Ciążą FHR w badania USG normy i nie tylko

Ciążą FHR w badania USG normy i nie tylko
Badanie USG pozwala zobaczyć maleństwo w brzuszku oraz daje informację o pomiarach, jakie zostały wykonane. Na wydruku, które kobieta dostaje po badaniu, znajduje się zazwyczaj obok zdjęcia również masa dziwnych skrótów. W artykule tłumaczymy, co oznacza jeden z nich- FHR.

Na wydruku po badaniu USG znajduje się wiele medycznych zwrotów i skrótów. Każdy lekarz prowadzący powinien wytłumaczyć przyszłej mamie, co one oznaczają. W ten sposób ginekolog będzie w stanie rozwiać wszystkie wątpliwości kobiety w ciąży. W artykule prezentujemy skrót FHR, czasami opisywany także ASP.

FHR (Fetal Heart Rate) lub ASP to skrót opisujący czynność serca dziecka mierzoną w uderzeniach na minutę. Zapis składa się z czterech elementów. Wszystko jest w porządku, gdy linia FHR w terminie porodu wynosi około 110 do 150 uderzeń na minutę. Na zapisie odzwierciedlającym czynność serca płodu nie powinno być ani akceleracji- czyli przyśpieszeń czynności serca dziecka o ponad 15 uderzeń, które trwają dłużej niż 15 sekund, ani deceleracji- czyli 30 sekundowych zwolnień akcji serca płodu, które następują po akceleracji. Deceleracje są naturalne. Kiedy maluszek w brzuchu jest najbardziej aktywny oscylacja podstawowej czynności serca jest najbardziej wyraźna. Opisuje się ją na trzech poziomach. Oscylacja podstawowa, prawidłowa wynosi od 10 do 25 uderzeń na minutę. Oscylacja zwężona znajduje się na poziomie od 5 do 10 uderzeń na minutę. Natomiast oscylacja milcząca znajduje się na poziomie poniżej 5 uderzeń na minutę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here