Ciąża bezzarodkowa czyli inaczej puste jajo płodowa to jedna z najczęstszych przyczyn poronień w pierwszym trymestrze ciąży. Często do poronienia dochodzi tak wcześnie, że kobieta nawet nie wie, iż była w ciąży. Czym jest spowodowana ta patologia ciąży i czy ma jakiś wpływ na zdrowie kobiety oraz kolejne ciąże?
Jak powstaje ciąża bezzarodkowa?
Po zapłodnieniu komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Około 5 – 6 tygodnia powstaje zarodek i pęcherzyk ciążowy. W wypadku ciąży bezzarodkowej rozwija się tylko pęcherzyk ciążowy, a zarodek albo obumiera albo w ogóle się nie wykształca. Przyczyny tej sytuacji nie są dokładnie poznane. Jest kilka teorii na ten temat. Jedną z nich jest anomalia chromosomalna wynikająca z niewłaściwej budowy komórki jajowej lub plemnika. Czasami dochodzi do niewłaściwego podziału zapłodnionego jajeczka lub puste jajo płodowe wynika z zaburzeń odporności kobiety. Trzeba tu zaznaczyć, że występowanie tej patologii jest tylko w bardzo znikomym stopniu uwarunkowane postępowaniem kobiety na początku ciąży. Najczęściej organizm kobiety rozpoznaje tę nieprawidłowość i dochodzi do samoistnego poronienia.
Objawy i co zrobić w takiej sytuacji
Jeżeli nie doszło do poronienia, o ciąży bezzarodkowej dowiadujemy się podczas pierwszego badania USG. Lekarz oglądający widmo ultrasonograficzne nie widzi na nim zarodka a jedynie jajo płodowe. Poza tym wszystkie objawy, których doświadcza kobieta mogą niezbicie wskazywać na ciążę. Dochodzi do zatrzymania miesiączki, powiększenia piersi, porannych mdłości itp. Co więcej, we krwi kobiety znajdują się hormony podtrzymujące ciążę więc wynik testu ciążowego również będzie pozytywny. W macicy rozwija się też łożysko, pomimo iż nie ma w nim zarodka. Kiedy lekarz stwierdzi wystąpienie pustego jaja płodowego w badaniu USG zaleca jeszcze badanie krwi w celu ustalenia poziomu hormonów podtrzymujących ciążę i zwykle dla pewności wykonuje powtórne USG po kilku dniach. Kiedy diagnoza się potwierdzi zwykle ginekolodzy polecają poczekanie na samoistne poronienia, czasem też podają hormony przyspieszające ten proces. Niektóre kobiety decydują się na chirurgiczne usuniecie pustego jaja płodowego w celu ustalenia przyczyn zaistnienia tej anomalii. Tego zabiegu nie wykonuje się jednak często gdyż ciąża bezzarodkowa nie zagraża zdrowiu matki.
Prognozy na przyszłość
Po chirurgicznym usunięciu pustego jaja płodowego wykonuje się badanie kariotypu (badanie genetyczne). Badanie to pozwala wykryć nieprawidłowości chromosomalne występujące u jednego lub obojga rodziców. Wtedy o ryzyku powtórzenia się ciąży bezzarodkowej należy porozmawiać z lekarzem. Uwarunkowania genetyczne są kwestią indywidualną dla każdego przypadku. Nie zawsze oznacza to jednak, że następne ciąże będą zagrożone. Jeżeli przyczyny wystąpienia pustego jaja płodowego są inne niż chromosomalne ryzyko powtórzenia się tej sytuacji jest praktycznie równe zeru. W większości przypadków ciąża bezzarodkowa przydarza się kobietom tylko raz w życiu (o ile w ogóle się przydarza). Po poronieniu lub usunięciu pustego jaja płodowego można ponownie starać się o dziecko. Należy tylko odczekać wyznaczony przez lekarza okres – zwykle są to trzy cykle miesiączkowe.
Ciąża bezzarodkowa może być dużym stresem dla pary starającej się o potomstwo. Początkowa radość i oczekiwanie dziecka może stać się przyczyną bólu gdy już poznamy przykrą prawdę. Przecież wszystkie oznaki wskazywały na ciążę, a nagle dowiadujemy się że tak naprawdę w naszym łonie nie ma już albo nawet nigdy nie było dziecka. Najważniejsze jest wtedy wsparcie partnera i rodziny, można też się zastanowić czy nie warto by było porozmawiać z psychologiem.