeń

Co powinien mieć przy sobie każdy uczeń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat tygodnia: Witaj szkoło!

Temat zajęć: Co powinien mieć przy sobie każdy uczeń?

Cele ogólne:

  • zachęcanie dzieci do twórczej postawy i kreatywności
  • integracja grupy uczniów
  • rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
  • kształtowanie poprawnej formy wypowiedzi
  • zapoznanie z niezbędnymi przyborami ucznia
  • rozwijanie pamięci sekwencyjnej
  • utrwalenie zasad obowiązujących na świetlicy szkolnej

Cele szczegółowe:

Uczeń:

  • zna zasady obowiązujące w świetlicy,
  • współpracuje i integruje się z grupą,
  • estetycznie wykonuje pracę,
  • zna imiona niektórych dzieci,
  • wie jakie przybory należy przynosić do szkoły, a których nie,
  • rozwiązuje zagadki

Metody :

  • słowna
  • metoda ćwiczeń praktycznych
  • oglądowa

Formy :

  • indywidualna
  • zbiorowa

Pomoce dydaktyczne:

zagadki, gumka, linijka, długopis, zeszyt, książka, temperówka, worek na obuwie, pilot do telewizora, samochodzik zabawkowy, gumy do żucia, piłka, karty do gry, widelec, telefon, kolorowe kartki, nożyczki, kredki, mazaki, klej.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Wprowadzenie

1. Powitanie uczestników zajęć.

2. Zajęcie przez dzieci miejsc w kręgu.

II Realizacja tematu

1. Zabawa integracyjna „Witam wszystkich którzy”. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka pozdrawia dzieci, dzieci które uważają, że zdanie ich dotyczy wstają i machają.

  • Witam wszystkich którzy mają dobry humor
  • Witam wszystkich którzy mają barta.
  • Witam wszystkich którzy mają siostrę.
  • Witam wszystkich którzy lubią słodycze.
  • Witam wszystkich którzy lubią chodzić do szkoły.
  • Witam wszystkich którzy potrafią jeździć na rowerze.
  • Witam wszystkich którzy nie lubią mieć złego humoru.

2. Zabawa rozwijająca pamięć sekwencyjną. Każdy uczeń kończy zdanie „Jestem uczniem i do szkoły noszę…” a następnie ruchami rąk pokazuje wymienioną rzecz. Kolejna osoba pokazuje rzeczy wymienione przez poprzedników, a następnie dopowiada swoją.

3. Rozwiązywanie zagadek, których rozwiązaniami są przybory szkolne.

Na palecie się rozsiadły,

Kolorami tęczy błyszczą.

Gdy użyjesz pędzla, wody,

Namalujesz nimi wszystko.

(farby)

Z wierzchu ma drewniany płaszczyk,

w środku – grafitowy pręcik.

I rysuje, pisze, bazgrze, po papierze

wciąż się kręci.

(ołówek)

Używa go stolarz, używa go szewc.

Używasz go i ty, gdy coś skleić chcesz.

(klej)

W piórniku cicho siedzi,

nie ma ręki, ani nóżki,

ołówkowe ściera dróżki?

(gumka)

Bywa gładki, bywa w kratki,

różne miewa też okładki.

Ale zawsze się obruszy,

gdy mu z rogów zrobisz uszy.

(zeszyt)

Dźwięk jest wesoły

– wzywa nas do szkoły.

A gdy zegar porę wskaże,

on do domu iść nam każe.

(dzwonek)

Kolorowe tanecznice tańczą na papierze,

ostre główki mają, jak się nazywają?

(kredki)

Mają dwoje uszu, lecz nie słyszą wcale,

za to papier potrafią wspaniale.

(nożyczki)

4. Zabawa „Kosza i walizeczki”. Na ławce stoją: kosz i walizeczka 
– Uczniowie wrzucają do kosza rzeczy, których nie przynosimy do szkoły.
– Uczniowie wkładają do walizeczki rzeczy, które przynosimy do szkoły.

5. Zabawa „Prawda/fałsz”. Nauczyciel czyta zdania, zadaniem dzieci jest klaskanie gdy uznają zdanie za prawdziwe lub tupanie, gdy przeczytane zdanie wyda się błędne.

  • Do świetlicy przychodzimy po lekcjach, witamy się z uśmiechem, słowami ,,Dzień dobry!”
  • W czasie zabaw biegamy po świetlicy, krzyczymy, piszczymy z radości.
  • Na drugie śniadanie przynosimy same słodycze i chipsy.
  • Pamiętamy o magicznych słowach: ,,proszę”, ,,przepraszam”, ,,dziękuję”.
  • Podczas zajęć rozmawiamy głośno z kolegą, koleżanką i przeszkadzamy innym.
  • W czasie jedzenia ,,brudzimy” jak świnki.
  • Jesteśmy uczynni i pomagamy sobie nawzajem.
  • Po skończonej zabawie zostawiamy zabawki na dywanie.
  • Szanujemy zabawki, książki i inne rzeczy znajdujące się w świetlicy.
  • Podczas zajęć rozmawiamy głośno z kolegą, koleżanką i przeszkadzamy innym.
  • Zawsze słuchamy poleceń swojej pani.

6. Praca plastyczna „Moja szkoła”:

  • Pokaz przykładu wykonanej wcześniej pracy, instrukcja wykonania pracy(pokazanie sposobu sklejenia kolorowych kartek, wycięcie z szablonu szkoły, chmurek, drzewa, przyklejenie elementów, pomoc nauczyciela podczas nacinania właściwych miejsc, złożenie trójwymiarowej szkoły).
  • Zajęcie miejsc przy stolikach i praca indywidualna.
  • Rozdanie materiałów; przypomnienie o oszczędnym ich wykorzystaniu i ostrożny posługiwaniu się nożyczkami; zachęceni do estetycznego wykonania pracy.
  • Obserwacja pracy dzieci i ewentualna pomoc.

III Zakończenie

1. Analiza prac (swobodne wypowiedzi dzieci).

2. Sprzątanie swojego stanowiska pracy.

3. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowała Justyna Czerniakowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here