Ciąża GBS – objawy leczenie i cena

Ciąża GBS - objawy leczenie i cena
Dlaczego kobieta w ciąży powinna robić badania w kierunku GPS? Co to są paciorkowce? Dlaczego są niebezpieczne dla nowonarodzonego dziecka? Na te i inne pytania dręczące przyszłe mamy odpowiadamy w artykule.

Badanie GBS jest przesiewowym badaniem mikrobiologicznym. Jest to test na obecność bakterii paciorkowca grupy B. Kobiety w ciąży między 35 a 37 tygodniem muszą je koniecznie wykonać, gdyż te mikroorganizmy są niebezpieczne dla dziecka. Bakterie paciorkowca obecne są w organizmie, co trzeciego człowieka. Zazwyczaj znajdują się w układzie pokarmowym, jamie ustnej, w górnych drogach oddechowych i na skórze. Ich obecność nie oznacza jednak choroby. Bakterie te, które kolonizują się w odbycie i pochwie, stają się bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Jeśli przedostaną się do macicy mogą zagrozić nienarodzonemu dziecku. Maluszek może zarazić się paciorkowcem także w trakcie porodu, kiedy zakażony płyn owodniowy dostanie się do jego organizmu. Może to spowodować różnorodne choroby układu oddechowego, zapalenie płuc i posocznicę, jeśli dziecko zakazi się w pierwszych dniach życia. Gdy paciorkowce dostaną się do jego organizmu później między 7 a 90 dniem życia to maluszek może mieć gorączkę, zapalenie opon mózgowych oraz posocznicę i choroby układu oddechowego.

Rozpoznanie nosicielstwa GBS powinno nastąpić u każdej kobiety w ciąży nie wcześniej niż około 5 tygodnie przed porodem. Badanie wykonuje się w gabinecie ginekologicznym lub szpitalu z laboratorium mikrobiologicznym pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży, niezależnie czy planowany poród odbędzie się drogą naturalną czy będzie to cesarskie cięcie. Od tej reguły jest wyjątek dla kobiet, które urodziły już wcześniej dziecko zakażone paciorkowcem lub w ich moczu stwierdzono obecność GBS. Badania wykonuje się tak późno, gdyż po zakończeniu leczenia, bakterie bardzo szybko namnażają się z powrotem, a najważniejsze jest uchronienie przed nimi dziecka. Próbki do badania pobiera się z przedsionka pochwy i odbytnicy jałowymi wymazów kami.

Jak analizować wyniki badania na obecność GBS? Jeśli wynik jest dodatni, oznacza to, że w pochwie znajdują się bakterie paciorkowca. Statystycznie około 20- 30 procent kobiet jest zakażone tą bakterią. Wtedy zadaniem lekarza jest takie przeprowadzanie porodu by nie dopuścić do zakażenia dziecka. Kobieta zazwyczaj dostaje wtedy antybiotyk. Jeśli wynik jest ujemny nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla matki i dziecka.

Przyszła mamo pamiętaj!

Nawet jeśli twój lekarz prowadzący nie zleciał badanie w kierunku nosicielstwa GBS pamiętaj by je wykonać w 35–37 tygodniu ciąży. Nie wcześniej. Wykonanie badania prywatnie kosztuje około 20 złotych.
Jeśli badanie wykazało wynik dodatni podczas porodu powinien zostać ci podany antybiotyk, by wykluczyć zakażenie się dziecka. Zakażenie paciorkowcem leczy się przed porodem tylko wtedy, gdy zakażone są drogi moczowe.
Jeśli po porodzie dziecko jest osłabione, ma problemy z oddychaniem, gorączkę koniecznie odwiedź lekarza, który musi wykluczyć zakażenie paciorkowcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here