Ciąża – kiedy pierwsze USG

Ciąża - kiedy pierwsze USG

Najważniejsze fakty na temat USG. Przyszła mama musi wykonać wiele badań w ciąży. Jednym z najważniejszych jest badanie ultrasonograficzne. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego należy przeprowadzić minimum trzy badania USG w czasie ciąży. Dlaczego badanie to jest tak ważne, odpowiadamy w artykule.

Badanie USG jest bezpieczne zarówno dla dziecka jak i przyszłej mamy. Mimo wielu spekulacji do tej pory nie udowodniono żadnych negatywnych efektów USG. Pozwala ono sprawdzić czy maluszek rozwija się prawidłowo. Nowoczesne badania umożliwiają także zobaczenie dziecka w brzuchu w technice 3D i 4D oraz poznanie płci dziecka. Standardowe badanie jest refundowane. Powinno wykonać się minimum trzy badania USG. Pierwsze między 11 a 14 tygodniem ciąży, kolejne między 18 a 22 tygodniem ciąży i trzecie po 30 tygodniu ciąży. Częstsze badania ultrasonograficzne wykonuje się, jeśli przyszła mama ma nadciśnienie, cukrzycę lub gdy ciążą jest bliźniacza albo zagrożona.

Pierwsze badanie USG wykonuje się sondą dopochwową. Służy ono przede wszystkim potwierdzeniu ciąży i jej rodzaju- czy będzie to ciąża pojedyncza czy bliźniacza. Podczas kolejnych badań ginekolog sprawdza, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy wielkość płodu zgadza się z czasem trwania ciąży. Dodatkowo badanie umożliwia ocenę budowy narządów wewnętrznych maleństwa oraz pozwala wykryć wady na przykład serca czy kręgosłupa. Lekarz sprawdza także położenie płodu, łożysko, szyjkę macicy czy objętość wód płodowych. Co szczególnie istotne dla niektórych rodziców około 20 tygodnia ciąży podczas USG można już stwierdzić płeć maleństwa. USG pozwala także określić przybliżony termin porodu. Najdokładniejszy pomiar możliwy jest około 14 tygodnia ciąży. Jeśli termin porodu wyznaczony badaniem USG różni się od tego obliczonego według daty ostatniej miesiączki nie ma powodu do obaw, jeśli rozbieżność nie jest większa niż dwa tygodnie. Ginekolodzy uspokajają, odchylenia od normy wynikają zazwyczaj z indywidualnego rozwoju każdego dziecka.

Jak wygląda badanie USG? Przyszła mama leży na plecach. Jej brzuch pokryty jest warstwą żelu, który poprawia przewodzenie fal ultrasonograficznych. Dzięki temu obraz maleństwa jest bardziej wyraźny. Ginekolog przesuwa głowice urządzenia po powierzchni brzucha. Fale dźwiękowe odbijają się od części ciała maleństwa i są rejestrowane przez urządzenie. Przyszli rodzice mogą dzięki temu zobaczyć swoje maleństwo na specjalnym monitorze. Jeśli wyrażą takie życzenie lekarz może utrwalić obraz maleństwa na zdjęciu lub nagraniu wideo. Podczas badania USG w pierwszych trzech miesiącach ciąży kobieta powinna mieć pełny pęcherz, co może być pewną niedogodnością. Poza tym badanie jest bezbolesne i trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Badanie USG jest bardzo ważne, bo w sposób niezagrażający dziecku jest w stanie pokazać nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Choć informacja o nieprawidłowym rozwoju dziecka jest zawsze dla przyszłych rodziców ogromnym szokiem, to mogą się oni podjąć wraz z lekarzem odpowiednie kroki zapewniające bezpieczeństwo zarówno kobiecie w ciąży jak i dziecku. Odpowiednia opieka lekarska w czasie ciąży i po porodzie bardzo często zmniejsza efekty występującego u dziecka zaburzenia i sprawia, że maluszek rozwija się tak, jak jego zdrowi rówieśnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here