Ciąża heterotopowa

Ciąża heterotopowa
Zazwyczaj, gdy zapłodnione zostaną dwa jajeczka dochodzi do ciąży bliźniaczej. Zaradzają się jednak bardzo nieliczne przypadki ciąży heterotopowej, podczas której zapłodnione są dwa jajeczka, ale tylko jedno z nich dociera do macicy. Więcej o tym nietypowym zjawisku w naszym artykule.

Lekarze definiują heterotopową ciążę bliźniaczą, jako zjawisko, podczas którego następuje jednoczesny rozwój płodów wewnątrz i poza macicą. Ciąża taka stanowi bardzo rzadkie powikłanie, występujące około raz na 30 tysięcy ciąż. Obecnie, kiedy stosuje się także zapłodnienie pozaustrojowe odsetek ciąż heterotopowych wzrasta. Dzięki badaniom ultrasonograficznym możliwe stało się wykrycie takiej ciąży we wczesnym jej etapie. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy podczas ciąży heterotopowej jedno zapłodnione jajeczko rozwija się prawidłowo w macicy drugie natomiast poza nią, na przykład w jajniku, jajowodzie, poniżej ujścia macicy lub w różnych miejscach w obrębie otrzewnej. W przypadku ciąży pozamacicznej heterotopowej jedynym wyjściem jest zabieg operacyjny. Najczęściej stosuje się laparoskopię, która nie zagraża ciąży rozwijającej się prawidłowo w macicy. Farmakologiczne metody zabijają natomiast oba zarodki.

Jeśli istnieje podejrzenie ciąży heterotopowej trzeba zawsze skonsultować się także z innym ginekologiem. Nawet najdoskonalszy sprzęt czy najbardziej doświadczony ginekolog mogą popełnić błąd. W przypadku ciąży nie można jednak do takich błędów dopuścić. Ciążę, należy stale monitorować czy to leżąc w szpitalu czy też umawiając się na częste wizyty u ginekologa i badania USG. Niezbędne jest także badanie krwi. Jeśli nastąpi przyrost gonadotropiny kosmówkowej jest większe prawdopodobieństwo ciąży heterotopowej. Jeśli kobieta w ma zdiagnozowaną ciążę wewnątrzmaciczną lub podejrzenie ciąży heterotopowej, to jakiekolwiek plamienia, osłabienia organizmu czy intensywne kłucia w okolicach brzucha powinny być sygnałem do natychmiastowego udania się do szpitala. W przypadku ciąży heterotopowej istotne znaczenie ma prawidłowo i dokładnie przeprowadzonego badania ultrasonograficznego. Wczesne rozpoznanie tego rodzaju ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here