Ciążą jajowodowa- objawy i przyczyny

Ciążą jajowodowa- objawy i przyczyny
Jak powstaje i jakie są objawy ciąży jajowodowej? Czy jest ona groźna dla życia kobiety? W jaki sposób się ją leczy? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Jak informują ginekolodzy, ciąża jajowodowa jest najczęściej występującym rodzajem ciąży pozamacicznej. Występuję w 99 procentach zdiagnozowanych ciąży ekotopowych. Przyczynę powstawania ciąży jajowodowej najlepiej zobrazować przyglądając się krok po kroku zapłodnieniu i zagnieżdżeniu zarodka. Jeśli proces ten przebiega bez komplikacji to zapłodniona przez plemnik komórka jajowa, jajowodem przemieszcza się i zagnieżdża w macicy. Podróż jajowodem trwa zazwyczaj osiem dni. Jej szybkość zależy od ruchów perystaltycznych jajowodu oraz rzęsek błony śluzowej, które pokrywają jajowód. W ciąży jajowodowej zapłodniona komórka porusza się zbyt wolno i zarodek zagnieżdża się poza macicą. Najczęściej, właśnie w jajowodzie.

Jakie są przyczyny ciąży jajowodowej?

Zagrożone ciążą jajowodową są kobiety, które przechodziły różnorodne stany zapalne jajowodów. Mogą one być przyczyną zrostów w świetle jajowodu, co uniemożliwia prawidłowe przemieszczanie się zarodka do macicy. Problem ciąży ekotopowej może także dotknąć kobiety, których jajowód jest nieprawidłowo zbudowany, na przykład ma zachyłki na ściankach lub endometriozę, która powoduje zwężenia i uchyłki w tej części narządu rozrodczego. Przyczyną ciąży jajowodowej może być także zgięcie jajowodu spowodowane operacją macicy. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży jajowodowej jest także u kobiet, które chorowały na jakąś weneryczną chorobę na przykład rzeżączkę. Jeśli zastosowano wkładkę wewnątrzmaciczną a mimo tego doszło do zapłodnienia to również może skończyć się to ciążą jajowodową.

Objawy ciąży jajowodowej

Ciążę ektopową, jajowodową sygnalizują na początku takie same objawy jak ciążę prawidłową. Około 6-8 tygodnia ciąży zaczynają się jednak komplikacje. Pojawiają się plamienia a kobieta odczuwa ból w dole brzucha. Czasami te objawy mylone są z miesiączką, która się spóźnia. W ciąży jajowodowej oznaczają jednak, że jajo płodowe obumiera i zaczyna zagrażać życiu kobiety. Badania krwi, a szczególnie określenie poziomu hormonu hCG, obrzęk piersi czy poranne mdłości są sygnałami ciąży. USG nie pokazuje jednak rozwijającego się pęcherzyka ciążowego w macicy. Jeśli te sprzeczne sygnały występują u ciebie koniecznie zgłoś się do lekarza. Do zdiagnozowania ciąży jajowodowej ginekolodzy wykorzystują czasem badania laparoskopowe. Polegają one na otwarciu jamy otrzewnej, jajników, macicy i jajowodów.

Rodzaje ciąży jajowodowej

Ginekolodzy wymieniają trzy rodzaje ciąży jajowodowej: bańkową, cieśniową i środścienną. Jak łatwo zauważyć po nazwach zależą one od umiejscowienia w jajowodzie i powiązane są z rodzajami poronień. Ciążą jajowodowa bańkowa kończy się poronieniem trąbkowym, które objawia się bólem z jednej strony podbrzusza, czasami także w okolicach odbytu. Pozostałe rodzaje ciąży ektopowej kończą się zazwyczaj pęknięciem jajowodu. Ich objawy są ostrzejsze. Jama otrzewna wypełnia się krwią, czemu towarzyszy nagły i silny ból i wstrząs, który w najgorszym razie może nawet prowadzić do śmierci kobiety. Aby prawidłowo rozpoznać ciążę jajowodową oprócz wcześniej wymienionych badań niezbędny jest także dokładny wywiad, w którym nie powinno zabraknąć informacji na temat krwawienia i ciąży.

Postępowanie w czasie ciąży jajowodowej

Niestety w przypadku ciąży jajowodowej bardzo ciężko o szczęśliwe zakończenie. Zazwyczaj kończy się ona poronieniem lub operacyjnym usunięciem płodu. Leczenie polega na podaniu leków, które niszczą tkanki płodu i trofoblastu oraz prowokuje poronienie. Częściej jednak tkanki płodu i trofoblastu wydobywane są podczas operacji, na przykład wspomnianej wcześniej laparotomii. Czasami konieczne jest usunięcie także pękniętego jajowodu. Jajnik zazwyczaj nie jest uszkodzony. Ciąża jajowodowa jest niebezpieczna dla kobiety. Rosnący pęcherzyk ciążowy uszkadza jajowód, powodując obfite krwawienie do jamy otrzewnej. Jeśli reakcja nie będzie natychmiastowa, a kobieta nie trafi do szpitala mogą nastąpić poważne komplikacje. Silny ból, zasłabnięcia, utrata przytomności oraz wstrząs a w skrajnych przypadkach kobiecie grozi nawet śmierć.

Liczba znaków:
Bez spacji: 3682
Ze spacją: 4247

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here